Do Trybunału Sprawiedliwości UE wpłynęły uwagi pięciu państw i instytucji europejskich, Polski oraz Prokuratora Generalnego w związku z pytaniami prejudycjalnymi dot. ustawy o Sądzie Najwyższym” - informuje dziś w komunikacie Sąd Najwyższy.

Stanowisko Polski jest jednoznaczne – wniosek prejudycjalny SN do Trybunału Sprawiedliwości UE „jest oczywiście niedopuszczalny”. Polska podkreśla, że TSUE powinien odmówić udzielenia odpowiedzi na zadane przez Sąd Najwyższy pytania.

W uwagach przedstawionych przez pełnomocnika Rzeczpospolitej Polskiej Bogusława Majczynę podkreślono między innymi:

[…] udzielenie odpowiedzi na pytania prejudycjalne SN jest niedopuszczalne, gdyż problem prawny w nich podniesiony nie ma charakteru realnego, związanego z prawami i obowiązkami stron sporu, a jego przedstawienie miało wyłącznie na celu skłonienie TSUE do wypowiedzenia się w przedmiocie reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce”.

Podkreślono też, że zażalenie, które zainicjowało postępowanie przed SN, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wycofał i powinno to skutkować umorzeniem postępowania przez Sądem Najwyższym. Również Prokuratura Generalna podkreśla, że brak podstaw prawnych i faktycznych dla udzielenia przez TSUE odpowiedzi.

dam/PAP,Fronda.pl