Po blisko czterech tygodniach nauczyciele z "Solidarności" zakończyli okupację kuratorium oświaty w Krakowie. Poinformował o tym szef związku w Małopolsce Wojciech Grzeszek, który powiedział, że jest to gest dobrej woli, ale nie oznacza, iż osiągnięto porozumienie z rządem.

Związkowiec podkreślił, że "Solidarność" chciała uniknąć sytuacji, w której dopiero strajk uderzający w uczniów przyniósłby rezultaty. Wojciech Grzeszek nie wykluczył, że "Solidarność" sama podpisze porozumienie z rządem, "być może na innych warunkach, niż w tej chwili proponują to pozostałe centrale związkowe, bo (...) to dobro dzieci i nieangażowanie ich w tym i tak trudnym okresie egzaminów w te konflikty było i jest najważniejsze" - oświadczył szef małopolskiej "Solidarności".

Okupacja krakowskiego kuratorium oświaty trwała 26 dni. Przez 11 dni część uczestników akcji prowadziła strajk głodowy, który zakończył się wczoraj.

Po dzisiejszej rundzie rozmów w Warszawie nauczycielskie związki zawodowe odrzuciły nowe propozycje, przedstawione przez wicepremier Beatę Szydło. Związkowcy podtrzymują groźbę rozpoczęcia w poniedziałek bezterminowego strajku w oświacie. Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, która kieruje obecnie Radą Dialogu Społecznego, zaproponowała kolejną rundę rozmów w niedzielę o 18.00.

dam/IAR – Polskie Radio