W rozmowie z Polską Agencją Prasową minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany o wpływ pandemii na psychikę dzieci. W tym kontekście zwrócił uwagę na trwającą reformę psychiatrii dziecięcej, która skupia się przede wszystkim na rozwoju opieki środowiskowej. Reformy mające doprowadzić do sytuacji, w której hospitalizacja będzie dotyczyła wyłącznie pacjentów bezwzględnie wymagających całodobowej opieki minister ocenił jako rewolucyjne.

Szef resortu zdrowia zapewnił, że przesądzony jest już powrót do stacjonarnej nauki od początku września.

- „Musiałoby się wydarzyć coś nieprzewidzianego, żeby ten powrót się nie ziścił. Przyznam, że na początku wakacji przygotowywaliśmy się z ministrem edukacji na różne scenariusze. Jednak na początku sierpnia z premierem założyliśmy, że najbardziej pewnym scenariuszem jest powrót dzieci do szkoły”

- wyjaśnił.

Opowiedział również o akcji szczepień w szkołach. Najpierw zostanie przeprowadzona akcja edukacyjna, po której do szkół skierowane zostaną mobilne punkty szczepień. Minister zaznacza, że szczepienia będą dobrowolne. Akcja szczepień w szkołach miałaby odbyć się już w trzecim tygodniu września.

Niedzielski zwrócił uwagę, że pandemia koronawirusa odbiła się na zdrowiu psychicznym dzieci.

- „Wzrosło ryzyko niektórych problemów, do których należą tzw. uzależnienia cyfrowe, mające związek z czasem jaki dzieci i młodzież spędzają przed ekranami komputerów i smartfonów. W związku z tym w Ministerstwie Zdrowia przygotowany został projekt rozporządzenia w sprawie pilotażowego programu leczenia dzieci i młodzieży nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. Przewidujemy ze do końca roku otwarte zostaną pilotażowe ośrodki, w których pacjenci z takimi problemami będą mogli uzyskać dedykowaną im pomoc”

- powiedział.

To jednak nie jedyne inicjatywy podejmowane w tym zakresie.

- „Jesteśmy w trakcie rewolucji, szczególnie jeśli chodzi o psychiatrię dziecięcą”

- mówił.

- „W tej chwili rozbudowujemy psychiatrię środowiskową. Odchodzimy od starego modelu, w którym leczenie psychiatryczne było realizowane w szpitalach, wielkich kombinatach, a pobyt tam oznaczał czasowe wyłączenie młodego pacjenta z życia rodzinnego i szkolnego oraz społeczne stygmatyzowanie”

- relacjonował.

W Polsce ma powstać około 400 ośrodków środowiskowej opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej.

- „Zaletą takiego środowiskowego systemu jest to, że nie opieramy go na lekarzach psychiatrach, których jest mało. Oni mają się koncentrować na wyższych poziomach, na pacjentach, którzy wymagają choćby farmakoterapii i stałej obserwacji całodobowej”

- wskazał.

Nowy model opieki ma zapewnić dostęp do psychologów i psychoterapeutów, będących w stanie skutecznie pomóc w większości problemów dzieci. Jednocześnie do szpitali psychiatrycznych trafi w tym roku ponad 50 mln zł na remonty.

kak/PAP