14.07.18, 11:20Fot. Zygmunt Put Zetpe0202 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Niezwykłe odkrycie w kościele oo. Pijarów w Krakowie!

Niezwykłego odkrycia w krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie dokonali konserwatorzy. W „świętych schodach” w krypcie znaleźli 59 niewielkich nisz, w których złożone są relikwie świętych oraz Krzyża Świętego.

Fakt, że relikwie przetrwały w tym miejscu od XVIII wieku, kiedy je umieszczono w kościele, jest zaskakujący nawet pomimo faktu, że w źródłach archiwalnych znajdowały się wzmianki na ten temat.

Otwory są niewielkie, mają po kilka centymetrów wysokości. Wciąż nie wiadomo jeszcze, ile relikwii się w nich zachowało i jakich świętych. Najpewniej umieszczano je w metalowych szkatułkach, z których część uległa korozji.

Kryptę konsekrowano w 1733 roku jako kaplicę z ołtarzem „Więzienia Chrystusa” (niezachowanym). Centralna część wnętrza mieści monumentalne, dwubiegowe schody, które nawiązują do tych, po których Jezus stąpał idąc przed sąd Piłata. Pod nimi znajdowała się wyłożona sztukateriami grota, gdzie w okresie poprzedzającym Wielkanoc urządzano Grób Pański.

Wierni wchodzili na kolanach po prawym biegu schodów, który ma 28 stopni, pod którymi z kolei znajdowały się właśnie otwory, w których umieszczone były relikwie. Kolejne otwory były dodatkowo w trzech stopniach, które oznaczone były od góry krzyżami. Jak poinformowała Karolina Pachota z prowadzącej prace Firmy Konserwatorskiej Piotr Białko:

Z krótkiej kwerendy, którą udało się przeprowadzić w materiałach archiwalnych wynika, że w tych trzech stopniach: pierwszym, środkowym i ostatnim znajdują się relikwie Krzyża Świętego, a w pozostałych miejscach relikwie świętych”.

dam/PAP,dzieje.pl