Dziś wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym. Rozszerzają one między innymi odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, ponadto wprowadzają zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

Nowelizacja wprowadza między innymi odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania czy zaniechania, które mogą uniemożliwić lub też istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a także za działania, które kwestionują skuteczność powołania sędziego.

Sędziowie mogą być dyscyplinowanie także za „[…] działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.

Zgodnie z nowymi zapisami sędziowie oraz prokuratorowie mają obowiązek poinformowania, do jakich partii należeli przed objęciem stanowiska i w jakich stowarzyszeniach działają.

Zmiany dotyczą także przepisów dotyczących samorządu sędziowskiego. Od tej pory przedmiotem obrad kolegium oraz samorządu sędziowskiego nie mogą być tematy polityczne. Jak zaznaczono:

[…] w szczególności zabronione jest podejmowanie uchwał podważających zasady funkcjonowania władz RP i jej konstytucyjnych organów”.

Zmiany dotyczą także Sądu Najwyższego. Od tej pory kandydata na stanowisko I prezesa SN zgłosić będzie mógł każdy spośród sędziów Sądu Najwyższego. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu procedury do ważności wyboru wymagana będzie obecność 32 sędziów SN.

Nowelizacja przewiduje także:

Jeżeli kandydaci na stanowisko I prezesa SN nie zostali wybrani zgodnie z zasadami określonymi w ustawie, Prezydent RP niezwłocznie powierza wykonywanie obowiązków I prezesa SN wskazanemu przez siebie sędziemu SN”.

Od dzisiaj również zmieniają się kompetencje Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN. Ma ona rozpatrywać skargi dotyczące stwierdzenia niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia SN, a także innych sądów, jeżeli niezgodność z prawem dotyczy podważenia statusu czy legalności działania sędziego wydającego orzeczenie w sprawie. Skargę do Izby można wnieść z pominięciem sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie.

dam/PAP,Fronda.pl