25.06.21, 14:05Fot. screenshot - YouTube (mk-online.de, Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 / World Youth Day #krakow2016)

Niemiecka ,,Droga Synodalna‘‘ obejmie cały Kościół? Papież spotkał się z bp. Bätzingem

Kard. Gerhard Müller skomentował oświadczenie biskupa Georga Bätzinga, które przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec zamieścił po swoim spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Kard. Müller nazwał je „mocno wyrafinowanym samochwalstwem”. Wskazał jednocześnie, że „agenda Drogi Synodalnej jest diametralnie przeciwna wierze katolickiej pod względem formy i treści”.

Bp Bätzing spotkał się z ojcem świętym na prywatnej audiencji, po której niemieccy biskupi opublikowali oświadczenie hierarchy: „Papież zachęca nas do tego, byśmy wciąż szli Drogą Synodalną, którą wybraliśmy, by szczerze i uczciwie omówić otwarte kwestie i przedstawić zalecenia dla innego przewodzenia Kościołowi”.

Bp Bätzing dodał, że ojciec święty „zaprosił Kościół w Niemczech do tego, by pomógł kształtować Drogę Synodalności, która doprowadzi do synodu biskupów w roku 2023”. Niemiecki biskup miał przedstawić stan prac w ramach Drogi Synodalnej i powiedzieć ojcu świętemu, że „insynuacje, według których Kościół w Niemczech zamierza wejść na niezależne, poszczególne ścieżki, są wzięte z powietrza”.

Do oświadczenia odniósł się kard. Gerhard Müller na portalu „Life Site News“. Jego zdaniem jest to „znana taktyka uspokojenia krytyków Drogi Synodalnej i ukrycia jej antykatolickiej agendy”. Kardynał przypomniał, że „to, co jest katolickie, nie wynika z łącznej większości subiektywnych opinii, ale obiektywnie z wiążących dokumentów doktrynalnych Kościoła katolickiego kierowanego przez papieża i biskupów we wspólnocie z nim”. Biskupi mają zachować depozyt przekazany im przez apostołów.

Tymczasem „Droga Synodalna (...) znajduje się na kursie kolizyjnym z wiarą katolicką” – pisze kard. Müller i wymienia najważniejsze punkty, które o tym świadczą. Kardynał zwraca uwagę na fakt, że „nieformalne zgromadzenie niemieckich biskupów z przedstawicielami organizacji świeckich, nazywane Drogą Synodalną, nie ma autorytetu nauczycielskiego w sprawach wiary katolickiej i nie góruje nad sakramentalną konstytucją Kościoła”.

Kardynał skrytykował jako „kłamliwy i haniebny” pogląd „przypisujący przestępstwa seksualne osób indywidualnych (...) przyczynowo celibatowi księży, ślubom zakonnym i etyce seksualnej Kościoła zakorzenionej w chrześcijańskim wizerunku człowieka Przykazań Bożych”. Duchowny podkreśla, że konsekwencja takiego myślenia prowadziłaby do wniosku, że „ponieważ ewangeliczne rady są darem Ducha Świętego, (...) samego Boga należałoby ogłosić autorem grzechu”.

„Potrójny sakrament święceń kapłańskich zakłada z góry, oprócz innych kryteriów, męską płeć osoby je przyjmującej. Ta prawda jest ostateczną nauką Kościoła i nie wolno jej sekularyzować w logice prestiżu i władzy” – pisze kard. Müller. Kardynał zaznaczył, że „autorytet apostolski (...) nie pochodzi od prawa do władzy”, ale został przekazany przez samego Chrystusa, a Kościół może odzyskać wiarygodność jedynie poprzez „autentycznie chrześcijańskie życie katolików”.

 

jjf/LifeSiteNews.com

Komentarze

@matis892021.06.26 9:23
Benedyk XVI jest dezerterem, nie papieżem, sam abdykował. Zorientował się jaki gnój ma posprzątać i dał nogę. Też mi bohater.
Anonim2021.06.26 9:08
Sami znawcy doktryny kościelnej się wypowiadają, głównie powtarzając słowa zatwardziałych biskupów. Kościół musi ewoluować - gdyby tak nie było, to do tej pory: ziemia byłaby płaska, chirurgia zakazana jako praktyka religijna, Biblie w językach narodowych byłyby zakazane, itp. Tak naprawdę z kościoła pierwszych chrześcijan nie ma już nic. Po pierwsze rzymianie zgładzili prawie wszystkich, po drugie nie wiadomo kto się dorwał do władzy po krwawym synodzie. Papież Zachariasz, który przywrócił kult obrazów wbrew biblijnemu przykazaniu bożemu. Takie kwiatki można mnożyć - znając oczywiście historię. A mój ulubiony papież Jan XII cudzołożnik. Zaiste jest czego bronić przed Papieżem Franciszkiem. Tak naprawdę Papież Franciszek kontynuuje drogę wyznaczoną przez synod watykański 2-gi. Jest otwarty na innych zgodnie kręgami zbawienia. Najwięcej biadolą Ci biskupi, którzy: mogą stracić intratne posadki, albo Ci co splamili się różnymi bezeceństwami.
Anonim2021.06.26 9:09
miało być - chirurgia zakazana jako praktyka medyczna.
t.2021.06.25 19:59
Ciężko będzie pozbierać się po Franciszku. I tylko w zupełnie nowym kształcie
Böno2021.06.25 18:10
Jaki kościół chce pozostawić po sobie papa Franciszek? Ruiny i zgliszcza i to już widać. Takiego kryzysu w kościele od przynajmniej 200 lat jeszcze nie było. A czego ten papież nie wzywa wiernych do pokuty za grzechy duchownych i świeckich? To najlepsza droga przez żal, skruchę i wynagradzanie za grzechy. Zrezygnowano z bojaźni Bożej. Pana Boga wzięło się za kumpla od piwa, bez szacunku, wszędzie tylko miłosierdzie, a więc róbta co chceta, rozwodźcie się, pedałujcie, zawierajcie kolejne małżeństwa, demoralizacja na całego, Pan Bóg płacze, ale Franciszek chce to wszystko zaakceptować i wszyscy są godni, by bez spowiedzi, żalu i nawrócenia Komunią świętą przyjmować.
drogi Böno2021.06.26 9:12
A w naszym polskim kościele co? Marta Kaczyńska - 4-rokrotna dziewica - komunię może przyjmować Jacek Kurski? U nas trzeba mieć znajomości lub uiścić hojne "co łaska" i też możesz Komunię Św przyjmować, nawet bez pokuty i żalu. Ale to dobre, bo nasze i namaszczone przez Św Lolka.
matis892021.06.25 15:54
Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik od lat bez skrupułów pokazuje swoją szatanistyczną twarz i służbę dla Antychrysta. Za działalność Niemców dla Antychrysta odpowiada Bergoglio, który to wspiera i napędza. Także obłudnicy nie uderzajcie na pierwszym miejscu w Niemców, czyli narzędzie tylko w tego który to kreuje czyli Bergoglio.
Nie sądzę2021.06.25 14:49
Nie sądzę aby polski kościół przyjął niemieckie odejście od wiary w kwestii tolerancji i zrównania każdej fizycznej formy miłości jako równoprawnej, podobnie jak każdej formy wiary. Niemcy mają problem i jest to ich problem. Absolutnie nie musimy iść w ich ślad.
matis892021.06.25 15:48
To przypomnę że Episkopat dokonał zdrady Judasza naganiając owieczki Antychrystowi poprzez wsparcie jego aborcyjnych, demonicznych szczepionek w globalnym szczepieniu Nowego Ładu NWO.
katolik2021.06.25 14:40
Przekaz od Papieza będzie jasny dla Episkopatu Polski-- wspierać nie przeszkadzać realizowac drogę synodalną- zniesienie celibatu, ew., jeśli taka wola biskupa dopuścić kobiety do pomocy przy ołtarzu
matis892021.06.25 17:28
Czemu Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika nazywasz Papieżem i to z dużej litery ??? Przecież za trujące szczepionki jedziesz po PIS, po Episkopacie a przecież oni bazują na wsparciu w tym Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika. A Ty nazyważ go papieżem i to z wielkiej litery. Taka sprzeczność.
katolik2021.06.25 17:33
wiem, jednak ciagle mam świadomosć, że jest głową Koscioła, to trudne, taka właśnie sprzecznosć. Dzięki. Pozdrawiam
matis892021.06.25 21:45
No cóż, radzę uświadomienie sobie że papież katolicki jest jeden do śmierci i jest nim tylko Benedykt XVI.
katolik2021.06.26 5:58
oczywiście masz rację
Anonim2021.06.26 6:03
może wiesz albo nie, ale tak samo jak TY uważam, ze Franciszek wszedł w układ z masonami i zafundował zgodę na pseudoszczepionkowe ludobójstwo
robaczek2021.06.25 14:14
NO SIE WSZYSTKO PISUROM SYPIE ;] .................... to pewnie ten atak na Polske który jarek zapowiadal ;] ................. no musial pierd... ąć...... panstwo z tektury
Anonim2021.06.25 14:28
No, faktycznie - mi się na przykład rozsypał cukier i przyszedł jakiś robaczek, ale pozwoliłem mu się pożywić - to też stworzenie Boże.
robaczek2021.06.25 14:49
ale mi dowaliłes dziadek!!! .......................... leże i płacze tutaj nad swoim losem teraz ;] ...................................;] ............................ no nie dajecie juz rady no ................... osmieszacie siebie i swoja religie................ na każdym kroku
Anonim2021.06.25 15:04
Nie rozsypuj się robaczku - jeszcze będze dobrze gdy zmądrzejesz.