Minister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała w rozmowie z PAP, że nie będzie zmian w programie 500 Plus, zaś program jest cały czas poddawany ocenie.

"Zmian, jako takich, dotyczących kryterium przyznawania świadczenia, dotyczących definicji, czy wysokości świadczenia nie planujemy. Jesteśmy na etapie oceny tego programu"- poinformowała Elżbieta Rafalska.- "Decyzje dotyczące przyznawania świadczenia w ramach programu "Rodzina 500+" są wydawane do 30 września przyszłego roku. Do tego czasu na pewno nic się nie zmieni w programie".

Przed początkiem kwietnia kierowany przez Rafalską resort musi przedstawić Radzie Ministrów ocenę systemów świadczeń na rzecz rodziny wraz z wnioskami dotyczącymi ewentualnych zmian.

Ustawa wprowadzająca program "Rodzina 500+" zobowiązuje rząd do składania Sejmowi i Senatowi corocznego sprawozdania z jego funkcjonowania.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej wskazała również, iż badania nie potwierdzają zarzutów, że program "Rodzina 500 +" wpływa na dezaktywizację kobiet na rynku pracy. Jednocześnie jednak Elżbieta Rafalska zaapelowała do ekspertów i dziennikarzy o rzeczową dyskusję na ten temat.

"Nie lekceważę tych obaw, ale bardzo proszę wszystkich ekspertów, również media, żeby dyskusja o tym była rzeczowa. Żeby dane, którymi się posługujemy, były danymi odnoszącymi się wyłącznie do zjawiska wpływu programu na dezaktywizację zawodową kobiet"- zaznaczyła szefowa resortu rodziny. Minister powołała się na dane BAEL za III kwartał, z których wynika, że  liczba pracujących kobiet i wskaźnik zatrudnienia kobiet wzrasta, przy równoczesnym spadku liczby bezrobotnych kobiet i stopy bezrobocia.

"Rezygnacje z pracy pewnie zdarzają się; zdarzały się i przed programem. To jest kwestia indywidualnych zachowań i decyzji podyktowanych osobistą sytuacją: zdrowiem dziecka, sytuacją materialną, czy innymi czynnikami. To są decyzje, w których określenie wyłącznie wpływu świadczenia "Rodzina 500 +" nie jest możliwe i łatwe do oceny" - podkreśla Rafalska.

Minister przytoczyła również wyniki badania CBOS z końca września 2016 roku, w którym kobiety twierdziły, że nie zrezygnują z pracy z powodu pobierania świadczenia z programu "500+". Elżbieta Rafalska zwrociła również uwagę, że było 5 proc. wskazań, iż program stanowi dla wielu rodziców szansę na podjęcie pracy zawodowej.

"Pomaga zapłacić za żłobek, za przedszkole, za opiekunkę, za bilet miesięczny" - wylicza minister.

W ocenie szefowej MRPiPS program "Rodzina 500 +" ma szansę pozytywnie przełożyć się na rynek pracy, szczególnie w przypadku prac niskopłatnych. Rafalska zapewnia, że oczekuje na wzrost wynagrodzeń kobiet.

JJ/PAP, Fronda.pl