- Przymusowa sekularyzacja jest swoistym podarunkiem dla radykalnych muzułmanów. Oni uważają, że zamieszanie i sekularyzacja wśród chrześcijan jest dobra. Moja opinia jest taka: Malta nie powinna zmieniać swoich praw dotyczących rozwodu – uważa Stephen Schwartz, amerykański pisarz i znawca kultury islamskiej, twórca waszyngtońskiego Center for Islamic Pluralism.


Malta to jedyny europejski kraj, który nie zezwala na rozwody. Wkrótce może to się zmienić. 28 maja odbędzie się referendum, w którym Maltańczycy zdecydują, czy zmienić obowiązujące obecnie prawo.


Zwolennicy legalizacji rozwodów przekonują, że zmiana prawa jest konieczna by dopasować je do rzeczywistości. Z kolei przeciwnicy ostrzegają, że osłabi to instytucję małżeństwa i rodziny na Malcie.

 

Pojawiają się też ostrzeżenia przed jeszcze większym niebezpieczeństwem. Ewentualną legalizację rozwodów mogą wykorzystać islamscy ekstremiści, którzy będą domagali się wprowadzenia prawa szariatu.

 

Schwartz, który sam należy do kręgu umiarkowanych islamistów ze szkoły Hanafi, uważa, że islamscy duchowni z Pakistanu i Arabii Saudyjskiej mogą upowszechnić radykalny islam na Malcie, pod pozorem pomocy uchodźcom z Libii i Tunezji.

 

- Niektóre części społeczności muzułmańskiej są bardzo szybkie w wykorzystaniu innowacji prawnych, które nie mają nic wspólnego z islamem – dodaje Massimo Introvigne, założyciel Ośrodka Studiów nad Nowymi Religiami w Turynie we Włoszech. Przekonuje, że radykalni muzułmanie wykorzystali tendencje liberalizacji prawa w innych krajach europejskich, domagając się uznania szariatu.


Introvigne przypomina sytuację w Wielkiej Brytanii, gdzie organizacje muzułmańskie wywalczyły legalizację poligamii zarzucając, że prawo brytyjskie wcześniej naruszało wolność religijną. Naukowiec przekonuje też, że kolejnym krokiem będzie otwarcie się Malty na legalizację aborcji, a następnie „małżeństw” osób tej samej płci. Ostatecznie, kraj ten przestanie sprzeciwiać się żądaniom radykalnych muzułmanów, by zalegalizować prawo szariatu, jako formę prawnej "różnorodności". Tak stało się już Wielkiej Brytanii i Australii.

 

eMBe/CatholicNewsAgency