Święta Katarzyna uznała, że Jezus przewyższa ją bogactwem, pięknością i mądrością i przylgnęła do Niego całym sercem. Jest wzorem Oblubienicy Jezusa, która nie chciała Go zdradzić pod żadnym pretekstem. Wówczas, podczas prześladowań za czasów rzymskich cesarzy Dioklecjana i Maksymiana, żądano od chrześcijan rzeczy, które z pozoru wydają się być błahe, na przykład „jedynie” uczestniczenia w pogańskim obrzędzie w świątyni. Święta Katarzyna, podobnie jak wielu innych pierwszy męczenników jest świętą na nasze czasy, ponieważ także i dzisiaj wielu z nas zachęcanych jest do pozornie małych gestów, które jednak dla naszej wierności Bogu są czymś dużym. Dzisiaj często jest tak, że choć nie jesteśmy w sytuacji obrony życia, godzimy się na kompromisy niedopuszczalne dla pierwszych chrześcijan, którzy szli na śmierć w imię wierności Panu Bogu.

Dziewica – oblubienica

Stary Testament, a szczególnie Księga Mądrości przestrzega przed składaniem ofiar pogańskim bożkom „Jednakowo Bogu są nienawistni i bezbożnik, i jego bezbożność, i dzieło wraz z twórcą zostanie skarane. Dlatego i na bożki pogańskie przyjdzie nawiedzenie, bo się stały obrzydliwością pośród stworzeń Bożych, zgorszeniem dla dusz ludzkich i potrzaskiem dla nóg ludzi głupich.” Święta Katarzyna w opisach jej żywotów staje się personifikacją Mądrości. Jej dziewictwo jest symbolem wierności Bogu, któremu oddaje się ona na wyłączność.

Służba „cudzym Bogom” jest nierządem

Wierność Bogu jako Oblubieńcowi, była bardzo dosłownie brana także w Starym testamencie, co przejęli stamtąd pierwsi chrześcijanie. Grzeszący przeciwko pierwszemu przykazaniu naród porównywany jest do nierządnicy „Od dawna bowiem złamałaś swoje jarzmo, zerwałaś swoje więzy. Powiedziałaś sobie: "Nie będę służyć!" Na każdym więc wysokim pagórku i pod każdym zielonym drzewem pokładałaś się jako nierządnica. A Ja zasadziłem ciebie jako szlachetną latorośl winną, tylko szczep prawdziwy. Jakże więc zmieniłaś się w dziki krzew, zwyrodniałą latorośl?Nawet jeśli obmyjesz się ługiem sodowym i dodasz wiele ługu drzewnego, pozostanie wina twoja wobec Mnie jak skaza - wyrocznia Pana. Jak możesz mówić: "Nie uległam skażeniu, nie chodziłam za Baalami"? Święta Katarzyna nie chce być nierządnicą, lecz jest oblubienicą wierną Panu Bogu. Według niektórych wersji żywotu św Katarzyny jej modlitwa zniszczyła pogańskiego bożka.

Mądrzejsza od filozofów

Jeden z żywotów św Katarzyny mówi, że ona nie dość, że nie poszła do pogańskiej świątyni, ale wprost przemówiła do cesarza "Cesarzu, sam wiedzieć powinieneś, że bogi i ofiary twe są czczą złudą i niedorzecznością. Rozum przecież uczy nas, że tylko jedna być może istota najwyższa. Jeśli tego nie pojmujesz, uwierzże przynajmniej waszym filozofom, że bogowie twoi byli tylko ludźmi, którzy odznaczyli się jakimś czynem, a później dopiero lud bezmyślny począł w nich czcić najwyższe istoty. Cesarzu, czcij Boga, który dał ci życie i koronę, który się ofiarował na krzyżu dla zbawienia naszego, który zbłąkanym obwieścił prawdę, a żałujących za grzechy łaskawie tuli do siebie.”

Pokonująca argumentacją

Maksymian, który wiedział że Katarzyna pochodzi z wpływowej rodziny, nie chciał jej tak od razu po prostu zabić, ale chciał ją przekonać, aby jej mądrość i wpływy wykorzystać dla swojej sprawy. Dla tego zebrał wielu filozofów, aby dialogowali z Katarzyną. Żywoty świętej Katarzyny przechowały ciekawe zapisy tych dialogów. Dzisiaj trudno stwierdzić, czy te dialogi są rzeczywiście rozmowami świętej, czy też zbiorami argumentów mówiących za chrześcijaństwem, a przeciwko pogaństwu. Tak czy inaczej są to bardzo wczesne i obszerne zbiory argumentacji. Przemowa św Katarzyny do filozofów składa się w pierwszej części z wykazania nicości bożków pogańskich, a w drugiej z wychwalania prawdziwego Boga. Po tej pierwszej mowie św Katarzyna była więziona, ale tam jej wiara zdołała przekonać żołnierzy i strażników więziennych, tak, że wielu z nich się nawróciło.

Torturowana

Atrybutem św Katarzyny jest złamane koło, ponieważ, kiedy próbowano torturować ją kołem, uderzył w nie piorun, samej Katarzynie nic od tego uderzenia się nie stało. Lud uznał to za cudowny znak i zaczął wznosić okrzyki "Wielkim jest Bóg chrześcijan!" Cesarz jednak był nieugięty i kazał ściąć jej głowę mieczem. Nad jej grobem wystawiono później kościół z klasztorem świętej Katarzyny.

MP/ruda_parafianin.republika.pl

Cyt za: Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dni roku - Katowice/Mikołów 1937r.