Bruksela, 18 października 2016

Naimski w Brukseli: Europie potrzeba dywersyfikacji energetycznej

Z inicjatywy prof. Zdzisława Krasnodębskiego, europosła Prawa i Sprawiedliwości, 18 października 2016 r. w Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja pt. „Brama Północna - nowe konkurencyjne źródła gazu dla Europy”, która miała na celu zaprezentowanie tego projektu w Brukseli.

W konferencji wzięli udział m.in. Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Maroš Šefčovič. Oprócz nich głos zabrali również przedstawiciele spółek zaangażowanych w projekt m.in. Statoil, Gaz System, PGNiG oraz Energienet.

W swoim wystąpieniu Piotr Naimski podkreślił znaczenie projektu dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu. „Polska płaci za gaz jedną z najwyższych cen w Unii Europejskiej” - mówił pełnomocnik. Podkreślał on, że Brama Północna to realna alternatywa dla nierynkowych praktyk Gazpromu nie tylko dla naszego kraju, ale dla całego regionu Europy Środkowo Wschodniej.

Wiceprzewodniczący Šefčovič podkreślił, że ceny gazu w naszej części UE są do 24 proc. wyższe niż w Europie Zachodniej. W konsekwencji, jak zauważył komisarz, "za te samy wolumeny gazu Europa Środkowo-Wschodnia płaci 3 mld EUR więcej niż Europa Zachodnia". Komisarz podkreślił, że Brama Północna ma szanse stać się "stabilnym źródłem norweskiego gazu dla Europy Środkowej i Południowej". Obiecał także "wszelkie możliwe wsparcie dla realizacji projektu".

Obecni na wysłuchaniu przedstawiciele firm zaangażowanych w projekt podkreślali silne umocowanie biznesowe projektu, co odróżnia go m.in. od Nord Stream 2, którego realizacja jest częścią politycznej strategii wywierania nacisku na nowe państwa członkowskie UE. "Europa Środkowo Wschodnia jest dla nas atrakcyjna, oczekujemy stałego zapotrzebowania na gaz z tego regionu" - powiedział na konferencji Tor Martin Anfinnsen, wiceprezes ds. marketingu i handlu Statoil.

Brama Północna to projekt mający na celu dywersyfikację źródeł dostaw gazu do Europy Środkowo-Wschodniej. Składają się na niego gotowy już terminal LNG w Świnoujściu oraz mający powstać gazociąg z Norwegii do Polski. Docelowo Brama Północna ma uczynić z Polski hub gazowy naszej części Europy, do którego ma trafiać 20 mld m3 gazu rocznie. Polski rząd zapowiada, że połowę tego wolumenu przeznaczy na eksport na potrzeby naszego regionu.

LDD/źr.: Biuro Prasowe,Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów