31.10.11, 10:53

Nie pal przy dziecku!

- Nasza kampania skierowana jest przede wszystkim do rodziców i opiekunów, którzy palą papierosy, ale także osób niepalących, które pozwalają na narażanie dziecka na dym tytoniowy w środowisku rodzinnym i towarzyskim - mówi jej koordynatorka Sabina Bryś dla portalu wiara.pl.

 

– Kobiety palące w ciąży narażają siebie oraz dziecko na poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak: poronienie, komplikacje okołoporodowe, niską masę urodzeniową dziecka, zespół nagłej śmierci noworodka, wady wrodzone i wiele innych – ostrzega dr Łukasz Balwicki z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Kampanię realizuje Stowarzyszenie MANKO, które od lat zajmuje się działalnością edukacyjną m.in. w zakresie efektów biernego palenia.

 

Organizatorzy uruchomili swój portal www.niepalprzydziecku.pl na którym możemy dowiedzieć się o konsekwencjach płynących z palenia papierosów przez kobiety w ciąży. Dla wielu kobiet w ciąży nie jest istotne by zmieniać tryb swego dotychaczasowego życia. Nie podjemują wyrzeczeń (picie alkocholu, palenie, sport,  imprezy itd) tylko żyją tak, jakby ciąża była dodatkiem do ich ciała. Niestety, wiele z nich nie zdaje sobie sprawy jakie konsekwencje ponoszą takie egoistyczno - hedonistyczne wybory. Kobieta w ciąży jest odpowiedzialna za poczęte nowe życie i trzeba uświadamiać jej jaką powinność mają pełnić w trakcie przeżywania ciąży.

 

philo/wiara.pl

Komentarze

anonim2011.10.31 11:20
<p>Zief</p>
anonim2011.11.2 17:05
<p>Spodziewałem się wypowiedzi idioty tutaj. Ale to jest frondowy lekarz. Zatrudnijcie Kaizkou. On wam będzie pisał mądre felietony natematy medyczne i nie tylko...</p>