04.04.14, 17:25Fot. Flickr

Nie jestem komunistą. Kwestia ubóstwa to serce Ewangelii

Kwestia biedy jest sercem Ewangelii, a nie komunizmu – powiedział papież według Radia Watykańskiego. Słowa te padły w rozmowie z młodzieżą z Belgii, która przeprowadziła z Ojcem Świętym ponad 40-minutowy wywiad.

„Wierzę, że ludzie ubodzy stoją w centrum nauczania Jezusa. Wystarczy przeczytać Ewangelię” – powiedział Papież. Jednak stosunek wobec osób biednych był w historii wielokrotnie przedmiotem ideologizacji.

Ojciec Święty przyznał się też przed belgijską młodzieżą, że cały czas popełnia błędy, ale nie zawsze się na nich uczy. „Jestem uparty” – powiedział Franciszek.

Jednak w wielu kwestiach Papież skorygował swoje zachowanie, które okazywało się w różnych momentach życia niewłaściwe. Przykładowo, był swego czasu autorytarny. Odkrył jednak, że z innymi ludźmi należy rozmawiać i wymieniać się poglądami. Nauka w tej kwestii była długim procesem, wyznał Papież.

Rozmowa z Ojcem Świętym przeprowadzona przez młodzież zostanie wyemitowana w belgijskiej telewizji.

pac/kathpress.co.at

Komentarze

anonim2014.04.4 18:25
wydawalo mi sie, ze w centrum Ewangelii stoi Dobra Nowina o Krolestwie. Zbawienie a nie kwestie finansowe. Nu ale ja nie jestem teologiem :( Kiedys takze uczono mnie, ze ubostwo to nie tylko brak pieniedzy...
anonim2014.04.4 18:53
"wydawalo mi sie, ze w centrum Ewangelii stoi Dobra Nowina o Krolestwie... itd" Mnie też się tak wydawało. Ale może papież nie bez racji przeszedł na temat komunizmu, wszak Ameryka Południowa słynęła kiedyś jako kolebka teologii wyzwolenia. Być może jest coś na rzeczy: http://www.pch24.pl/ksiaze-pisze-do-ojca-swietego,21206,i.html
anonim2014.04.4 19:07
To komuniści przejęli z Ewangelii naukę i odrzucili Boga.
anonim2014.04.4 19:38
Komunistą nie, ale socjalistą to już chyba tak.
anonim2014.04.4 19:48
Ludzie, czytajcie, to nie boli... Jeszcze raz zapodaję ten tekst. "(...)...Lewicowi ekstremiści w Watykanie Autora listu zaniepokoiło, że przedstawiciele Ruchu Bezrolnych Robotników (MST), którzy od lat wyrządzają wielkie szkody właścicielom ziemi i destabilizują rozwój rolnictwa w kraju, są zapraszani przez watykańskie instytucje jako „doradcy.” W grudniu 2013 roku Papieska Akademia Nauk zaprosiła João Pedro Stédile, krajowego koordynatora i przedstawiciela MST Via Campesina do udziału w seminarium poświęconym osobom społecznie wykluczonym. Stédile uczestniczył w rozmowach w charakterze obserwatora. João Pedro Stédile słynie z promowania swoich błędnych zasad i fałszywych rozwiązań opartych na założeniu marksistowskiej walki klas i na utopii kolektywizmu społecznego - pisze książę. Zaledwie dwa dni po sympozjum Stédile spotkał się na terenie Watykanu z działaczami skrajnie lewicowego ruchu włoskiego – Altermondialista. W swoim wystąpieniu, zamieszczonym przez Adista News Agency, chwalił się „sukcesami” nielegalnych akcji niszczenia upraw plantatorów w Brazylii. Read more: http://www.pch24.pl/ksiaze-pisze-do-ojca-swietego,21206,i.html#ixzz2xwsPCjHt Prawdopodobnie ojciec święty nie jest komunistą, na co mu to. Ale w wielu kwestiach porusza się jak dziecko we mgle...
anonim2014.04.4 20:24
Słuchajcie się owce swojego pasterza! Nie może być tak, że owce chcą mówić pasterzowi dokąd stado prowadzić. Musi być jakiś porządek! Inaczej zjedzą was wilki!
anonim2014.04.4 21:17
A jeśli pasterz jest ukrytym wilkiem..?
anonim2014.04.4 21:33
Franciszek ma dobre chęci.Ale biskupi tego nie kupią.A jak nie kupią biskupi, to i nie kupią proboszczowie. Nie po to chłopcy poszli do zakonu żeby biedę lansować.
anonim2014.04.4 22:10
@Elrond A skąd wiesz, że papież nie mówił o "ubogich w duchu" (Mt 5, 3)?
anonim2014.04.5 5:15
Nie chcę się bawić w licytaje czy Papież jest skażony komunizmem. Jedno jest faktem. Solą Kościoła są ludzie ubodzy zarówno w duchu jak i materialnie.
anonim2014.04.5 7:34
@Apso44 " Solą Kościoła są ludzie ubodzy zarówno w duchu jak i materialnie." Chyba nie tak to leciało. >>Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. << Mt 5, 13 Św. Mateusz w tych słowach mówi o roli, jaką powinni spełniać uczniowie Jezusa w świecie.I skoro dziś niektórzy z nich są deptani, nie wyłączając ojca świętego, to może być znak, że sól utraciła swój smak. Idąc dalej tym tropem - kto jest solą Kościoła? Według mnie Chrystus A - "ubogich zawsze mieć będziecie". I Kościół zawsze nazywał ich swoim skarbem (św. Ambroży). Nic nowego w czasie ostatniego pontyfikatu nie zostało wymyślone. W trosce o ubogich nie chodzi jednak o to, żeby wywracać istniejący porządek, ale żeby go schrystianizować. I tutaj jest sedno problemu : 1. Nie może być tak, że panujący system produkuje coraz więcej nędzarzy i domaga się, żeby Kościół brał tę nędzę na swoje barki. Niewykonalne. 2. Nie może być tak, żeby papież brał na siebie rolę sekretarza generalnego ONZ, albo zwierzchnika ONZ-owskiej agendy od spraw uchodźców czy obszarów niedostatku. Niech najlepiej każdy robi swoje. Papież niech mówi i myśli jak papież. ONZ niech robi to, na co dostaje pieniądze. Niemałe. >>„Wierzę, że ludzie ubodzy stoją w centrum nauczania Jezusa. Wystarczy przeczytać Ewangelię” – powiedział Papież.<< Papież czasami przegina, on już tak ma. Jezus nie przyszedł po to, by wydobyć ludzi z materialnego ubóstwa. Owszem, rozmnożył chleb, podarował nowożeńcom wino. Ale może nie przeginajmy. >>Wystarczy przeczytać Ewangelię” – powiedział Papież.<<
anonim2014.04.5 7:37
Dlaczego "skrawa" mi komentarze? Zgłosiłam je do usunięcia, ale nie wiem, czy ktoś tutaj faktycznie to robi.
anonim2014.04.5 9:39
W końcu Papierz powiedział centrum, czy serce? To spora różnica.
anonim2014.04.5 17:17
OR: "Dlaczego "skrawa" mi komentarze?" Dlatego, że używasz nawiasów trójkątnych, które w kodzie html zawierają komendę, której przeglądarka nie wyświetla. Zacznij używać cudzysłowiów, będzie OK. A co do meritum: mnie się wydawało, że w centrum Ewangelii jest Zmartwychwstanie. Ale może się mylę. Może u Pawła też stoi: "A jeśli nie ma biednych, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara"?...
anonim2014.04.5 21:46
"wierze ze ludzie ubodzy stoja w centrum nauczania Jezusa"- bo ubodzy go sluchali, Jezus nie nauczal o ubogich tylko ubogich. To spora roznica.