Treść listu Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy:

 

Szanowna Pani,


„Komisja Kultury i Środków Przekazu oczekuje od władz Radia Maryja, telewizji Trwam i wspłpracujących z nimi polityków przestrzegania obowiązującego w Polsce prawa i tonowania emocji budujących atmosferę nienawiści” - taki skandaliczny zapis znalazł się w przyjętej przez Komisję opinii, odnoszącej się do zajść, jakie miały miejsce podczas pielgrzymki Radia Maryja na Jasną Górę, kiedy to dziennikarze telewizji Polsat swoim agresywnym, nielicującym z powagą pielgrzymki zachowaniem sprowokowali niektórych uczestników Mszy do reakcji, co należy przyznać, również nieadekwatnej do zaistniałej sytuacji. Przyjmując wspomnianą opinię Komisja zignorowała prawdopodobny przebieg wydarzeń, a mianowicie taki, że szamotaninę mogła sprowokować ekipa Polsatu, o czym zaświadcza część naocznych świadków, a których wypowiedzi Komisja nie raczyła w ogóle wziąć pod uwagę, wykazując się przy tym dyskryminacją i wartościowaniem relacji ze zdarzenia pod względem ich autentyczności. Zdaniem KSD Komisja nie zachowała niezbędnej w takich sytuacjach bezstronności, opowiadając się bezkrytycznie po jednej ze stron.


Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy jest zdumione decyzją Komisji Kultury i Środków Przekazu o przyjęciu tej skrajnie tendencyjnej opinii, która opiera się tylko na zeznaniach jednej ze stron, a więc nie jest w żadnym stopniu obiektywna.


W związku z naszymi wątpliwościami, jako stowarzyszenie dziennikarskie zreszające kilkuset dziennikarzy z różnych mediów, prosimy o odpowiedź na następujące pytania:

Dlaczego Komisja nie wzięła pod uwagę relacji drugiej strony, która skrajnie odbiega od tego, co twierdzili dziennikarze Polsatu?

Czy Komisja ma świadomość, że dziennikarze Polsatu nie posiadali akredytacji i ich bezprawne wejście na Mszę świętą było co najmniej dużym nietaktem?

Dlaczego „rozmnożyła” Pani liczbę „poszkodowanych” dziennikarzy?

Dlaczego Komisja interweniuje w przypadku szamotaniny, bez wysłuchania relacji z dwóch stron, a milczy, kiedy poważnych obrażeń doznał red. Michał Stróżyk z „Gazety Polskiej”, pobity na Krakowskim Przedmieściu przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej?



Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy oczekuje na odpowiedź na wyżej postawione pytania, licząc, że kierowana przez Panią Komisja weźmie pod uwagę wszystkie relacje, opinie i okoliczności towarzyszące tej sprawie i odtąd będzie kierować się obiektywizmem lub przynajmniej wstrzemięźliwością baczącą na elementarne zasady obiektywnej oceny zdarzeń.



Z poważaniem,

Ks. dr Bolesław Karcz – Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy
Anna Pietraszek – Wiceprezes KSD
Robert Wit Wyrostkiewicz – Wiceprezes KSD
Agnieszka Piwar – Przewodnicząca Oddziału Warszawskiego KSD
Anna Wiejak – Przewodnicząca Oddziału Polonijnego KSD