Roty Marszu Niepodległości skierowały list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym apelują o podpisanie przez niego nowelizacji ustawy medialnej. Środowiska narodowe wskazują przy tym na ostatnie, uderzające w obronę granic i zniesławiające polskich żołnierzy działania stacji TVN.

W ub. tygodniu Sejm odrzucił weto Senatu wobec nowelizacji ustawy medialnej. Proponowane przez PiS przepisy mają uszczelnić obowiązujące od 2004 roku prawo. Przewidują one, że podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego będą mogły kontrolować najwyżej 49 proc. udziałów w polskich mediach. Oznaczałoby to, że amerykański właściciel stacji TVN musiałby sprzedać część swoich udziałów, aby dalej funkcjonować na polskim rynku. W związku z tym nowelizację ustawy odebrano jako atak na TVN, a opozycja nazwała projekt „lex TVN”.

Teraz ustawę podpisać musi jeszcze prezydent, o co apelują do niego środowiska narodowe. Prezes stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz podkreśla, że nowe przepisy mają zagwarantować Polsce niezależność medialną. Zwraca uwagę, że niezależność ta jest dziś szczególnie ważna z uwagi na kierowane w stronę Polski ataki z Brukseli i Białorusi.

Autorzy apelu zwracają też uwagę na funkcjonowanie stacji TVN w czasie kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Ich zdaniem stacja stała się „tubą propagandową uderzającą w politykę obrony nienaruszalności granic i zniesławiającą polskich żołnierzy”.

- „Takie działania stanowią bezpośrednie zagrożenie naszej suwerenności i interesów. Sytuacja jest tym bardziej niebezpieczna, że należy się spodziewać w przyszłości podobnych zachowań, zwłaszcza w przypadku ataku na polskie granice, bezpośrednio zagrażające naszemu bezpieczeństwu. Warto dodać, że telewizja ta przez lata prowadziła politykę dezintegracji polskiej wspólnoty narodowej, poprzez upowszechnianie tzw. pedagogiki wstydu i popieranie różnorakich patologii, zwłaszcza tych dotyczących rodziny”

- czytamy w liście do prezydenta.

W związku z tym wskazują, że podpisanie nowelizacji ustawy medialnej będzie wzmocnieniem polskiej suwerenności.

kak/tvp.info.pl