08.11.13, 11:16fot. Matěj Baťha/Wikimedia Commons

Minister kultury Bogdan Zdrojewski odmówił finansowania kontrowersyjnej instalacji artystycznej w CSW

W rozmowie z RMF FM minister kultury Bogdan Zdrojewski poinformował, że po pierwszych protestach przeciwko wystawie "Adroracja" nakazł natychmiast kuratorów z CSW o informację: - Ta instalacja pochodzi sprzed 20 lat, ma charakter historyczny. Wtedy i dziś wywoływała kontrowersje, wydaje mi się, że artyście o to chodziło. Nie jestem zwolennikiem ani sojusznikiem takich przedsięwzięć artystycznych. Odmówiłem dofinansowania całego przedsięwzięcia - poinformował Zdrojewski w RMF FM.

I dodał, że z faktu, że wystawa może ranić uczucia religijne milionów Polaków, nie będzie finansowana z budżetu ministerstwa kultury: "Odmówiłem dodatkowego finansowania tej wystawy. Mimo to jest realizowana. Zdaję sobie sprawę z tego, że będą osoby, które będą zwracać uwagę na to, że tego typu przedsięwzięcia artystyczne nie mają prawa ranić, i będą osoby, które będą mówiły, że to je rani. Nie oceniam dzieł sztuki, bo jako szef resortu nie mam do tego prawa.

Wczoraj metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wyraził głębokie ubolewanie z powodu "tak drastycznego przekroczenia granic artystycznego wyrazu i elementarnych norm etycznych".

sm/RMF FM

Komentarze

anonim2013.11.8 11:30
" Nie oceniam dzieł sztuki, bo jako szef resortu nie mam do tego prawa." Czyli wystarczy wykonac artysrtyczne morderstwo i wporzo???
anonim2013.11.8 11:37
@ Merak Od oceniania "wartości" sztuki są krytycy, a nie urzędnicy.
anonim2013.11.8 11:38
@arbiter +++ Zuch chłopak ;-)
anonim2013.11.8 12:22
"Dzieło" to prezentuje i preferuje trzy zboczenia !!!. 1)Froteryzm, frotteuryzm, ocieractwo (fr. frottage – pocieranie) – rodzaj parafilii seksualnej: 2)Fetyszyzm − rodzaj parafilii seksualnej polegający na uzyskiwaniu satysfakcji seksualnej głównie lub wyłącznie w wyniku kontaktu z obiektem pobudzającym 3)Kompleks Pigmaliona – kompleks ten ma w seksuologii dwa znaczenia[1][2]: Odmiana fetyszyzmu połączona z oglądactwem polegająca na uzyskiwaniu podniecenia seksualnego w wyniku oglądania lub dotykania rzeźb, może prowadzić do orgazmu (agalmatofilia).
anonim2013.11.8 12:47
@Yakov "Od oceniania "wartości" sztuki są krytycy, a nie urzędnicy." A krytyków to mamy równie wybitnych jak ministrów. Poza tym jak wiadomo krytyk sztuki to artysta, któremu nie wyszło. Może więc dlatego ma często tendencję do zachwalania tandety, a krytykowania prawdziwej sztuki? Z zazdrości poprostu...
anonim2013.11.8 13:21
No chociaż na ruski rok mogę pochwalić ten rząd. Rzadko to się zdarza. tacy pseudoartyści zboczeńcy niech sobie tworzą poza granicami Polski.
anonim2013.11.8 13:25
Może holenderscy zboczeńcy go dofinansują.
anonim2013.11.8 14:32
..." nakazł natychmiast kuratorów z CSW o informację..." żałosne coraz częściej-czy Fronda nie ma już korektorów, nie chce się już was czytać , przez takie"zlewanie języka"
anonim2013.11.8 14:35
..."Nie oceniam dzieł sztuk..." -Minister i nie wie co to jest dzieło sztuki??? TUSKU, jesteś świetny i świetnych masz ministrów. Kiedyś za komuny takiego zboczeńca pogoniono by co najmniej na 4 wiatry, teraz to jest dzieło sztuki. Przyjaciele do Broni albo chociaż pogońmy to chore towarzystwo, bo inaczej niedługo ......pożyjemy?
anonim2013.11.8 14:56
Redakcjo! zwróćcie łaskawie uwagę na słowo dodatkowego. ..." odmówił dodatkowego finansowania"