Wiosną ruszą pierwsze szkolenia ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej - zapowiada dowódca nowej struktury, generał Wiesław Kukuła. Oficer w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową powiedział, że trwa przygotowanie kadry do szkoleń oraz tworzenie struktur dowódczych dla kolejnych brygad obrony terytorialnej.

Generał Kukuła podkreślił, że do tej pory armia nie szkoliła w tej formie, dlatego trwa intensywne przygotowywanie kadry, składającej się między innymi z byłych żołnierzy wojsk specjalnych. "Na przełomie marca/kwietnia powinniśmy przyjąć pierwszych ochotników" - powiedział dowódca obrony terytorialnej.

Wiesław Kukuła poinformował, że zainteresowanie służbą w nowym rodzaju wojsk jest bardzo duże. Zanim jeszcze formalnie ruszył nabór do Wojskowych Komend Uzupełnień zgłaszały się setki ochotników.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej przewiduje, że na wiosnę będzie mógł przyjąć na kursy szkoleniowe około 3,5 tysiąca pierwszych ochotników. Generał Kukuła zastrzega jednak, że nie wszyscy muszą taki kurs ukończyć. Zdaniem wojskowego, zawsze są osoby, które albo nie nadają się do służby, albo szkolenie okaże się dla nich zbyt wymagające. Dlatego po 10 miesiącach od przyjęcia na kurs kandydat będzie przechodził testy sprawności fizycznej i pierwsze egzaminy.

Dowódca działającej oficjalnie od 1 stycznia struktury przekazał również, że obecnie pracuje nad tworzeniem struktury w trzech kolejnych brygadach: dwóch w województwie mazowieckim i jednej w warmińsko-mazurskim. Trzy pierwsze brygady na wschodzie kraju, czyli w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku, już są w pełni skompletowane.

Generał Wiesław Kukuła przewiduje, że jednostki na Mazowszu oraz na Warmii i Mazurach będą gotowe do działania pod koniec tego roku. Oficer dodał również, że kierowane przez niego dowództwo osiągnie gotowość operacyjną, a tym samym przejmie odpowiedzialność za brygady na wschodzie, na koniec marca.

Wojska Obrony Terytorialnej to nowa formacja, która do 2019 roku ma liczyć około 53 tysięcy żołnierzy. Kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej planuje wydać na wyposażenie przyszłych oddziałów OT ponad 3,5 miliarda złotych. Wydatki mają być rozłożone na kilka lat.

emde/Polskie Radio