Morwa biała (Morus alba L – folium) najczęściej kojarzona jako pożywienie dla gąsienic jedwabnika morwowego, jest to drzewo liściaste osiągające 10 m wysokości, o owocach przypominających kształtem jeżyny. Najpopularniejsze gatunki to morwa biała i morwa czarna. Ojczyzną jej są Chiny, gdzie od kilku wieków ceni się jej właściwości lecznicze. 

Jak to działa?

Białe morwy zawiera związki, które mają podobne efekty co leki stosowane w cukrzycy typu 2. Spowalniają rozkład cukrów w jelitach tak, że są one powoli wchłaniane do krwiobiegu. To pomaga organizmowi utrzymać poziom cukru na odpowiednim poziomie.

Ponadto są bogate w kwasy organiczne, witaminę C, pektyny, błonnik, karoten. Te składniki mogą skutecznie leczyć zapalenie migdałków, kaszel, gorączkę, biegunkę, bóle głowy i stany zapalne.

Zawierają również przeciwutleniacze, które mogą znacząco obniżyć poziom cholesterolu, a przy stosowaniu przez dłuższy czas mogą zapobiegać chorobom serca.

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Teksasie, morwy białe są bogate w resweratrol i fenol, które mogą skutecznie leczyć różne rodzaje raka i choroby serca.

Białe morwy mają zdolność do eliminowania nadmiaru cukru z krwiobiegu, ponadto zapobiegają skokom insuliny we krwi po zjedzeniu posiłku.

Na raka i miażdżycę

Cukrzyca nie jest jedyną chorobą cywilizacyjną, z którą może pomóc walczyć morwa biała. Jak wynika z badań, ekstrakt metanolowy z liści morwy białej i jego frakcje hamują produkcję tlenku azotu (NO), który wywołuje uszkodzenia tkankowe, mogące przyczynić się do rozwoju chorób nowotworowych.

Morwa biała wykazuje właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu hamuje utlenianie lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), a tym samym pobiegają wzrostowi "złego" cholesterolu LDL we krwi. Tym samym redukują uszkodzenia miażdżycowe.

Co jeszcze?

Nalewka z liści morwy jest zalecana przy przeziębieniach jako środek przeciwgorączkowy, a przy anginie dzięki właściwościom ściągającym śluzówkę działa odkażająco.

Substancje aktywne liści morwy obniżają także stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi, dzięki czemu zmniejszają ryzyko miażdżycy. Wyciągi z liści działają przeciwzapalnie oraz chronią komórki wątroby przed uszkodzeniem. Obniżają aktywność tyrozynazy, zapobiegają tworzeniu się ciemnych plam na skórze. Wykazano również, ze regularne spożywanie konfitury z morwy chroni komórki przed uszkodzeniem oraz opóźnia ich starzenie się.

mod