23.04.20, 08:11fot. Diliff, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

Mimo pandemii PE promuje aborcję i krytykuje Polskę

Trwająca epidemia koronawirusa nie powstrzymuje Parlamentu Europejskiego od propagowania aborcji. Wykorzystano do tego nawet rezolucję w sprawie skoordynowanych działań UE na rzecz walki z pandemią COVID-19 i jej skutkami. Europosłowie uznali konieczność ochrony „praw reprodukcyjnych i seksualnych” za jedną z kluczowych kwestii w dziedzinie ochrony zdrowia. Parlament Europejski, wychodząc z błędnych założeń, skrytykował niektóre działania rządów Polski i Węgier oraz podejmowane w naszym kraju próby zwiększenia ochrony życia nienarodzonych dzieci.

 

W rezolucji z dnia 17 kwietnia br. europosłowie pochylili się nad aktualną sytuacją w państwach unijnych związaną z pandemią COVID-19, jej potencjalnymi długofalowymi skutkami, jak również rolą Unii Europejskiej w przezwyciężaniu choroby i jej negatywnego wpływu na stan społeczeństw. Zdaniem parlamentarzystów, jednym kluczowych problemów w zakresie ochrony praw podstawowych i zdrowia publicznego w dobie epidemii jest konieczność zapewnienia przez państwa członkowskie dostępu do „praw reprodukcyjnych i seksualnych”, a w szczególności „do środków antykoncepcyjnych, w tym antykoncepcji awaryjnej oraz opieki aborcyjnej”. Co istotne, wyrażenie „opieka aborcyjna”, które może pozornie budzić pozytywne odczucia i konotacje, niezmiennie oznacza uśmiercenie nienarodzonego dziecka.

Następnie, wyrażono sprzeciw wobec „wszelkich prób ograniczania praw w zakresie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego i praw osób LGBTI”. Europarlamentarzyści potępili przy tym podejmowane w Polsce próby zwiększenia ochrony życia nienarodzonych dzieci cierpiących na ciężkie, nieuleczalne wady lub choroby. Skrytykowali również rzekomą stygmatyzację osób zakażonych HIV i domniemane ograniczanie dostępu młodzieży do edukacji seksualnej w Polsce (pkt 48 rezolucji).

„Europejskie środowiska proaborcyjne nawet w dobie niewyobrażalnych ludzkich nieszczęść wywołanych pandemią dążą do zarówno prawnej, jak i społecznej akceptacji zabójstwa prenatalnego. Celom tym ma w szczególności służyć stopniowa zmiana stosowanego w rezolucjach Parlamentu Europejskiego języka, który ma wywołać pozytywne skojarzenia z rozwiązaniami godzącymi w fundamentalne prawa człowieka” – skomentowała Magdalena Olek, Zastępca Dyrektora Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

Ponadto, jak wskazują eksperci Centrum Analiz Legislacyjnych Instytutu Ordo Iuris, europosłowie wyrazili krytykę wobec działań rządu węgierskiego i polskiego, która opiera się na błędnych ustaleniach faktycznych. Na Węgrzech parlament zachował bowiem prawo do cofnięcia zatwierdzenia wydanych przez rząd dekretów, zaś Sąd Konstytucyjny kontynuuje swoje procedowanie dzięki użyciu środków komunikacji elektronicznej. Zapewnia to kontrolę konstytucyjności wydawanych aktów prawnych.

Niezależnie od toczącej się w naszym kraju wielowątkowej dyskusji na temat ewentualnej zmiany terminu przeprowadzenia wyborów prezydenckich, Ordo Iuris wskazuje, że autorzy dokumentu, formułując część zastrzeżeń wobec Polski, wykazali się dużą nieznajomością systemu konstytucyjnego Rzeczypospolitej. Wbrew zawartemu w rezolucji stwierdzeniu, korespondencyjna forma głosowania nie zagraża bowiem sama w sobie konstytucyjnym zasadom „wolności, równości, bezpośredniości i tajności” procesu wyborczego. Zasada bezpośredniości byłaby naruszona, gdyby wprowadzono możliwość lub obowiązek głosowania przez pośredników (np. elektorów), nie zaś w przypadku wdrożenia formy korespondencyjnej. Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z dnia 20 lipca 2011 r. (sygn. K 9/11) potwierdził też, że forma korespondencyjna jako taka nie narusza zasady tajności głosowania. Co istotne, kilka tygodniu temu wyłącznie w formie korespondencyjnej odbyły się z udziałem ponad 5 mln głosujących wybory samorządowe w Bawarii, zaś tryb ich przeprowadzenia został zmieniony miedzy pierwszą a drugą turą głosowania. W rezolucji nie odniesiono się jednak w żaden sposób do wynikających z tego faktu zagrożeń dla rządów prawa w Republice Federalnej Niemiec.

bsw/OrdoIuris.pl

Komentarze

XD2020.04.23 14:44
Co wy z tym promowaniem?! Promować to można muzykę klasyczną zamiast Zenona Martyniuka, niestety telewizja reżimowa woli popularyzować kulturę niskich lotów. Promować znaczy "działać w celu podniesienia popularności czegoś". 1. Nikt nie chce, żeby aborcja była popularna! 2. Nikt nie chce, żeby aborcja była środkiem antykoncepcyjnym! Za to musi być MOŻLIWA w warunkach BEZPIECZNYCH, bo są sytuacje o których żaden dziad w sukience i złotym wisiorku nawet nie pomyśli. 3. Zakaz aborcji nie powoduje, że przestaje ona istnieć. 4. Zakaz aborcji powoduje wzrost śmiertelności kobiet, które się na nią zdecydują. (I tak. "Decydują", bo zdecydować o dokonaniu aborcji może kobieta. Nie ksiądz, nie mężczyzna, nie dziecko, nie premier, nie banda dewotek wychodzących z kościoła. Kobieta. Bo to kobieta zachodzi w ciążę i to w jej brzuchu znajduje się płód, który być może zostanie dzieckiem. Albo i nie zostanie dzieckiem. 5. Edukacja seksualna, świadomość młodzieży i ANTYKONCEPCJA powodują spadek liczby aborcji. Pewnie dlatego, że wiedza na temat własnego ciała i działania jego mechanizmów chroni przed niechcianą ciążą. Nie ma niechcianej ciąży - nie ma aborcji. Tymczasem zwolennicy patriarchalnego zakazu aborcji nie chcą edukować, uczyć i chronić dzieci. Brak dostępu do edukacji seksualnej i antykoncepcji jest równoznaczny ze wspieraniem aborcji. Jeśli panowie chcą się pokłócić to zapraszam najpierw do ochrony plemników. Tyle potencjalnych dzieci codziennie spuszczacie w kiblu, że miejsca na świecie by nie wystarczyło, żeby wszystkie te nienarodzone dzieci pochować.
Helena2020.04.24 13:52
Człowieku! Mieszasz tyle spraw! Fakt jest jeden, jeśli w założeniach rozumowania tkwi błąd, to NIGDY nie otrzymasz dobrego wyniku! NIKT nie ma prawa odebrać życia drugiemu człowiekowi - to jest prawdziwe założenie i tylko od niego możesz iść dalej! Chyba jesteś kobietą, i albo bardzo poranioną, albo mocno okłamaną. Szukaj prawdy, warto! https://www.hli.org.pl/pl/newsy/4316-nauka-potwierdza-autonomiczna-osoba-ludzka-na-wlasnym-szlaku-rozwojowym-a-nie-grudka-komorek.html https://gloria.tv/post/M9kQMTS4bCTU4ykfQMvUmwivg drastyczny film z przebiegu aborcji chirurgicznej
XD2020.05.1 17:01
Być może to będzie dla Ciebie zaskoczeniem, ale pojęcie człowieka można rozumieć dwojako - jako przynależność do danego gatunku ssaków oraz jako nadanie jednostce praw i obowiązków w społeczeństwie. Zapłodniona komórka jajowa jest... uwaga... ZAPŁODNIONĄ KOMÓRKĄ JAJOWĄ. Z perspektywy biologii jest człowiekiem i nie jest to słowo nacechowane żadną ideologią. Natomiast jeśli chcemy mówić o człowieku jako odrębnej jednostce o wyróżnionym statusie moralnym i prawach, które posiada, to niestety płód jeszcze takich praw nie otrzymał. Być może dlatego, że nie jest odrębną jednostką (sic!) Zgadzam się, że nikt nie ma prawa odbierać życia drugiemu człowiekowi. No chyba że ten człowiek próbuje Cię zabić. Wtedy nazywamy to obroną własną. Pytanie czy Ty uważasz kobietę za człowieka i czy stawiasz nieświadomy dopiero wykształcający się płód ponad życiem całkiem realnie czującej i świadomej kobiety. Może zobrazuję to w ten sposób: Masz do wyboru: 1. Bezboleśnie zabić osobę nieświadomą swojego istnienia. 2. Zabić osobę świadomą poddając ją fizycznym i psychicznym torturom. Wybierz mądrze. I nie powołuj się na jakieś makabryczne zdjęcia i filmiki. Aborcja w bezpiecznych warunkach jest zabiegiem, w którym nikt nie cierpi. Jeśli jesteś nieświadoma swojego istnienia to nie cierpisz. Najwyżej odbierasz bodźce - zupełnie jak roślina, która zwraca liście w stronę światła. Te wszystkie makabry, którymi środowiska antykobiece próbują zastraszyć świat, są niedorzeczne, bestialskie i mogą być jedynie wynikiem źle przeprowadzonego zabiegu w podziemiu aborcyjnym. Ale z podziemiem nie chcecie walczyć. Chcecie walczyć z antykoncepcją, tabletkami 72po i z edukacją seksualną. Te wszystkie zagadnienia prowadzą do jednego - niechcianych ciąż. Nie wiem co miałaś z biologii, ale na moje edukacja dziecka w temacie jego fizyczności, jak działa jego ciało i czemu ksiądz nie powinien zaglądać mu między nogi, antykoncepcja i tabletka 72po to, poza wstrzemięźliwością, dobre sposoby na uniknięcie niechcianej ciąży. Bez ciąży - nie ma aborcji! To takie proste. Ale nie. Towarzystwo pro-life jest tak naprawdę pro-death, bo przez utrudnianie dostępu do antykoncepcji i blokowanie edukacji na poziomie biologi klasy 5 podstawówki powoduje niechciane ciąże. I kółeczko się zamyka - więcej ciąż, więcej aborcji, więcej nielegalnych zabiegów, więcej martwych kobiet. Tym sposobem, oprócz "zabijania dzieci" zabijacie jeszcze kobiety. Więcej krwi na rękach KK, nie żebym była zdziwiona. Szukaj prawdy. Najlepiej z książek bardziej współczesnych niż te sprzed ponad 2 tysięcy lat.
N2020.04.23 10:40
Racja. Jak jest pandemia, to nie można krytykować Polski! Logiczne! Chyba...
spiral2020.04.23 12:33
to wyq...rwiaj do Brukseli jak tak kochasz być krytykowanym logiczne..
benia2020.04.23 10:37
BRONI SIE LUDZI PRZED PANDEMIA KORONOWIRUSA I DZIEKI OWOCNEJ PRACY LEKARZY PIELEGNIARKOM ORAZ WSPANIALEMU RZADOWI ALE KTO ZAJMIE SIE NIENARODZONYMI DZIECMI PRZECIEZ TO SA PRZYSZLE POKOLENIA
XD2020.04.23 14:47
BUAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHA XD Beniu, czy opłakujesz wszystkie nienarodzone dzieci sprzed tysięcy lat, czy też tylko te z XXI wieku? I zobacz, Ty żyjesz i piszesz durne komentarze co oznacza, że przyszłe pokolenia istnieją nawet przy tak wysokiej śmiertelności dzieci w ubiegłych wiekach. NIESPODZIANKA!
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.23 10:20
Mimo pandemii PiS promuje wybory i krytykuje opozycję.
ABBA2020.04.23 10:07
Panie Boże, wyciągnij sprawiedliwą dłoń w obronie nienarodzonych dzieci i zniszcz wreszcie to ociekające krwią lewactwo, które morduje samo i każe mordować innym. Już nie można tego znieść!!!!!
Katolik2020.04.23 10:39
To pisowskie lewactwo pokazało swoją twarz. Im zależy tylko na władzy, nas wierzących mają głęboko w powarzaniu
XD2020.04.23 14:52
Panie Boże nie wierzę w Ciebie, ale jeśli jakimś przypadkiem istniejesz, wyciągnij sprawiedliwą dłoń i zniszcz wreszcie to ociekające nienawiścią i pogardą tałatajstwo. Wszystkich którzy mordują i krzywdzą kobiety zakazem legalnej i bezpiecznej aborcji.
Ciekawy2020.04.23 8:57
Awantury o zarodki a w zDPS umieraja seniorzy bez pomocy i nie ma ludzi aby choć im ulżyć w cierpieniu Dzie są ci wszyscy obrońcy zycia? Zycie to liczy się tylko do dnia urodzenia? A Po 60 to już na odstrzal
Agnieszka Dz. 2020.04.23 9:01
Seniorów? W moim ośrodku adopcyjnym dla dzieci upośledzonych nie ma ludzi do pracy. Kwarantanny, chorobowe, ci co zostali pracują ponad siły. Chętnych do pomocy brak.
gnida koszerna albo bolszewicka2020.04.23 9:20
no to icka do roboty
Michał Jan2020.04.23 9:20
Seniorami zajmuje się egzekutywa, a PE, to legislatura. Pieniądze za posłowanie biorą, to debatują, o tym i owym.
Katolik2020.04.23 9:24
Środowiska pro life są zainteresowane życiem tylko do momentu urodzenia. Co ich obchodzą jacyś starzy ludzie, którzy i tak wkrótce umrą?
ABBA2020.04.23 10:15
W DPS umierają seniorzy? W lewackiej Hiszpanii w domach seniora zmarło ponad 11 tysięcy ludzi. We Francji dla starszych ludzi w ogóle respiratorów nie ma. Takie są rządy oświeconej Europy. Tylko niekompetentni łajdacy mogą krytykować polskie DPS-y. Mordowanie nienarodzonych i starcow zawsze idzie w parze!!!!
Agnieszka Dz. 2020.04.23 11:22
Nikt nie krytykuje DPSow, tylko ludzi, ktorzy mówią okrągłymi zdaniami o pomocy, o tym jak świetnie sobie Polska radzi, podczas gdy w DPS brakuje wszystkiego, od personelu, po środki ochrony.
Anka2020.04.23 8:47
Nie dziwota, że zabijanie to hobby UE, jak głową tej hybrydy są Niemcy.
anonim2020.04.23 8:41
Z czasów komuny wiemy, że rządy ideologiczne mogą trwać tylko i wyłącznie w sytuacji względnego dobrobytu, zubożenie ludności zmiata je w niebyt, gdzie od zawsze jest ich miejsce!
ABBA2020.04.23 10:09
Nieprawda! Przykład rewolucji rosyjskiej!!!!
spiral2020.04.23 12:30
i dlatego PRL trwał 45 lat...?
Dam2020.04.23 8:39
Kiedy w Polsce było w czasie epidemii głosowanie na temat aborcji, to wszystko ok. Kiedy takie jest w PE, to "nie mają poważniejszych rzeczy do roboty". Dzień bez hipokryzji na frondzie dniem straconym.
Ciekawy2020.04.23 9:02
Nagle się okazało, że ksiądz ani budynek kościoła nie są nam niezbędnie potrzebne do zbawienia – mówi ks. Adam Boniecki w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego”. Rozmowa Anny Goc z ks. Adamem Bonieckim, która ukazała się w najnowszym „Tygodniku Powszechnym”, dotyczy między innymi zmian, jakie mogą zajść w kościelnej mentalności za sprawą pandemii. Duchowny zauważa, że „przez stulecia Kościół koncentrował się na budowaniu fasady. Byliśmy tym tak pochłonięci, że fasada stała się celem działalności księży. Tylko że ksiądz nie jest po to, żeby budować kościoły – budynki. Wywodzący się od Chrystusa Kościół w ogóle nie jest po to, żeby go budować. Kościół – budynek, jest po to, żeby gromadzić ludzi”.
Katolik2020.04.23 9:22
Trudno ks. Bonieckiemu odmówić racji.
Otto2020.04.23 10:22
https://www.youtube.com/watch?v=0e7CIJYngd8