Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w czwartek za pośrednictwem wideokonferencji przedstawił roczny raport z działań NATO w 2019 r., który potwierdza kontynuowanie polityki otwartych drzwi i poparcie dla euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, informuje agencja Ukrinform.
 
 
Pełny tekst rocznego raportu Sekretarza Generalnego NATO za 2019 r. został opublikowany na stronie internetowej Sojuszu.
 
„W 2019 r. sojusznicy potwierdzili swoje zobowiązanie do wspierania ewentualnego członkostwa w NATO dla Gruzji i Ukrainy zgodnie z decyzją ze szczytu w Bukareszcie z 2008 r. i kolejnych szczytów. Polityka otwartych drzwi NATO wzmacnia Sojusz i zapewnia bezpieczeństwo milionom Europejczyków” – czytamy w dokumencie.
 
Raport zauważa, że polityka otwartych drzwi NATO jest jedną z podstawowych zasad Traktatu Waszyngtońskiego i jednym z największych sukcesów Sojuszu.
 
„Drzwi do NATO są otwarte dla europejskich demokracji, które podzielają wartości Sojuszu, chcą i są w stanie przyjąć odpowiedzialność i obowiązki związane z członkostwem, są zgodne z zasadami Traktatu Północnoatlantyckiego, a ich włączenie (do Sojuszu) może pomóc wzmocnić bezpieczeństwo przestrzeni euroatlantyckiej. NATO szanuje prawo każdego kraju do wyboru własnej drogi do zapewnienia bezpieczeństwa, dlatego każdy taki kraj ma prawo do przystąpienia lub nie przystąpienia do traktatów i sojuszy” – mówi roczne sprawozdanie Sekretarza Generalnego.
 
Przypomnijmy, latem 2018 roku ówczesny asystent sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich Wess Mitchell podczas wystąpienia w amerykańskim think tanku Heritage Foundation powiedział, że: „Musimy patrzeć na Zachód jak na wspólnotę krajów demokratycznych, zjednoczonych przez historię, kulturę i wspólnie poniesione ofiary. Niektórzy członkowie tej wspólnoty to stare demokracje, niektórzy nie. Niektórzy są w Unii Europejskiej albo w NATO, inni nie. Niektórzy są słabi, niektórzy silni. Niektórzy są geograficznie na uboczu, niektórzy w centrum wydarzeń. Ukraina i Gruzja są członkami Zachodu zarówno historycznie, jak i poprzez dzisiejsze wybory ich narodów. Wielka Brytania pozostanie w sercu Zachodu i po Brexicie. Najważniejsze jest to, by istniały również inne niż instytucje czynniki, które nas łączą. Instytucje są narzędziem, nie zaś celem”.
 
Jagiellonia.org