24.09.21, 12:30Fot. via Pixabay

Nord Stream 2. Rosja wywoła ,,gazowy kryzys zimowy'' i zmusi UE do kapitulacji?

1. Właściciel gazociągu Nord Stream2, szwajcarska spółka Nord Stream2 AG natychmiast po zakończeniu jego budowy, już na początku września zwróciła się do niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur (BnetzA) o certyfikowanie jej jako operatora (na obszarze Niemiec i ich wód terytorialnych), wg tzw. modelu niezależnego operatora systemu przesyłowego (ITO).

Rosjanie (choć reprezentowani przez zarejestrowaną w Szwajcarii spółkę) w dalszym ciągu na gruncie europejskim próbują forsować stanowisko, że Nord stream2 jest inwestycją, której nie dotyczy tzw. III unijny Pakiet energetyczny, których celem jest zagwarantowanie konkurencji i równych warunków dla wszystkich uczestników rynku.

Według tych zasad Nord Stream2 AG między innymi, musi powołać niezależnego operatora zajmującego się przesyłem gazu (dla tej części gazociągu która leży na wodach niemieckich), który musi na zasadach aukcji, udostępnić 50% przepustowości gazociągu (czyli 22,5 mld m3) dla stron trzecich, a także powinien opracować przejrzyste taryfy uwzględniające koszty całego gazociągu.

2. Niemiecki regulator jednak od jakiegoś czasu nie może już być tak przychylny oczekiwaniom Rosjan, jak to bywało wcześniej, bowiem są państwa i firmy w Europie, które uważają, że monopolizowanie przez nich dostaw gazu jest szkodliwe i w konsekwencji zagraża bezpieczeństwu energetycznemu UE.

Przypomnijmy w tym kontekście, że pod koniec sierpnia Wyższy Sąd Krajowy w Dusseldorfie odrzucił skargę spółki Nord Stream2 AG na decyzję niemieckiej federalnej agencji sieci (BNetzA) odrzucającej wniosek operatora o wyłączenie tego gazociągu spod działania unijnego tzw. III Pakietu energetycznego.

Do tego procesu jako strona zostały dopuszczone PGNIG S.A i jej spółka zależna PGNiG Supply& Trading (PST), które przedstawiły uzasadnienie dotyczące objęcia tego gazociągu wspomnianym tzw. III Pakietem energetycznym.

Z rozstrzygnięcia niemieckiego sądu wynika także, że wszystkie wymienione wyżej regulacje muszą być przeprowadzone przez inwestora przed przystąpieniem do procesu jego certyfikacji.

3. W tych dniach BNetzA dopuściła do rozparzenia wniosku o certyfikację Nord Stream2, wspomniane wyżej dwie firmy polskie mianowicie PGNIG S.A i jej spółkę zależną PGNiG Supply& Trading (PST), a to oznacza, że powtórzą one argumenty, które już podzielił niemiecki sąd (wprawdzie dopiero w I instancji), że ten gazociąg na niemieckim odcinku jest objęty III pakietem energetycznym.

W tej sytuacji certyfikacja w modelu ITO jest niemożliwa, bo gazociąg Nord Stream2 został fizycznie ukończony na początku września tego roku, a zastosowanie wspomnianego modelu certyfikacji byłoby możliwe tylko dla systemów przesyłowych istniejących przez 19 maja 2019 (przed wejściem w życie III Pakietu energetycznego).

4. Rosjanie nie będą mieli więc wyjścia, będą musieli powołać niezależnego operatora gazociągu na odcinku niemieckim, będą musieli udostępnić 50% jego przepustowości innym operatorom, wreszcie będą musieli zaprezentować przejrzyste taryfy przesyłowe uwzględniające koszty całego gazociągu.

Bez tego rozpoczęcie procesu certyfikacji gazociągu jest niemożliwe, tym bardziej nie jest możliwe przesyłanie nim gazu, a to chce robić Gazprom już na przełomie września i października.

Gdyby tak się stało to musiałaby stosownie zareagować Komisja Europejska, której III Pakiet energetyczny przyznaje akceptację decyzji certyfikacyjnej przygotowane przez krajowych regulatorów.

Gazprom oczywiście nie zasypia „gruszek w popiele” i obniżając dostawy gazu do krajów Europy Zachodniej przez całe lato doprowadził już do gwałtownego zmniejszenia jego zapasów w magazynach a tym samym dużego wzrostu jego cen, co więcej być może chce spowodować swoisty „gazowy kryzys zimowy” i w ten sposób wręcz zmusić UE do odejścia od stosowania III Pakietu energetycznego.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

JanP2021.09.25 6:57
"obniżając dostawy gazu do krajów Europy Zachodniej " - Kuźmiuk ten hejtowy nius możesz ciemnemu ludowi wciskać. Gazprom przesyła w tym roku rekordowe ilości gazu a jak ktoś go nie chce, to może kupić tani amerykański gaz.
Anonim2021.09.24 19:27
JATO SIĘ DZIWIĘ- ŻE PRZY WSPÓŁCZESNEJ TECHNOLOGI STANY ZJEDNOCZONE NIE POWINNY ODSTRZELIC TAKIEGO PUTINA?
Skrzypek na dachu2021.09.24 22:51
Putin niszczy imperium wszechrusi .
tate2021.10.6 8:45
kolejny przygłup z PIS
ONLY PEACE2021.09.24 14:22
To wszystko jest ustawione z hitlerowcami.WSZYSTKO!!!
Pierwsze przykazanie dla inwestorów mówi:2021.09.24 14:18
"Don’t put all your eggs in one basket"! A co to oznacza? Nie ładuj wszystkie swoje oszczędności tylko w jedną inwestycje! Tego NIE rozumie Unia, która pozwoliła niemal na MONOPOLIZACJE rynku gazowego przez Kreml. Fundamentalną zasadą jest nie tylko, co zrobić z pieniędzmi, ale i w tym przypadku, jak zabezpieczyć się przed manipulacjami monopolisty. - DYWERSYFIKACJA! . . . . Na szczęście byli i są ludzie, decydenci w Polsce zdający sobie sprawę, jakim celem są te niezliczone gazociągi Kremla. Za najdalej 2 lata Kreml może dosłownie pocałować polskiego konsumenta w czubek ch uja, a w przypadku pań w oba półdupki.
matis892021.09.24 14:06
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
Fumfel2021.09.24 13:39
Boszzz co w tych chorych frondowskich głowach się dzieje....
znowu2021.09.24 13:10
szwab dogadał się z kacapem
Tow. Skrzypek na dachu2021.09.24 13:06
Towarzysze chórem, razem ze mną i z entuzjazmem komsomolca! ☭☭☭☭☭☭☭ ... Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт!
Skrzypek na dachu2021.09.24 12:51
Smutnym moskalom brakuje gotowki , to wstrzymuja dostawy aby windowac ceny . Niestety to tylko nastepny dowod na to ze monopolista niszczy wolny rynek , bo kacap to bandyta niczym mafioso i robi to bo jest pewny ze ofiara ze strachu sie podda i jeszcze podziekuje , tak jak bogata tchorzliwa stara rozhysterowana baba Mutti Merkel .
Anonim2021.09.24 12:56
A jeśli ktoś się sprzeciwia, to kacap ma jeden argumet, jak każdy dresiarz - a w moldę chcesz?
Mała162021.09.24 12:49
Nawet jednego roku nie czekają dla przyzwoitości, tylko od razu z grubej rury.... Ha ha.
Anonim2021.09.24 12:36
Dobry plan - uzależnić Europę od rosyjskiego gazu, a potem spowodować zmiany klimatyczne, tak żeby te ich panele i wiatraki nic nie dały - i po ptokach - Putin ma ich w garści.
Skrzypek na dachu2021.09.24 22:30
Wiarygodnosc kontrahenta to podstawa uczciwego biznesu .