04.04.19, 17:23Zdj. Salve NET

Nadzwyczajna posługa szafarzy Komunii Świętej

Kim jest szafarz Komunii Świętej?

- Ta posługa wynika z sakramentu chrztu. Zapominamy często, że uczestniczymy różnym stopniu w potrójnej misji Chrystusa: prorockiej, kapłańskiej i królewskiej. Jednym z przejawów tej drugiej jest posługa szafarzy. Nadzwyczajna, ponieważ jest to pomoc kapłanom w udzielaniu Komunii Świętej w sytuacji nadzwyczajnej - tłumaczy ks. Robert Wielądek, misjonarz miłosierdzia i diecezjalny duszpasterz rodzin diecezji warszawsko-praskiej.

Kto czeka najbardziej na niesioną przez szafarzy Komunię Świętą i dlaczego ta posługa przynosi tyle radości - o tym w filmie.

Salve NET

Komentarze

Słuszną linię ma nasza władza2019.04.5 20:20
j.w.
blumkwist2019.04.5 17:32
...w każdej rewolucji obowiązuje mądrość etapu. Obecnie mówi się o nadzwyczajnej posłudze szafarzy, chociaż w praktyce jest ona już całkiem zwyczajna. U mnie np w podwarszawskiej parafii, nawet gdy w kościele na Mszy św. do Komunii Św. przystępuje ok 100 osób i udziela jej trzech księży, to dodatkowo Komunię rozdaje jeszcze ten..."nadzwyczajny" szafarz. Patrząc na dynamikę zmian w Kościele, idę o zakład że za 5-10 lat z formatu "nadzwyczajnego szafarza" przejdziemy już gładko i bez oporu do zeświecczenia całej funkcji kapłańskiej. Odbędzie się to dwiema drogami; przez zniesienie celibatu księży, oraz dopuszczenie świeckich stopniowo do wszystkich kapłańskich funkcji. Ale żeby tej rewolucji dokonać potrzebny nam jest etap "nadzwyczajnych - zwyczajnych " szafarzy...nawet jeżeli będą temu procesowi towarzyszyły coroczne rekolekcje i troskliwe pochylenie się nad szafarską formacją... Ten który tej dynamiki desakralizacji Kościoła nie widzi....ten po prostu nie chce tego widzieć.
Anna2019.04.5 14:18
Posługa szafarza narusza świętość Najświętszego Sakramentu [samego Boga] Tylko konsekrowane ręce kapłana mogą GO dotykać. Ten kto wymyślił posługę szafarza zasługuje na potępienie wieczne. Z Boga się nie kpi. Usprawiedliwia taką posługę tylko wojna albo inne tragiczne wydarzenia w świecie kiedy by zabrakło kapłana. U nas w parafii jest 5 księży i jeszcze dwóch szafarzy dotyka się najświętszego ciała Chrystusa. Z g r o z a.
asddsa2019.04.5 13:33
Dajcie spokój. Ten też był szafarzem, za którego ręczył jego proboszcz...: https://wiadomosci.wp.pl/podpalil-dom-w-jastrzebiu-zdroju-zabijajac-zone-i-czworke-dzieci-dariusz-p-skazany-na-dozywocie-6070845589611137a
lbs2019.04.5 13:29
Co Wam daje prawo do takiego osadzania i koszenia tej poslugi!!??? Czy Wy myslicie ze szafarz robi to po to zeby sie pokazac!!! Twierdzicie ze rece szafarza sa za brudne..!!! Tak macie racje!!!, jednak w obliczu Swietosci Boga wszyscy jestesmy brudni, paskudnie brudni!!!...a On potrafil sie unizyc zeba byc blisko Was i w Was, poprzez smierdzaca stajnie,itd jak i przez brudne rece szafarza do brudnego Ciebie i mnie!!!Stanmy gzesznicy w pokorze i cieszmy sie ze Bog nami nie gardzi bo nas kocha.....a ta czelnosc do tego wymadrzania sie majac kieszenie pelne gnoju....!!! Katastrofa!!!
Adam 2019.04.5 11:34
Modernistyczne odchylenie.
Grzegorz2019.04.5 10:19
Diabelskim pomiotom znowu coś nie pasuje
Anonim2019.04.5 8:51
Według mnie nienawiść (nie niechęć - jak czytam to forum, to chyba jednak nienawiść) wynika z bardzo dziwnego podejścia do Eucharystii. Pracując jako duszpasterz na czwartej już parafii poznałem wielu panów zaangażowanych w tę posługę i przyznam, że to bardzo pobożni ludzie - nie widać w ich przeżywaniu Liturgii rutyny, wielu z nich było całe życie ministrantami, zawsze służą do mszy w albach - tak, wiem, w Niemczech księża nie chodzą w sutannach, a szafarze (i szafarki, wiem), nie chodzą w albach, ale my jesteśmy w Polsce, tak? Każdy biskup diecezjalny ma prawo ustanawiać pomocników dla księży w rozdawaniu Komunii, ma prawo dyspensować od postu na terenie sobie podległym, przenosić księży z parafii do parafii itp. Przypominam, że biskup w swojej diecezji ma takie uprawnienia i nawet najbardziej zacietrzewieni "tradsi" (nie lubię tego określenia, ale chyba pasuje tu) nie występują przeciwko swojemu księdzu, ale biskupowi, jak coś mają przeciw temu. Jak przychodzą Święta, jak jest niedziela z np. 7 Mszami, to jest coś pięknego, że chorzy w parafii mogą otrzymać Komunię w te dni w domu. Dla Was to jest jedna Msza, na którą przyjdziecie i Wam się nie podobają szafarze. Jeśli robisz coś dodatkowego dla parafii, działasz w jakichś grupach, albo jeśli jakiś nadzwyczajny szafarz zrobił Ci przykrość czy zgorszenie - to szacunek - masz prawo po prostu nie lubić szafarzy nadzwyczajnych i miej sobie powody jakie chcesz. Tylko, czy na pewno każdy kapłan jest lepszym człowiekiem niż każdy nadzwyczajny szafarz?
Akolita2019.04.5 10:32
Drogi Księże, często nie zgadzam z tradsami, (gdyż na ogół, choć pobożni z nich ludzie to więcej w nich ofiary niż miłosierdzia - i mocno przekłada się to na ich język i serce) to tutaj widzą faktyczny problem - są parafie gdzie księża nie ruszą tyłka spod ołtarza a Komunii idą udzielać szafarze. Szafarz jest nadzwyczajny, dopuszcza się w tych momentach, kiedy księży jest ZA MAŁO lub jak sam Ksiądz zauważył, w niedzielę idą z Eucharystią do obłożnie chorych - to jest piękna posługa. Jak ktoś wyżej zauważył - w sytuacji zwykłego lenistwa na Mszy - ze strony kapłanów to nie jest służba, to zwykły nadzór. To jest karygodne nadużycie, gdyż to stan kapłański w pierwszej kolejności jest powołany do niesienia Chrystusa. Nie świeccy czy odziani w alby klerycy od pierwszych lat formacji. Pomijam patologie w Kościele niemieckim, bo to temat na osobną katedrę.
Adam 2019.04.5 11:36
..."gdyż na ogół, choć pobożni z nich ludzie to więcej w nich ofiary niż miłosierdzia - i mocno przekłada się to na ich język i serce..."-----wyjaśnij proszę, tą część: więcej w nich ofiary niż miłosierdzia---
KleroDewiantPeregrynującyNadalKrzywdzi2019.04.5 11:48
Jak wynika z powoli odsłanianych wreszcie tajemnic, częste przenosiny z parafii do parafii są konsekwencją skłonności dewiacyjnych. To klasyczne "umywanie rąk" przez hierarchów. I przy okazji tuszowanie przestępstw.
Zorro2019.04.4 22:11
Przez tych pasibrzuchów leni, wszystko to co się dzieje te ataki i nadchodząca wojna i prześladowania to wina tych biskupów i księży , niech sami karę ponoszą a nie zwykli ludzie
ADAM2019.04.4 21:58
Szanowni Kapłani moderniści zacznijcie myśleć co Wy robicie wprowadzając szafarzy świeckich to pokaz waszego grzechu lenistwa, jesteście powołani na pasterzy a nie na nadzorców , macie służyć Bogu a nie wyręczać się osobą nie powołaną. Czy aż tak ciąży wam służba Panu Bogu. Czy zostaliście powołani do służby czy do pracy jeżeli do pracy to gdzie jest wasza umowa o pracę z Panem Bogiem. Drogi kapłanie pół nocy poleż krzyżem i rozmyślaj nad tym którą drogą idziesz, bo jeżeli z szafarzem to znaczy Ty i on i wierni przyjmujący komunię od tego szafarza nadzwyczajnego idą drogą do piekła, poczytajcie sobie w objawieniach maryjnych (ale czy to was interesuje).
maga2019.04.4 21:24
Na mszach( odpustowych) siedzi kilkunastu księży, koncelebransów; raczą podnieść zady tylko na Podniesienie. Z tacą po kościele krąży kilku księży a Ciało Pańskie podają kremówkowi szafarze.
Krzychu2019.04.4 21:16
Koncelebra 3 kapłanów przy ołtarzu ale jak jest komunia to siadają a świecki szafarz rozdaje komunię a wiernych 10 osób w kościele ... Niemcy Nie będę pisał o niby maszach robionych przez szafarzy bez konsekracji komunii bo ludzie i tak mi nie wierzą jak mówię, Niemcy
Janina2019.04.4 20:44
Szafarze to wielkie odstepstwo w Kosciele katolickim. Obudzmy sie wreszcie i nie pozwolmy na te nowosci. Wrocmy do prawdziwej wiary i szacunku do swietosci.
Leon Markens2019.04.5 12:33
Joanno szafarz to ksiądz , a nadzwyczajny szafarz komusi świętej to osoba świecka .Patrz co piszesz bo to co napisałaś to kłamstwo.Pozdrawiam Leon
Mateusz Jegli\\\\\\\\305\\\\\\\\204ski2019.04.4 20:31
Szafarze to jeden z wygłupów JPII. U nas w parafii nawet do chorych biegają z Najświętszym Sakramentem. Generalnie zgadzam sie z p Ed i p Olo.
Leon Markens2019.04.5 12:28
Drogi Mateuszu Jegli jak mało wiesz tak samo bzdety piszesz o św. JPII.On w swych kazaniach mówił że za to co Biskupi zrobili w kościołach z nadzwyczajnymi szafażami będą sami odpowiadać nie znajdziesz nigdzie żadnego pisma na temat zgody JPII i ani jednego słowa Jego aby kiedykolwiek wyraził zgodę na te czyny.Wręcz przeciwnie przestrzegał o tym przeczytaj książkę x.Grzegorza Śniadocha IBH i sam przekonasz się że nie masz racji.Pozdrawiam i zachęcam do lektóry książki i kazań JPII.
syn chama2019.04.4 20:29
Nadzwyczajne lenistwo księży.Nie chce się księżom udzielać komunii na mszy,odwiedzać chorych w pierwsze piątki i we święta.Niedługo szafarze będą spowiadać i odprawiać msze.Ksiądz wpadnie do kościoła na chwilę pozbierać na tacę,bo z kasy rozlicza go biskup.A przy okazji za odwiedzanie chorych z komunią księża i szafarze biorą kasę na zwrot kosztów dojazdu, nawet za kilkaset metrów.
olo2019.04.4 19:48
tych szafarzy powinno się na pysk wyrzucic sprzed ołtarza- ciało Pana Jezusa może podawać tylko wyswięcona osoba a nie osoba swiecka!!!
Ed 2019.04.4 18:16
Dziwne, bo dawniej było więcej wierzących, mniej więcej tylu samo księży, a jakoś im pomagać nie trzeba było.... Ktoś mówił, że na jakiejś mszy polowej (chyba dla motocyklistów), była taka sytuacja że część księży siedzieła, a szafarze śmigali między ludźmi z komunią.... Coś mi tu nie gra, bo kiedyś się okaże, że ksiądz nie będzie miał czasu, i z ostatnia posługą wyślę swoją gosposię, a póżniej na jutubie powie, o szlachetności tego czynu i ile on przynosi radości.... gosposi... TYLKO CZY PRZYNOSI RADOŚĆ PANU BOGU??? Pismo mówi "nie przyjmuj tego co ma choćby pozór zła" i ja tego nie łykam, w końcu do dogmatu wiary się to nie zalicza a mi śmierdzi luterańską schizmą!!!
MordaSzerszaOdSzafyTrzydrzwiowej2019.04.4 18:08
Kolejna pyzata morda umęczonego postem klero-pasożyta. Za rok już będzie konieczna korekta estetyczna podbródków, odsysanie opon pępkowych i modelowanie utytego dupska. Razem ze 100.000 zł w dobrej klinice za oceanem. Zgłoś baraniej ciemnocie zbiórkę na rynny. Na rynny zawsze dawali, dają i będą dawać. Kato-ciemnota jest przywiązana do kościelnych rynien, jak Flip do Flapa.
Ed 2019.04.4 18:18
nadal obrabiasz faje na dworcach, nikczemniku???
Hania2019.04.4 18:39
Chyba znasz jakaś klinikę z autopsji,coś za dużo szczegółów.Aż tak źle?