Dwaj dziennikarze gazety, Yu Miyagi oraz Hideyiuki Miura, zbadali najpierw historię odbudowania świątyni buddyjskiej w Minami Sanriku Machi, w prefekturze Miyagi, która całkowicie została zniszczona przez fale tsunami. Tamtejsze władze zwróciły się do społeczeństwa o pomoc. Niebawem ze strony Japońskiego Oddziału Stowarzyszenia Masonów wpłynęła oferta odbudowania tej świątyni w ciągu trzech miesięcy – tak, aby zdążyć na buddyjskie święto zmarłych 15 sierpnia. – Ponieważ była to pilna sprawa, w której liczył się każdy rodzaj pomocy, nie wnikaliśmy za głęboko, od kogo ta pomoc napłynęła – powiedział dziennikarzom przedstawiciel urzędu miejskiego. Masoni zainwestowali w ten projekt ponad 300 tys. dolarów.

 

Gazeta publikuje zdjęcie z ceremonii otwarcia świątyni 13 lipca br., na którym obok duchownych buddyjskich stoi kilku ubranych w ciemne garnitury przedstawicieli loży w Tokio. Cytuje także ich wypowiedź, że „odbudowanie tej świątyni łączy się z celami wolnomularstwa, które nie odrzuca innych religii”. Z innych przykładów pomocy wymienia stały dowóz żywności, ubrań i leków na tereny dotknięte katastrofą ciężarówkami z napisem: „Wolnomularstwo”.


Dziennikarze uważają jednak, że za tego rodzaju działalnością charytatywną może stać także „dążenie Stowarzyszenia do poprawienia swojego image'u”. W tym kontekście cytują oni pejoratywne powiedzenia na temat masonów, jakie funkcjonują w japońskim społeczeństwie, np. że „jako tajna organizacja sterują oni światem przez kryzys ekonomiczny”, albo że „mieli związki z atakami terrorystycznymi w USA 11 września 2001 roku”.



Początki wolnomularstwa w Japonii sięgają XVIII w. Dotarło tam ono za sprawą kupców angielskich i holenderskich. W najnowszej historii tego kraju wpływy wolnomularstwa dotyczą z jednej strony dworu cesarskiego, a z drugiej japońskich polityków. W rejestrach loży w Tokio z 1955 r. widnieje np. zapis o Bracie Hatoyama, który dotyczy Ichiro Hatoyamy (1883-1959), premiera w latach 1954-1955. Jego wnukiem jest Yukio Hatoyama , premier Japonii w latach 2009-2010. Obecnie Stowarzyszenie Masonów w Japonii liczy 1800 członków, a jego główna siedziba znajduje się w dzielnicy Minato w Tokio, przy Wieży Tokijskiej.

 

o. pj (KAI Tokio)