10.06.21, 09:03Fot. screenshot YouTube (TVP Info)

Nowa lista lektur Czarnka. Bez Świetlickiego i Konwickiego, za to z Janem Pawłem II i Pileckim

Przemysław Czarnek skierował do konsultacji nową listę lektur. Wśród nowych pozycji zaproponowanych przez MEN znalazły się m. in. książki o młodości Marii Curie-Skłodowskiej i Karola Wojtyły oraz raport Witolda Pileckiego.

Z zestawienia lektur dla klasy I-III zaproponowano usunięcie m. in. książek "Zaczarowana zagroda" i "Oto jest Kasia". Zamiast nich dodano książki o młodości Jana Pawła II i Marii Curie-Skłodowskiej.

W kanonie lektur dla szkół ponadpodstawowych zabrakłoby z kolei miejsca dla "Małej apokalipsy" Konwickiego, "Antygony w Nowym Jorku" Głowackiego i wierszy Marcina Świetlickiego. Zaproponowano za to wiersze Zagajewskiego oraz raport Witolda Pileckiego.

Z pozycji dla klas I-III usunięte zostaną także następujące pozycje: Leszek Kołakowski "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" i Marcin Pałasz "Sposób na Elfa".

Dodane zostaną za to pozycje: Dorota Gellner "Wścibscy", Julita Grodek "Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie", Piotr Kordyasz "Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły" (fragmenty), Zofia Kossak-Szczucka "Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata", Asa Lind "Piaskowy Wilk", Aleksandra i Daniel Mizielińscy "Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych"

W zakresie lektur obowiązkowych dla klas IV-VI zaproponowano usunięcie pozycji, w której "zastrzeżenia budzi warstwa składniowo-leksykalna języka oraz zawartość merytoryczna (m.in. kreacja świata przedstawionego)" - chodzi tutaj o obowiązkową obecnie lekturę Rafała Kosika pt. "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi".

W zakresie lektur uzupełniających dla klas IV-VI zaproponowano rezygnację z powieści Karola Maya "Winnetou", a w klasach VII-VIII rezygnację z książki Nancy H. Kleinbaum "Stowarzyszenie Umarłych Poetów".

Wśród propozycji Czarnka znajduje się także uzupełnienie listy lektur dla klas IV-VI o następujące pozycje: Carlo Collodi "Pinokio", John Flanagan "Zwiadowcy" Księga 1. "Ruiny Gorlanu", Emilia Kiereś "Rzeka", Zofia Kossak-Szczucka "Topsy i Lupus", Bolesław Leśmian "Klechdy sezamowe", Alan Aleksander Milne "Kubuś Puchatek", Longin Jan Okoń "Tecumseh", Ferdynand Antoni Ossendowski "Słoń Birara", Jacek Podsiadło "Czerwona kartka dla Sprężyny", Louis de Wohl "Posłaniec króla".

W liceach i technikach zaproponowano usunięcie następujących pozycji: wybrane wiersze Marcina Świetlickiego, Jan Parandowski "Mitologia", część II "Rzym", François Villon "Wielki testament" (fragmenty), Piotr Skarga "Żywoty świętych" (fragmenty), Tadeusz Konwicki "Mała apokalipsa" i Janusz Głowacki "Antygona w Nowym Jorku"

Jednocześnie MEiN proponuje rozszerzenie listy lektur uzupełniających w zakresie podstawowym o następujące pozycje: Juliusz Słowacki "Listy do Matki" (fragmenty), Henryk Sienkiewicz "Listy z podróży do Ameryki" (fragmenty), Stefan Żeromski "Ludzie bezdomni", Ryszard Krynicki – wybór wierszy, Adam Zagajewski – wybór wierszy, Witold Pilecki "Raport Witolda", Wiesław Kielar "Anus mundi", Zofia Kossak-Szczucka, "Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917–1919", Jarosław Iwaszkiewicz – wybrane opowiadanie, John Ronald Reuel Tolkien "Władca pierścieni. Drużyna pierścienia".

W zakresie lektur uzupełniających w zakresie rozszerzonym proponuje się dodanie pozycji: Zofia Kossak-Szczucka "Błogosławiona wina", Ferdynand Antoni Ossendowski – "Mocni ludzie", "Ludzie, zwierzęta, bogowie", Krystyna Lubieniecka-Baraniak "Gdy brat staje się katem", Jan Paweł II "Przekroczyć próg nadziei" (fragmenty), "Tryptyk rzymski", "Pamięć i tożsamość" (fragmenty), "Fides et ratio" fragmenty), Karol Wojtyła "Przed sklepem jubilera", Stefan Wyszyński "Zapiski więzienne", Paweł Zuchniewicz "Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim".

jkg/pap


Komentarze

stan2021.06.10 16:25
Wreszcie w zestawie lektur uzupełniających nie będzie "Malowanego ptaka", szkalującego Polaków. Dla wielu "Pamięć i tożsamość" Jana Pawła II przeszkadza, niestety. A może nie tyle dla wielu przeszkadza poznanie przeszłości własnej Ojczyzny, co dla tych niewielu hałaśliwych, którzy chcieliby poniżać Polaków i fałszować naszą historię. Dziękuję, Panie Ministrze.
ryszard2021.06.10 13:34
Można się nawet zgodzić, poza jednym. J P II bez ani jednej pozycji dotyczącej jego propozycji uregulowania kwestii społecznych (chociażby " Laborem exercens") to sfałszowany JP II). Tak jak kardynał Wyszyński bez homilii wygłoszonej na Jasnej Górze w sierpniu 1980, to sfałszowany Prymas Tysiąclecia.
Darek2021.06.10 13:40
Wyszyński bez Ateneum Kapłańskiego pod jego redakcją i zawartej przez niego później umowy z komunistami to sfałszowany Wyszyński. Co do JP2 zgadzam się, generalnie jego "dzieła" do wybitnych nie należą, ale jeśli już wybierać to "Laborem exerces" jest chyba jedyną pozycją zawierającą jakąkolwiek treść. No ale może celem nadrzędnym jest ostateczne zohydzenie młodzieży postaci JP2 - dotąd kojarzył się z miłym dziadziem w tęczowym ubranku opowiadającym o kremówkach, teraz będzie się kojarzyć z klasówkami i pracami domowymi oraz przemęczeniem z powodu przeładowania materiału. Jest w tym jakaś logika - tym bardziej tak by sugerował dobór tego materiału i selekcja najmierniejszych "dzieł" o niczym, bez treści i sensu.
Jacuś2021.06.10 13:33
Brawo panie ministrze, wreszcie nasze dzieci czegoś się nauczą, a w przyszłości społeczeństwo wróci na drogę właściwego zachowywania się, szacunku do innych i normalnego życia
Mężczyzna z macicą2021.06.10 13:27
Jestem stuprocentowym mężczyzną i powiłem bliźniaki jednojądrowe. Jak mi ktoś nie wierzy, to niech sobie sprawdzi na mega wiarygodnej stronie internetowej burak z kozaka, czy jakoś tak. Może też to potwierdzić Joanna Scheuring-Wielgus, Sylwia Spurek i Robert Biedroń wraz z Krzysztofem Śmiszkiem oraz cała redakcja Gazety Wymiotnej.
Olek2021.06.10 13:18
Indoktrynacja religijna dzisiaj już nie przejdzie. Niestety. To, że ktoś wierzy w Boga i Zmartwychwstanie nie oznacza, że opiera się na faktach popartych badaniami, a pachnie to trochę takim podejściem. Moja prawda jest mojsza. Trzeba podchodzić z dużą pokorą i próbować pracować najpierw nad sobą i tylko nad sobą, aby postawą udowodnić, że warto się nawracać i uczestniczyć we wspólnocie. Dzisiejszy kościół niestety odpycha, nie daje odetchnąć, wyciszyć się, uciec od problemów. Szuka jakiś wyimaginowanych wrogów, stygmatyzuje, moralizuje. Nie da się. Uciekłem i nie wrócę. To co robi z kolei Czarnek, to właśnie taka próba zbudowania systemu nauczania na religii. Przykład szkoły chasydzkiej albo muzułmańskiej nie uczy jak widać niczego, a przecież Szariat opiera się również na założeniu, że kształcenie, prawo, nauka musi dostarczać wszystkiego, co potrzebne dla duchowego i fizycznego rozwoju jednostki. Jakież to wzniosłe i szlachetne, a jednak łatwiej nam dostrzec zgubny wpływ szariatu, bo w tym nie tkwimy. Pytanie zatem kto się myli a kto ma rację. Oferta religii jest bardzo bogata na rynku, więc nie oznacza to że ta katolicka - polska jest jedyna i słuszna. Po co zatem uparte dążenie do wprowadzenia religijnych reguł w życie wszystkich bez wyjątku. Zadziała to dokładnie odwrotnie. Przez normalnych i otwartych ludzi zostanie odebrany niczym socrealizm, a przyciągnie co najwyżej tych salutujących z pochodniami. To nie jest rozwiązanie. Wszystko na opak i w kierunku jeszcze głębszej i szybszej laicyzacji. Komuna też udowadniała, że jest nowoczesna i najlepsza. Wszystko za darmo, wszystkim równo, praca dla wszystkich itp. Jak się skończyło - wiemy, wiemy też jak to realnie wyglądało. Młodzież nie pamięta ale odczytuje to podobnie. Widzi do jakich podziałów dochodzi w Polsce i co jest powodem. Młodzi, inteligentni, otwarci ludzie nie mają problemów z żydami, LGBT, Niemcami, murzynami etc etc. ale warunek, że nie są zbyt związani z kościołem. Jeśli są i to fanatycznie, bo dom, bo tradycja to stają się podatni na przemówienia Jędraszewskiego. Wychodzi z tego taka Falanga lub ONR. Zapytam zatem, czy wobec tych dwóch postaw mamy pewność, że dzisiejszy narodowiec pomógłby żydom w sytuacji ekstremalnej, gdy wcześniej namalował graffiti z gwiazdą dawidową na szubienicy. Daje do myślenia. Prawdziwa ewangelizacja tli się jeszcze w szeregach misjonarzy, którzy nie stosują retoryki typu; tamten wykolejony, zagubiony, zabójca, zdrajca itp. Znam również kilku fantastycznych księży. Świetni ludzie, ale mimo podobnego zdania, niczego nie wskórają. Póki hierarchia siedzi w pałacach, otoczona parobkami i nie wyjdzie pomiędzy "czarne owce", aby poznać życie, to ten marazm będzie się jedynie pogłębiał, a zielone światło dla Czarnka będzie się mocno świecić, dając zgubną satysfakcję.
stan2021.06.10 16:21
1. Zmartwychwstanie nie opiera się na badaniach? Nie chcę uważać Pana za ignoranta, ale pewnie niewiele Pan czytasz i oglądasz. Naukowcy, ateiści żydowscy badali dowody Zmartwychwstania i... ochrzcili się. Wydaje mi się, że Pan nie jest otwarty, a właśnie bardzo mojszy. 2. Indoktrynacja religijna? Trzeba przejrzeć na oczy, gdyż właśnie mamy indoktrynację lewacką, spuściznę komuny. Mentalne komuchy przekształciły się w "europejczyków" i uczą od przedszkola (nawet wczorajsze wydarzenie)tzw. wartości europejskich, czyli aborcji (trafniej - zabijania dzieci), eutanazji (trafniej - zabijania starców i chorych), LGBT+ (siania zamętu w sprawie płci, ponad 50 płci! - chore i szatańskie!). 3. Pracować nad sobą powinien każdy - pełna zgoda, a najbardziej ci, którzy deklarują się jako niewierzący, a walczą z Bogiem (syndrom don Kichota? - to powinno się leczyć). Bez Boga nikt niczego nie pojmie, a wyda fałszywe sądy. 4. Komuna udowadniała, że jest najlepsza, opierając się na kłamstwie. Już założeni ideologiczne były kłamliwe. Wszystko za darmo było dla tych "u koryta", reszta stanowiła mierzwę ludzką. 5. Religia katolicka-polska? A cóż to takiego? Czy wie Pan co oznacza "katolicki"? Jezus przyszedł na ten świat dla zbawienia wszystkich ludzi, ale nie wszyscy chcieli Go słuchać, bo zatwardziałe były ich serca i woleli wybrać zło niż wyrzec się "mojszości". I tak jest do dzisiaj. Czy zna Pan jakąkolwiek religię, w której Bóg dał się ukrzyżować dla zbawienia człowieka i Zmartwychwstał? Za podobną wypowiedź Asię Bibbi muzułmanie skazali na karę śmierci. Czy chrześcijanie tak postępują? Skazali Pana na karę śmierci za herezję, którą Pan głosi o równości wiar (satanizm jest zarejestrowany jako religia?) 5. Żydówka z Niemiec powiedziała w telewizji, że nigdy nie spotkała się w Polsce z prześladowaniem, natomiast obecną sytuację w Niemczech porównała do początków władzy Hitlera. A przecież w Polsce nie mieszkają tylko "młodzi, otwarci..." 6. Pewnie Pan nie słyszał, że w Ameryce rabini żydowscy spalili flagę z Gwiazdą Dawida. 7. Jedni chodzą z pochodnią, inni ze świecami - to jest demokracja. Natomiast blokowanie, niszczenie, wulgarność, wyzwiska jako argument są anarchią i nie mają niczego wspólnego z demokracją. To zwykłe chuligaństwo i nienawiść. To tacy ludzie sieją podziały. Ci od "Falangi" uratowali życie wielu Żydów, bo byli chrześcijanami. 8. Podziały w społeczeństwie sieją ludzie nieodpowiedzialni i wrogowie danego narodu. Dlaczego działacze LGBT+ (niby tacy tolerancyjni prześladują gejów myślących inaczej niż oni?) To jest właśnie cecha szatańskiej ideologii. Chrystus wzywał do oświecenia sumień i pozbycia się zaślepienia serca: "Kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności". Tylko Chrystus może ocalić ten świat od nienawiści i podziałów: "Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem". Oczywiście i Miłością, On kocha Pana, niezależnie od wszystkiego.
cal.502021.06.11 9:33
Po dobrej szkole partyjnej jesteś. To widać, słychać i czuć. Podobna a zarazem typowa "argumentacja" jaką partyjniacy dostawali w akademiach pierwszomajowych. W podobnym tonie wypowiada się na tym forum niejaki AAAtomek vel antoni s. Na co ty liczysz pajacu lewacki?
Mężczyzna z macicą2021.06.10 12:48
Jestem stuprocentowym mężczyzną i powiłem bliźniaki jednojądrowe. Jak mi ktoś nie wieży, to niech sobie sprawdzi na mega wiarygodnej stronie internetowej burak z kozaka, czy jakoś tak. Może też to potwierdzić Joanna Scheuring-Wielgus, Sylwia Spurek i Robert Biedroń wraz z Krzysztofem Śmiszkiem oraz cała redakcja Gazety Wymiotnej.
robaczek2021.06.10 12:45
a mi sie chlop podoba ............. DZIEKI NIEMU PIS TRACI WSZYSTKICH MLODYCH ;] ....................... oj dizsiejsza mlodzierz duzo madrzejsza ad geriatrusi z PIS ... na religie chodzi juz tylko ok. 40%................. i spada ;] ............................. śliczniutko!!!!!
Kokodzambo i do przodu 🦧2021.06.10 12:21
https://www.youtube.com/watch?v=238BVCjmxSU
emeryt2021.06.10 12:19
Generalnie należy zgodzić się z Panem Profesorem, ale ... ! W (trudno) dostępnych materiałach można sporo niezbyt chlubnych informacji przeczytać o Marii Curie, w związku z tym byłbym bardziej ostrożny z propagowaniem tej osoby wśród dzieci i młodzieży!
Anonim2021.06.10 11:57
JP II ma kamuflować postwę SSPIS proreligijną. Przecież SSPIS to masono- nazisci a na takich się nie głosuje nawet jak robia znak krzyża i mówią o świętościach.
katolik2021.06.10 11:57
uciekł nick, katolik
wers2021.06.10 11:42
Panie ministrze, należy jeszcze dodać (liceum i technikum) takie książki (w ramach j. polskiego, historii i WOS) jak: Józef Mackiewicz, Lewa wolna, Nie trzeba głośno mówić, Sprawa pułkownika Miasojedowa, Kontra; Waldemar Łysiak: Empirowy pasjans, Wyspy bezludne, Milczące psy oraz Statek Andrzej Nowak: Polska i trzy Rosje, Uległość czy niepodległość, Pierwsza zdrada Zachodu, Putin, źródła imperialnej agresji.
Suweren2021.06.10 11:50
Koniecznie trzeba też dodać A. Macierewicz: "Raport Smoleński"!
wers2021.06.11 9:37
Przyjdzie jeszcze czas, że ten wykpiony przez ciebie i tobie podobnych pajaców "Raport Smoleński" będzie przedmiotem analizy jak to zdrajcy próbowali zaciemnić i tuszować prawdę. Wszystko jest kwestią czasu. Sowiety tak jak Rzesza też miały być wieczne, a jednak padły. Prawda wyszła na jaw. Prawda o Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. też wyjdzie, niewykluczone, że jeszcze za naszego żywota. Tak więc nie kpij sobie. zajmij się czymś pożytecznym dla Polski. Czymś, z czego Polska będzie miała pożytek i korzyść. Na trollowaniu daleko nie zajedziesz...
Suweren2021.06.11 10:39
Prawda nie wyszła, tylko dochodzi i nie na jaw a od ponad dekady. I dojśc nie może, hahaha.
wers2021.06.11 11:50
Zajmij się pożyteczna pracą dla Polski, np. idź do pracy i zarób na swoje utrzymanie a nie bredź i nie naciągaj ojca i matki na kasę.
Monika2021.06.10 11:26
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
fdf2021.06.10 11:09
Ten typ Czarnek to jakiś agent aby zochydzić papieża Polaka.
Anonim2021.06.10 10:52
A w podręcznikach do j. polskiego, historii, języków obcych NADAL cała kupa antykatolickich kłamstw. A w massmediach nadal siedzą lewicowi propagandyści.
Suweren2021.06.10 10:55
Jak ktoś kto wierzy Morawieckiemu & co może wypowiadać się o tym, co jest kłamstwem?
Anonim2021.06.10 19:01
No to im nie wierz. Ja im nie wierzę i dobrze na tym wychodzę. Ci co uwierzyli i pozwolili podpiąć się do Respiratora, poumierali, a lekarz-podpinacz odliczył gotówkę.
GdyMuPryczaZbrzydłaOdleciałNaAnielskichSkrzydłach2021.06.10 10:47
A dla przedszkoli kato-patriotycznych taka cienka bajeczka "Jak rotmistrz Pilecki przekroczył druty, bo miał siedmiomilowe buty".
IZA2021.06.10 10:43
Jestem przerażona. Czarnek to kretyn i katolicki talib. Wyrzuca dobre lektury a wprowadza Wojtyłę, Pileckiego, Wyszyńskiego i Zagajewskiego. Grafomania.Gdzie ta szkoła wolna od ideologii.? Mamy skrajnie katolicką ideologię. Ten chlew w spisie lektur do czytania nie zachęci.
Suweren2021.06.10 10:29
Oto szkoła "wolna od ideologii" w wykonaniu PiS. Ci ludzie w życiu słowa prawdy nie powiedzieli. Na marginesie już widzę, jak szczujnia człowieka ze szmaty podniośle ogłasza wrogami narodu rodziców niezgadzających się na tego rodzaju ideologizację. Po prostu PRL z klerykalnym sentymentem.
Anonim2021.06.10 10:33
Po mentalności polaków widać, że gdyby PZPR tak nie zaczepiało kościoła, to PRL by u nas trwał do dnia dzisiejszego.
Not great, not terrible.2021.06.10 10:16
Zwiększyć dawkę dwupawlanu jana, młodzież wytrzyma.
A temat pracy maturalnej:2021.06.10 10:16
"Kto był największym Polakiem i dlaczego Wojtyła".
Anonim2021.06.10 10:18
Lektura na której należy się oprzeć: "Biografia Jarosława Kaczyńskiego".
AAAtomek2021.06.10 10:27
Lepsza byłaby w tym przypadku lektura: "Autobiografia Matusza Morawieckiego".
Kubuś Puchatek?2021.06.10 10:15
Niepracujący? Niechodzący do szkoły? Przygłupi obżartuch? Bez żony, dziewczyny, podejrzana przyjaźń z różowym Prosiaczkiem? Depresyjny Kłapouchy? Kangurzyca panna z dzieckiem o nieznanym ojcu? I Sowa i przyjaciele? To ma być lektura dla młodych Polaków? Skandal i podkopywanie autorytetów! Lolek się w grobie przewraca?
Izydor2021.06.10 9:53
Przedwczesna śmierć rodziców i "wychowywanie" przez wujaszka księdza to są dobre kwalifikacje na terapię a nie ministra edukacji.
12345672021.06.10 9:52
A"Pinokio" to o obecnym premierze?
Po 11 ...2021.06.10 9:44
A gdzie: Jarosław Kaczyński "Antologia Praevaricationem Legis" ????
AAAtomek2021.06.10 9:29
Brawo Czarnek! Dzięki tobie, ze szkół wyjdzie nowe pokolenie ateistów! :D Przyszłość Polski za sprawą obecnych młodych ludzi rysuje się w jasnych barwach! Tak trzymaj frajerze-ministrze!
Doprawdy?2021.06.10 9:43
A może dzięki tym lekturom młodzi ludzie poszerzą swoje horyzonty. Bardziej obawiałabym się o ... postępową kadrę nauczycielską.
AAAtomek2021.06.10 10:25
W prologu do książki dla młodzieży o JP2 powinno być napisane: "Przez całe moje życie NIE wiedziałem/widziałem/słyszałem o problemie pedofili w kościele katolickim."
Anonim2021.06.10 19:05
Bo i nie ma żadnego "problemu pedofilii". Nie wiem dlaczego nazywasz dobrowolne kontakty starych i młodych gejów "problemem". Nie widzę najmniejszego powodu, aby Kościół i Biskupi mieli stać na straży cnoty małoletnich homoseksualistów, to sprawa dla ich rodziców (którzy tak wychowali synalka) oraz Policji. Nikogo więcej.
I niestety bez Jarosława i Lecha Kaczyńskich2021.06.10 9:23
jw.