"W obecności prezydentów Niemiec i Austrii Łukaszenka nazwał Putina "demonem nietolerancji"- pisze portal Kresy24.pl o uroczystościach w Trościeńcu pod Mińskiem. 

Na lotnisku w Mińsku wylądowali dziś prezydenci Niemiec i Austrii. Przyjechali na zaproszenie Aleksandra Łukaszenki by wziąć udział w ceremonii otwarcia Memoriału Trościeniec pod Mińskiem, w miejscu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Przybyli też przedstawiciele innych państw. Polskę reprezentuje delegacja na czele z szefem Gabinetu Prezydenta Krzysztofem Szczerskim, która rano złożyła wieniec na Kuropatach.

Otwierając uroczystość w Trościeńcu głos zabrał prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka:


„Powojenny porządek świata na wiele dziesięcioleci zapewnił równowagę bezpieczeństwa i pokoju na kontynencie. I wydawało się, że lekcja II wojny światowej, wspólna dla wszystkich, została już na zawsze przepracowane przez ludzkość. Ale dzisiaj widzimy, że przeszłość do nas powraca. Wielu nie uznaje granic państwowych. Społeczność światowa znów musi się zmierzyć z „demonami nietolerancji”, które podżegają do nienawiści i prowokują przemoc – powiedział szef państwa.

Aleksander Łukaszenka podkreślił, że Białoruś jest przekonana o potrzebie rozpoczęcia nowego międzynarodowego dialogu na dużą skalę, mającego na celu przezwyciężenie wszelkich przeciwności.


„Musi być dialog, którego deficyt wyraźnie odczuwalny jest w obecnych relacjach geopolitycznych” – powiedział. – Tylko dzięki zaufaniu, szacunkowi i otwartej, uczciwej rozmowie można dojść do prawdziwego wzmocnienia międzynarodowego bezpieczeństwa, aby wspólnie stawić opór wrogości, nienawiści i fanatyzmowi, aby zapewnić dzieciom szczęśliwą przyszłość”, cytuje słowa prezydenta Nasza Niwa.
Na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Trościeńcu pod Mińskiem trwa uroczystość odsłonięcia Memoriału upamiętniającego pomordowane ofiary hitleryzmu. Wśród jego ofiar było bardzo dużo obywateli Rzeczypospolitej. Mordowano w nim wziętych do niewoli żołnierzy Armii Czerwonej i partyzantów oraz przywiezionych obywateli Polski, Austrii, Niemiec, Czechosłowacji i Francji – w większości osoby żydowskiego pochodzenia.

Według białoruskich źródeł w Trościeńcu zginęło ponad 200 tysięcy ludzi. Po Oświecimiu, Treblince i Majdanku był to pod względem wielkości czwarty w Europie niemiecki obóz śmierci w okresie II wojny światowej.

yenn/Kresy24.pl