- Wojsko jest częścią narodu, Wy jesteście tym łącznikiem, który na nowo wojsko przywraca narodowi. Liczymy na to, że ćwiczenia które rozpoczynacie, że szkolenia, które będziecie prowadzili, staną się fundamentem waszej zdolności, by stać się, częścią polskiej armii (…) – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystej inauguracji roku szkoleniowego członków organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych.
 
W sobotę, 28 stycznia w Batalionie Reprezentacyjnym WP, odbyła się uroczysta inauguracja roku szkoleniowego członków organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych, zorganizowanej przez Biuro do Spraw Proobronnych MON.  Po uroczystości przeprowadzone zostało także szkolenie z zakresu musztry i ceremoniału wojskowego.

Minister wyraził przekonanie, że armia zawodowa nie wystarczy, by zapewnić  bezpieczeństwo Polscem jako krajowi położonemu na granicy NATO, stąd potrzeba obrony terytorialnej w nowym kształcie. Jednym z zadań organizacji proobronnych jest przygotowanie ochotników do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

 

 


– Rozpoczynamy nowy rok szkolenia, które ma doprowadzić do tego, byście byli gotowi do podjęcia służby w wojsku, służby w oddziałach Obrony Terytorialnej kraju, ale przede wszystkim byście byli zdolni do współdziałania z wojskiem w wysiłku proobronnym, także w życiu codziennym, także w waszej szkole, w miejscu pracy tam gdzie jesteście na co dzień. Byście stali się zalążkiem tej siły, która na co dzień utrzymuje naród w gotowości, w zdolności do odparcia każdego zagrożenia, świadomości, że bez siły zbrojnej, bez zdolności do podjęcia walki czynnej nie ma niepodległości – powiedział minister Antoni Macierewicz.

- Nie przypadkiem odwołałem się do sformułowania, które w przeszłości stało się symbolem polskiego wysiłku zbrojnego w walce o niepodległość. Większość z was wywodzi się ze związku strzeleckiego, ale także z legii akademickiej, ale także z organizacji proobronnych, które powstały już w ostatnich latach, jako odpowiedź na potrzebę współczesną, na konieczność wstrząśnięcia zmurszałym  gmachem, który nie był zdolny do rzeczywistego stawienia czoła niebezpieczeństwom jakie przed Polską stanęły. To właśnie zryw polskiej młodzieży ostatnich lat sprawił, że została podjęta działalność na rzecz przeorganizowania polskiego wojska, tak, żeby otworzyło się na potrzeby narodu, tak, żeby było zdolne na powrót stać się immanentną częścią narodu, niewyodrębnioną, zamkniętą we własnej skorupie, organizacją żyjącą wyłącznie własnym życiem. Wojsko jest częścią narodu, Wy jesteście tym łącznikiem, który na nowo wojsko przywraca narodowi. Liczymy na to, że ćwiczenia które rozpoczynacie, że szkolenia, które będziecie prowadzili, staną się fundamentem waszej zdolności by stać się, by być częścią polskiej armii, by być częścią polskiej siły, by być częścią walki czynnej narodu polskiego o swoją niepodległość i swoją siłę – zakończył minister Macierewicz.

***

Podstawowym, tegorocznym celem szkoleniowym jest przygotowanie komponentów organizacji proobronnych do udziału w egzaminie sprawdzającym „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych”, który zorganizowany zostanie na koniec roku szkoleniowego.
W rozpoczęciu szkolenia udział wzięli przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji i oddziałów proobronnych, które zakwalifikowały się do udziału w programie „Paszport”. Podczas uroczystości, członkowie komponentów zakwalifikowanych do programu, otrzymali nowo wydany, opracowany przez Biuro do Spraw Proobronnych podręcznik szkoleniowy członków związków strzeleckich, organizacji proobronnych i klas mundurowych „Vademecum Strzelca”.

***

„Vademecum Strzelca” - podręcznik szkoleniowy dla członków związków strzeleckich, organizacji proobronnych i klas mundurowych” ma w założeniu stanowić praktyczną pomoc w działalności szkoleniowej podmiotów ruchu proobronnego. Opracowanie będzie przydatne w codziennej działalności członków tego ruchu. Celem jest ujednolicenie poziomu wyszkolenia organizacji proobronnych na terenie kraju.

Vademecum zawiera elementy z zakresu m.in. nauczania wojskowego i musztry. 
Z podręcznika można uzyskać podstawowe informacje na temat Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polski i ich działań w warunkach pokoju, kryzysu i wojny; tradycji, dziedzictwa i symboliki narodowej oraz wojskowej, a także zasad i sposobów zachowania zdolności bojowej. Scharakteryzowane zostały podstawowe pojęcia i definicje, zawarto opis sprzętu. 

W Vademecum można także znaleźć informacje z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, nawigacji i terenoznawstwa, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ochrony środowiska czy podstaw psychologii. Uzupełnieniem podręcznika są przykładowe programy poszczególnych szkoleń, przydatne w podnoszeniu wiedzy oraz rozwijaniu praktycznych umiejętności członków organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych.

Program "Paszport"
Celem programu jest systematyczna ocena poziomu wyszkolenia zakwalifikowanych do programu komponentów organizacji proobronnych – w trakcie rocznego procesu szkolenia, wspieranego przez resort obrony narodowej – na rzecz osiągnięcia zdolności tych komponentów do współdziałania z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP. 

Dokumentem wykonawczym programu jest „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP".

"Paszport" będzie stanowił zaświadczenie, iż komponent organizacji proobronnej uczestniczący w programie, pozytywnie zdał sprawdzian z zakresu przedmiotów i zagadnień szkoleniowych ujętych w "Minimum programowym dla organizacji proobronnych".

ol/MON.gov.pl