Najnowsze sondaże IPSOS przynoszą też odpowiedź na pytanie o rozkład głosów w poszczególnych grupach wiekowych. Z tych zestawień wynika jasno, że wśród młodych coraz większą popularnością cieszą się ugrupowania prawicowe, podczas gdy starsi głosują głównie na znane im z dawnych lat partie.

Opis ostatniego sondażu late poll od IPSOS przynosi wiele ciekawych spostrzeżeń. Okazuje się, że różne grupy wiekowe mają zupełnie odmienne preferencje polityczne. Młodzież jest zdecydowanie bardziej otwarta na nowe i prawicowe ugrupowania, podczas gdy starsi pozostają przy znanych im partiach. Oto jak przedstawiają się wyniki wyborów w poszczególnych grupach wiekowych.

18-29 lat

W tej grupie wiekowej wyniki są najciekawsze, bo najbardziej odbiegają od ogólnych rezultatów i wskazują trendy polityczne popularne wśród młodego pokolenia. Wybory w tej grupie wiekowej wygrało PiS, jednak uzyskało o wiele mniejsze poparcie niż w ogóle - partia Jarosława Kaczyńskiego wśród osób poniżej 30 lat zdobyła 26,6% głosów. Na drugim miejscu nie zameldowała się PO, lecz Kukiz'15 z bardzo wysokim wynikiem 20,6%. Na trzeciej pozycji zameldowała się partia KORWIN z wynikiem 16,8%. Platforma zajęła dopiero czwarte miejsce z 14,4% poparcia. Dalej .Nowoczesna (7,8%), Partia Razem (5,2%) oraz dwa komitety, które w tej grupie wiekowej uzyskały mniej niż 5% - PSL z 3,7% i Zjednoczona Lewica z zaledwie 3,4% poparcia.

Frekwencja w tej grupie: 43,7%

30-39 lat

W tej grupie wygrało PiS (30,6%), drugie było PO (23,8), trzeci Kukiz'15 (12,6%), czwarte miejsce z dobrym rezultatem w tej grupie zajęła .Nowoczesna (10,8%), potem Partia Razem (5,8%), Zjednoczona Lewica (5,6%) i PSL (5,1%). Minimalnie pod progiem KORWIN (4,8%).

Frekwencja: 52,3%

40-49 lat

Wygrywa PiS (38,7%), na drugim miejscu znów PO z 25,8%, potem .Nowoczesna (8,2%), Kukiz'15 (7,7%), Zjednoczona Lewica (6,4%), PSL (5,9%), Partia Razem (4,1%) i KORWIN (tylko 2,6% w tej grupie).

Frekwencja: 58,8%

50-59 lat

W tej grupie jeszcze bardziej zdecydowana wygrana PiS (47,1%) i duża przewaga nad drugą PO (23,0%). Trzecie miejsce dla Zjednoczonej Lewicy (7,3%), potem PSL (6,2%), .Nowoczesna (6,0%), a poniżej progu Kukiz'15 (4,9%), Partia Razem (3,2%) i KORWIN (1,8%).

Frekwencja: 56,7%

Powyżej 60 lat

Analogiczna sytuacja, co w poprzedniej grupie, ale tu mamy jeszcze wyższą wygraną PiS i jeszcze gorsze wyniki ugrupowań antysystemowych. PiS wśród osób starszych zdobyło aż 48,7% poparcia, Platforma 28,1%, a trzecie miejsce zajęła Zjednoczona Lewica z 9,3% (jedyna grupa wiekowa wg której ten komitet dostałby się do parlamentu). Potem PSL z 5,1%, a reszta poniżej progu - .Nowoczesna z 3,8%, Kukiz'15 (2,0%), Partia Razem (1,8%) i KORWIN (bardzo niskie poparcie wynoszące 0,6%). 

Frekwencja: 49,9%

Podstawowy wniosek płynący z tego zestawienia, to fakt, że najmłodsze pokolenie jest z jednej strony coraz bardziej zmęczone trwającym od lat układem polskiej sceny politycznej i pragnie radykalnej zmiany. Wśród osób poniżej 30 lat antyestablishmentowe Kukiz'15 i KORWIN zdobyły łącznie aż 37,4% głosów, co oznacza że hipotetyczna koalicja tych ugrupowań zdecydowanie wygrałaby wybory wśród najmłodszych. Co ciekawe, wśród młodych wysokim poparciem wbrew opinii mainstreamowych mediów cieszy się PiS, a bardzo straciła w porównaniu z poprzednimi latami Platforma, która ewidentnie nie potrafiła dotrzeć do młodych. 

Z drugiej strony warto zauważyć, że wśród najmłodszych wyborców była najniższa frekwencja wynosząca zaledwie niewiele ponad 43%. Oznacza to, że młodzież w dużej mierze wciąż nie utożsamia się z żadną partią. Drogi są dwie - albo ludzie z tego pokolenia pozostaną bierni również w kolejnych wyborach i w ich grupie będziemy notować niskie wyniki frekwencyjne, albo w końcu pójdą za jakąs opcją polityczną. Jest to szansa na jeszcze lepsze wyniki prawicy, ale także szansa dla radykalnej lewicy (zauważmy, że w tej grupie Razem miało wynik powyżej progu). Część młodych prezentuje radykalne postawy prawicowe, czy wśród nich z biegiem czasu znajdą się i tacy, którzy pójdą wyraźnie na lewo? 

PO straciła przy tym dużą część najmłodszego elektoratu z dawnych lat tj. obecne osoby z grupy 30-39. To sprawia, że PO nie może już dziś mówić, że głosują na nią "młodzi, wykształceni i z wielkich ośrodków". Młodzież zagarnęli inni. 

Widać też, jak wielkie znaczenie dla zwycięstwa PiS miały głosy starszych konserwatywnych wyborców. W dwóch najstarszych grupach przewaga tej partii była wręcz miażdżaca. W tych grupach nieco odrobiła PO, zaś Lewica i PSL istniały właściwie tylko dzięki starszym wyborcom, co najdobitniej pokazuje, że nadszedł zmierzch tych ugrupowań. PSL prawdopodobnie do sejmu się dostanie, ale bardzo możliwe, że będzie to łabędzi śpiew ludowców. Wśród starszych poparcie dla nowych partii jest wręcz marginalne, co też pokazuje że z biegiem lat i postępującą zmianą pokoleniową szala może się przechylać na korzyść partii w rodzaju KORWIN, czy ruchu Kukiz'15.

Taki rozwój sytuacji zapowiadał zresztą sam Janusz Korwin-Mikke odnosząc się do wyników wyborów i wzrostu głosów oddanych na jego komitet w porównaniu do wyborów europarlamentarnych. Kukiz również przepowiadał wczoraj rychły koniec partiokracji. Czy tak istotnie się stanie? A co z lewicą? Czy odrodzi się w nowej krwiście czerwonej postaci? Pokażą najbliższe lata. 

MW/IPSOS