Członkowie KRS zostali wybrani 6 marca 2018 r. na mocy uchwały Sejmu VIII kadencji. W związku z zamieszaniem wokół reformy sądownictwa i w tym obszarze pojawiły się liczne spekulacje i niedomówienia. W związku z tym Centrum Informacyjne Sejmu postanowiło opublikować szczegółowe informacje na temat poparcia poszczególnych sędziów.

Zgłoszenia kandydatów do KRS wpływały w dniach 23-25.01.2018. Sędziowie uzyskali poparcie co najmniej 2 000 obywateli lub 25 sędziów.

Jak podje TVP.info, poparcie poszczególnych zgłoszonych kandydatów wyglądało następująco dla:

- Dariusza Drajewicza – przez grupę 25 sędziów, Jarosława Dudzicza – przez grupę 38 sędziów, Grzegorza Furmankiewicza – przez grupę 27 sędziów, Marka Jaskulskiego – przez grupę 28 sędziów, Joannę Kołodziej-Michałowicz – przez grupę 30 sędziów, Jędrzeja Kondeka – przez grupę 29 sędziów, Teresę Kurcyusz-Furmanik – przez grupę 2130 obywateli oraz grupę 32 sędziów, Mariusza Lewińskiego – przez grupę 2160 obywateli, Ewę Łąpińską – przez grupę 29 sędziów, Zbigniewa Stanisława Łupina – przez grupę 57 sędziów, Leszka Mazura – przez grupę 40 sędziów, Macieja Andrzeja Miterę – przez grupę 25 sędziów, Macieja Nawackiego – przez grupę 28 sędziów, Dagmarę Pawełczyk-Woicką – przez grupę 28 sędziów, Roberta Pelewicza – przez grupę 28 sędziów, Rafała Puchalskiego – przez grupę 25 sędziów, Pawła Kazimierza Styrnę – przez grupę 26 sędziów, Mariusza Witkowskiego – przez grupę 31 sędziów.

Jak informuje Centrum Informacyjne Sejmu „zgodnie z wymaganiami ustawy uzyskano potwierdzenie od Ministra Sprawiedliwości, że osoby popierające poszczególne kandydatury faktycznie posiadają status sędziów”.

Możemy też przeczytać, że „Listy obywateli udzielających poparcia kandydatom zostały zbadane przez Kancelarię Sejmu, analogicznie jak w przypadku postępowania z obywatelską inicjatywą ustawodawczą”.

CIS podkreśliło, że zgodnie z przepisami ustawy o KRS nie jest możliwe wycofanie raz udzielonego poparcia kandydatowi do KRS, co jest zgodne z opiniami ekspertów, co zostało podkreślone w komunikacie:

- „Zarówno z opinii Biura Analiz Sejmowych, jak i opinii zewnętrznej, sporządzonej przez dr hab. Marka Dobrowolskiego wynika, że ze względu na brak przepisów umożliwiających wycofanie raz udzielonego poparcia, oświadczenie o wycofaniu poparcia jest bezskuteczne”.

mp/tvp.info/cis/pap