Niemieccy biskupi wydali komunikat po zakończonej dziś w Fuldzie sesji Episkopatu Niemiec (całość dostępna TUTAJ).

Stwierdzili, że Rosjanie łamią prawo międzynarodowe, naruszają integralność terytorialną Ukrainy i jej wolność. Episkopat podkreślił, że należy znaleźć jak najszybciej pokojowe rozwiązanie tej sytuacji, które będzie respektować uznane na szczeblu międzynarodowym granice Ukrainy. Dodają, że w takim rozwiązaniu trzeba uwzględnić prawa rosyjskojęzycznej społeczności w tym kraju.

Biskupi przypomnieli ponadto o Memorandum budapesztańskim, gdzie USA , Wielka Brytania i Rosja dały Ukrainie gwarancje suwerenności i nienaruszalności granic w zamian za wyrzeczenie się przez Kijów broni jądrowej. Ostrzegli, że w obecnej sytuacji zagrożony jest porządek w Europie oparty na pokoju.

Episkopat poparł też działania państw Zachodu i krajów arabskich podejmowane w celu powstrzymania Państwa Islamskiego. Biskupi gościli na obradach abp. Mosulu Emila Nonę. Zastrzeżono zarazem, że pokoju nie przywrócą wyłącznie działania militarne. Kard. Marx powiedział też, że niemieccy hierarchowie "rozumieją" udział Niemiec w kampanii przeciwko terrorystom.

Biskupi debatowali także o eutanazji. Z całą mocą podkreślono, że życie człowieka musi być koniecznie chronione. Wypowiedzieli się jednoznacznie przeciwko legalizacji jakiekolwiej "pomocy w samobójstwie". Jako rozwiązanie problemów, które nękają osoby starsze i cierpiące, podali konieczność pracy nad ulepszeniem funkcjonowania hospicjów i medycyny paliatywnej.

Niemieccy hierarchowie zajęli się także sprawą rozwodników w nowych związkach. Kard. Reinhard Marx, przewodniczący niemieckiego Episkopatu, uznał ją za "palącą" kwestię. 

„Wiem, że wielu w szczególny sposób chciałoby wiedzieć, czy i ewentualnie w jakich przypadkach można by w przyszłości dopuścić rozwodników w nowych związkach do sakramentów Spowiedzi i Komunii” – mówił kard. Marx.

„Episkopat starał się zbadać tę kwestię. Nasze przemyślenia zostały już przedstawione w rozmowach ze Stolicą Apostolską” – dodał. Wyjaśnił też, że sprawa rozwodników w nowych związkach będzie mogła być dyskutowana na nadchodzącym synodzie. Podkreślił, że papież Franciszek bez wątpienia chce takiej dyskusji, o czym świadczy wykład kard. Waltera Kaspera wygłoszony na lutowym konsystorzu.  Kard. Marx powiedział, że wykład ten zarysował niezwykle trudny, teologiczny problem. Podkreślił, że większość niemieckich biskupów chce wraz z kard. Kasperem dociekać możliwych rozwiązań na tym polu.

Purpurat przypomniał też, że na przełomie sierpnia i września gościł w Polsce z okazji 70 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, poprzez które „lud polski opierał się uciskowi narodowosocjalistycznych Niemiec”. Kardynał podkreślił, że „25 lat temu zakończył się w Polsce komunizm”, a od 10 lat nasz kraj jest członkiem Unii Europejskiej. „Moją podróżą do Polski chciałem docenić historię polskiej wolności w jej znaczeniu dla kształtowania wolnej Europy” – powiedział kard. Marx. 

Sprawozdanie z całych obrad jest dostępne w języku niemieckim TUTAJ.

Paweł Chmielewski