24.09.21, 09:43Fot. willem_zijlstr via: Flickr cc20 / screenshot YouTube

Niemcy: jak w wyborach zagłosują Polacy?

26 września w Niemczech odbędą się wybory, w których po raz pierwszy od lat nie wystartuje Angela Merkel. Jak zamierzają zagłosować mieszkający w Niemczech Polacy?

Polacy to największa po Turkach grupa narodowościowa w Niemczech. Liczba mieszkających w Niemczech osób polskiego pochodzenia to około 2,2 mln (liczba Turków to około 2,8 mln). Ci, którzy mają niemieckiego obywatelstwo i ukończyli 18 lat, będą mogli oddać głos w niedzielnych wyborach.

Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego z roku 2019 wynika, że w Niemczech mieszkało 1.189.000 osób powyżej 18. roku życia z niemieckim obywatelstwem i polskim „tłem migracyjnym”.

Polacy to druga największa grupa "cudzoziemskich" wyborców w Niemczech. Więcej jest jedynie osób pochodzących z republik dawnego ZSRR. Jest ich o ponad milion więcej.

Na temat preferencji wyborczych Polaków nie przeprowadzono jednak miarodajnych badań.

- Nie wiadomo, ile z tych osób idzie na wybory i na kogo głosuje - powiedziała w rozmowie z Deutsche Welle prof. Magdalena Nowicka z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie.

- Brakuje reprezentatywnych badań dla osób polskiego pochodzenia. Nie ma też badań odnoszących się do motywacji głosowania na daną partię - dodała. Stwierdziła także, że pod względem preferencji wyborczych znacznie lepiej przebadana jest mniejszość turecka oraz osoby pochodzące z byłego ZSRR.

Naukowcy niemieccy podkreślają, że przez długi czas cudzoziemcy głosowali w Niemczech według utartego schematu: osoby przybyłe do Niemiec później (w tym Polacy) najchętniej udzielają poparcia chadekom, zaś Turcy - socjaldemokratom. Socjalizm cieszy się również poparciem w Turcji, głównie ze względu na brak doświadczeń tamtejszego społeczeństwa z ustrojem socjalistycznym.

Najnowsze badania wskazują jednak, że wymieniony wyżej schemat powoli traci aktualność. Cudzoziemcy zaczęli chętniej udzielać poparcia różnym partiom.

Takie zmiany znajdują swoje odzwierciedlenie w badaniach przeprowadzonych w 2015 i 2019 roku przez Fundację im. Konrada Adenauera.

Z tych badań wynika, że poparcie Polaków dla socjaldemokracji (SPD) spadło z 28 proc. do 9 proc. Z kolei wśród rdzennych Niemców poparcie to spadło z 25 do 18 proc.

W odniesieniu do chadecji (CDU/CSU) poparcie Polaków wzrosło z 50 do 57 proc. Zaobserwować można także wyraźne zmiany tendencji wyborczych w odniesieniu do innych partii. Poparcie dla niemieckiej Lewicy spadło z 8 do 4 proc.

Gwałtownie wzrosło zaś poparcie dla Zielonych - z 7 proc. do aż 26 proc. Minimalnie wzrosło za to poparcie dla antyimigranckiej i prorosyjskiej AfD - z 3 do 4 proc.

W badaniach podkreśla się, że mniejszą frekwencję. W 2017 roku do urn poszło 65 proc. cudzoziemców uprawnionych do głosowania. Dla porównania wśród rdzennych Niemców odsetek ten wyniósł 86 proc.

Jako powód niskiej frekwencji wskazuje się, że tematyka związana z migracją i cudzoziemcami jest praktycznie nieobecna w niemieckich kampaniach wyborczych.

- Od kiedy pojawiła się w Niemczech AfD, obserwujemy, że politycy starają się wykluczyć migrację z tematów wyborczych, jako ten, na którym szybko mogą zyskać populiści - mówi Nowicka w rozmowie z Deutsche Welle.

Dodała jednak, że politycy wskazują na konieczność zapewnienia wysoko wykwalifikowanej siły roboczej zza granicy.

jkg/deutsche welle

Komentarze

gość2021.09.24 17:48
Ci , którzy mają niemieckie obywatelstwo - tak jest prawidłowo!
B522021.09.24 17:12
Polacy odchodzi od bolszewizmu a Niemcy dochodzą do bolszewizmu
Rodło2021.09.24 16:43
Polacy powinni głosować na partię która obieca przywrócić formalny status Polskiej Mniejszości Narodowej w Niemczech zlikwidowany przez hitlerowców.
Tylko PO PRAWDZIWE POLSKIE, nie RUSKO-NIEMIECKIE2021.09.24 16:01
Wiadomo jak. Wystarczy spojrzeć na wyniki dotychczasowych wyborów. Ci niby POLACY, LIPNI POLACY zagłosują za OPIEKUNKĄ WNUCZKA HITLEROWSKIEGO WERMACHTU. Nijakiego "KRÓLICZKA EŁROPY", tzw. TRZUSKA, LEDERKA PLATFOREMKI ŁOBYWATELSKOJ (PO).
katolicka deratyzacja Polski2021.09.24 13:07
Towarzysze chórem, razem ze mną i z entuzjazmem komsomolca! ☭☭☭☭☭☭☭ ... Niezłomny jest związek republik swobodnych, Ruś Wielka na setki złączyła je lat. Niech żyje potężny jednością narodów, z ich woli zrodzony nasz kraj, Związek Rad! Chwała ci, Ojczyzno, tyś ziemia swobody, ludów przyjaźni ostoja i straż! Sztandar radziecki, sztandar ludowy, drogą zwycięstwa niech kraj wiedzie nasz! Skroś burze świeciło nam słońce swobody, nas wiódł wielki Lenin, wskazywał nam cel, wychował nas Stalin w wierności ludowi, do wielkich zapalił nas trudów i dzieł. Chwała ci, Ojczyzno, tyś ziemia swobody, szczęścia narodów ostoja i straż! Sztandar radziecki, sztandar ludowy, drogą zwycięstwa niech kraj wiedzie nasz! Okrzepła nam armia w bitewnym mozole. Najeźdźców zmieciemy, zetrzemy ich ślad! My w bitwach stanowim o losach pokoleń, my sławą okryjem ojczysty kraj Rad! Chwała ci, Ojczyzno, tyś ziemia swobody, sławy narodów ostoja i straż! Sztandar radziecki, sztandar ludowy, drogą zwycięstwa niech kraj wiedzie nasz!
Tow. blum2021.09.24 13:07
Towarzysze chórem, razem ze mną i z entuzjazmem komsomolca! ☭☭☭☭☭☭☭ ... Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт!
katolicka deratyzacja Polski2021.09.24 10:53
Turcy glosuja na partie,ktore choc troche bronia ich interesow. Zas Polacy glosuja na partie,ktore ich interesy zwalczaja. Jestesmy bowiem narodem filozoficznych samobojcow,i nienawidzimy siebie samych.
Anonim2021.09.24 11:24
Coś w tym jest - to chyba skutki "pedagogiki wstydu" promowanej przez lewactwo. A jak zagłosują różne "Tuski", to wiadomo.
blum2021.09.24 10:01
Jeżeli prawdą jest zawarta w pewnym komentarzu na Interii informacja przekazana w jęz. niemieckim, że w Niemczech zaczęła obowiązywać zasada, iż osoba "zaszczepiona", która zachoruje na kowid jest uznawana za nie"zaszczepioną" to weszliśmy na kolejny poziom absurdu. W takim razie i w Izraelu i w Anglii są sami nie"zaszczepieni".
blum2021.09.24 10:05
Jeden tweet (za "Warszawska Gazetą" - nie mylić z "GazWyb"): "Zróbcie liderzy partyjni wspólną konferencję prasową i jednym głosem przedstawicie stanowisko, że nie chcecie podczas wyborów głosów od nieszczepionych. Wtedy będziecie wiarygodni: PiS, PSL, Lewica, PO. Victor"
blum2021.09.24 10:08
Ps. Konfa wbrew pozorom nie odbiega od standardu - nie mówi, iż "szczepionki" to ludobójstwo tylko "jak kto chce to niech się szczepi".
Piotr Nowak2021.09.24 9:46
Wogóle nie pójdą na wybory ! Tam nie ma na kogo głosować - same zajoby ! Ale Polacy w Niemczech chętnie zagłosujó w 2023 na PO !!!!
Anonim2021.09.24 9:45
Niemcy powinni w trybie natychmiastowym wypier.dolić polskich uchodźców.
bez sensu2021.09.24 9:56
­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­
Anonim2021.09.24 11:20
A w zamian wyślemy im inżynierów i lekarzy z granicy z Białorusią.