Informację o śmioerci pisarza podał dziennik "Rzeczpospolita". 

Tadeusz Konwicki, pisarz, scenarzysta i reżyser, "był jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Autor "Małej Apokalipsy", "Kroniki wypadków miłosnych", "Kalendarza i klepsydry", a także "Powieści z oblężonego miasta". 

"Jego twórczość wyrasta z doświadczeń współczesnego mu pokolenia, młodzieży AK-owskiej walczącej na kresach Rzeczypospolitej i poszukującej swego miejsca w powojennej rzeczywistości. W latach 70. pisarz, który do 1966 roku był w PZPR, odszedł od marksizmu i związał się z opozycją. Książki z tego okresu "Kompleks polski" i "Mała Apokalipsa" zdominowała tematyka polityczna. Stały się one ironicznym opisem rzeczywistości Warszawy i Polski z okresu upadającego systemu totalitarnego. "

W późniejszych latach ukazały się między innymi, jego "Rzeka podziemna, podziemne ptaki", "Nowy Świat i okolice", "Pamflet na siebie" oraz "Pamiętam, że było gorąco" - zbiór wywiadów o tematyce filmowej. W 2009 roku została opublikowana antologia "Wiatr i pył", zawierająca mniej znane publikacje Konwickiego.

Konwicki jako filmowiec, stworzył autorskie obrazy, jak: "Ostatni dzień lata", "Zaduszki", "Salto", "Jak daleko stąd, jak blisko". Dokonywał także adaptacji, reżyserując "Dolinę Issy" na podstawie powieści Czesława Miłosza oraz "Lawę" według "Dziadów" Adama Mickiewicza. 

Za twórczość filmową i literacką Konwickiemu przyznano wiele wyróżnień w Polsce i za granicą, między innymi otrzymał Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i tytuł Wielkiego Ambasadora Polszczyzny. W 2012 roku został wyróżniony tytułem Człowieka Roku Gazety Wyborczej.

Módlmy się za duszę Tadeusza Konwickiego, by Dobry Bóg przyjął Go do swojego Królestwa Wiecznego

Wieczny odpoczynek racz dać Mu Panie

A światłość wiekuista niechaj Mu świeci

Niech odpoczywa w pokoju wiecznym 

Amen.


mod/Polskie Radio