Metaanaliza artykułów zamieszczonych w bazie PubMed zajmująca się zachowaniami homoseksualnymi i zachorowalnością na nowotwory wykazała, że wskaźnik te aż "podskakuje" u mężczyzn zaangażowanych w aktywność homoseksualną (MSM).

Badanie zatytułowane "Cancer and men who have sex with men: a systematic review" (Rak i mężczyźni, którzy uprawiają seks z mężczyznami: przegląd) opublikowano w The Lancet w grudniu ubiegłego roku.

Badacze analizowali 410 publikacji, z których kryteriom przeglądu odpowiadało 47. Włączyli je więc do swej analizy. Analiza ta wykazała, że większość raportów potwierdza, że seks gejowski jest znaczącym czynnikiem ryzyka raka.

12 z nich skupiało się na czynnikach ryzyka raka odbytu, włączając infekcję HPV w kanale odbytniczym. Badania wskazywały, że "nie bycie wyłącznie heteroseksualnym znacząco zwiększało ryzyko raka odbytu".

Jedno z badań wykazywało, że "analna infekcja HPV i nieprawidłowa cytologia odbytu były częstsze wśród chłopców z homoseksualną i biseksualną orientacją".

Francuskie badanie pacjentów ambulatoryjnych kliniki leczenia HIV pokazało, że "MSM miały przewagę w infekcjach HPV w stosunku do mężczyzn zażywających dożylnie narkotyki" (85 do 46 procent), że "MSM byli zainfekowani kilkoma typami HPV [częściej] niż mężczyźni wstrzykujący sobie narkotyki" (61:26 procent), i że "więcej MSM miało nieprawidłowości cytologiczne niż mężczyźni wstrzykujący sobie narkotyki" (72:36 procent).

Brazylijskie studia, z kolei uświadamiają, że "MSM z HIV znacząco częściej powoduje śródnabłonkowe zmiany dysplastyczne niż u mężczyzn i kobiet heteroseksualnych z HIV, którzy nie mieli "otwartego stosunku analnego".

Zdaniem naukowców, rezultaty brazylijskiego badania "sugerują, że zarówno infekcja HIV jak i otwarty stosunek analny są znaczącymi czynnikami śródnabłonkowych zmian dysplastycznych odbytu".

9 z 47 badań pokazało, że w porównaniu do innych grup mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami mają "dysproporcjonalnie wyższą" zachorowalność na wirus opryszczki ludzkiej typu 8 (HHV-8). HHV-8 predysponuje ludzi do choroby systemowej/mięsaka Kaposiego.

Analizowane dane pokazują, że występowalność wirusa zapalenia wątroby typu B, który może być przyczyną raka wątroby, zwiększyła się w latach 1990-2002, w grupie MSM z 7 do 18%.

Jedno z analizowanych badań potwierdziło związek pomiędzy chorobą płuc, a orientacją homoseksualną.

Z 75 164 studentów w wieku od 18-24 lat, którzy zgłaszali swoją orientację seksualną, prawdopodobieństwo wystąpienia "choroby niewydolności oddechowej" było "znacząco większe" (38 procent) u gejów i lesbijek niż u ich heteroseksualnych kolegów. Biseksualiści częściej chorowali na infekcję zatok (o 15%), astmę (37%) i zapalenie płuc (19%) niż heteroseksualni.

Badacze przyjrzeli się również dwóm badaniom, które zajmowały się przeżyciem osób chorych na AIDS. Okazuje się, że śmiertelność była znacząco wyższa u mężczyzn homoseksualnych niż mężczyzn heteroseksualnych, heteroseksualnych kobiet lub mężczyzn wstrzykujących sobie narkotyki.

Badacze szukali także pozytywnych wskaźników odnoszących się do seksu gejowskiego. Lekarze "dużo częściej dyskutowali o zdrowiu analnym z, będącymi nosicielami HIV, MSM niż z heteroseksualnymi mężczyznami i kobietami z HIV, i MSM mieli częstsze badania profilaktyczne jelita grubego".

Badacze nazwali to zjawisko "zaletą MSM".

MCC/LSN