- Nie ma wątpliwości, moim zdaniem, że nadużycia w świętej liturgii, zredukowanie liturgii do jakiegoś rodzaju ludzkiej aktywności jest ściśle skorelowane z moralną korupcją i z lekkomyślnością w katechezie, która nie przygotowuje już katolików do radzenia sobie z wyzwaniami naszych czasów poprzez odwołanie się do wiary katolickiej – podkreślał kardynał Burke.

Prefekt Sygnatury Apostolskiej zwrócił także uwagę na to, że Eucharystia uczy postawy pro life. - W Świętej Eucharystii widzimy miłość Boga do każdego ludzkiego życia, bez wyjątków i bez ograniczeń, od momentu poczęcia, bowiem Chrystus wydał swoje życia dla wszystkich ludzi – mówił kardynał. - On identyfikuje się w Eucharystii z każdym ludzkim życiem. Stąd z jednej strony Eucharystia wzbudza wielki szacunek dla życia, szacunek i troskę dla ludzkiego życia, a jednocześnie inspiruje tych, którzy pozostają w małżeństwie do prokreacji, do współpracy z Bogiem w wydawaniu nowego życia na ten świat – dodał kardynał.

Kardynał Burke przypomniał również wezwanie papieża Benedykra XVI do reformy reformy liturgicznej i podkreślił, że papież Franciszek kontynuuje tę linię wielkiej troski o liturgię.

TPT/LSN