Europejski Trybunał Prawa Człowieka wydał wyrok zgodny z postulatami radykalnego ruchu LGBT. Trybunał podważył decyzję władz Macedonii, które odmówiły uznania za mężczyznę kobiety domagającej się tego. W ocenie ETPC odmowa zmiany płci metrykalnej miałaby stanowić pogwałcenie jej prawa do prywatności. Ten wyrok może podważyć podstawowe instytucje prawa rodzinnego.

Macedonka w 2010 roku poddała się terapii hormonalnej polegającej na przyjmowaniu wysokich dawek testosteronu w celu upodobnienia się do mężczyzny. W 2011 roku wystąpiła do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o zmianę jej imienia i nazwiska na męskie i wydanie nowego dowodu osobistego. Następnie kobieta zwróciła się do Urzędu Stanu Cywilnego o dokonanie korekty w jej akcie urodzenia, a mianowicie wpisanie w dokumencie płci męskiej oraz modyfikację 10-cyfrowego numeru identyfikacyjnego, tak aby wskazywał na płeć męską. Urząd odmówił tłumacząc, że nie przedstawiła ona żadnych dowodów na dokonanie zmiany fizycznych cech świadczących o płci. Kobieta wystąpiła z tym samym wnioskiem po mastektomii (amputacji piersi), ale Urząd podjął tę samą decyzję, wskazując na brak podstaw prawnych do dokonania modyfikacji aktu urodzenia zgodnie z jej życzeniem.

Macedonka złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł na korzyść przedstawicielki ruchu LGBT. W ocenie ETPC decyzja Urzędu ma rzekomo naruszać prawo kobiety do prywatności. Trybunał podjął tę decyzję mimo, że prawo jednoznacznie określa płeć opierając się na czynnikach genetycznych.

 „Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wychodzi naprzeciw radykalnym postulatom ruchu LGBT i podważa naturalny związek między płcią biologiczną a metrykalną. Prawo opisuje płeć obywateli w aktach urodzenia i innych dokumentach urzędowych w sposób obiektywny, w oparciu o uwarunkowania genetyczne co ma gwarantować pewność prawa. Ocena Trybunału w Strasburgu może stanowić podważenie podstawowych instytucji prawa rodzinnego i wprowadzić chaos prawny” – komentuje Rozalia Kielmans-Ratyńska, Dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris.

erl/ordoiuris.pl