22.10.14, 15:49Fot. Facebook i Print Screen Gazeta Wyborcza

„NYT”: Polska przyjacielem Żydów. Panie Michnik, nie jest chyba z nami wcale aż tak źle?

W dobie narastania w wielu europejskich państwach antysemityzmu, "The New York Times", pisząc o zbliżającym się otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, chwali Polaków za ich stosunek do Żydów. Czyżby więc na przekór niektórym antypolskim środowiskom, Polacy nie wyssali antysemityzmu z mlekiem matki?

 

Największy amerykański dziennik pisze o Polakach z wielkim uznaniem i podziwem. Wskazuje, że Muzeum Historii Żydów Polskich będzie inne niż muzea poświęcone holokaustowi. Będzie ono bowiem muzeum życia, a nie kolejnym muzeum śmierci. Związana z żydowską diasporą w Stanach Zjednoczonych, lewicowo-liberalna gazeta "New York Times" pochwaliła także Polskę za czczenie pamięci o Żydach. Nie wiadomo jednak, co spowodowało taką metamorfozę gazety. Swego czasu bowiem, wręcz zachwycała się ona "Pokłosiem" i wielokrotnie używała sformułowania szkalującego Polskę i Polaków - "polskie obozy śmierci". Ukazywały się również na jej łamach bardzo przychylne Janowi Tomaszowi Grossowi recenzje jego książek, w których Polacy jawią się, jako naród antysemitów. Pisząca w owej gazecie amerykańska komentatorka polityczna o żydowskich korzeniach, Debbie Schlussel pisała zaś w 2012 roku na swoim blogu: - Polacy wymordowali miliony Żydów, utrzymywali kilka obozów śmierci i wyeliminowali prawie całą moją rodzinę z obu stron, tak samo jak setki tysięcy innych żydowskich rodzin. To nie byli tylko naziści. To były dziesiątki tysięcy gorliwych Polaków. Obama nie popełnił tutaj gafy. Gorliwi polscy kaci zajęli ważne miejsce wśród gorliwych katów Hitlera”.

Składane obecnie przez amerykańską gazetę komplementy pod adresem Polaków są uderzeniem w kompletnie inny ton, niż miało to miejsce dotychczas. Nagle z narodu antysemitów staliśmy się bowiem narodem przyjaciół Żydów. Być może stało się tak dlatego, że pierwsza metoda nacisków na Polaków nie przynosi swoich efektów, a nawet jest już szkodliwa. Niektórzy uważają bowiem, że "New York Times" w swoim artykule idzie śladem Severyna Ashkenazego, który uważa, że Żydzi powinni powrócić do Polski - swojej Ziemi Obiecanej. Polska miałaby być bowiem żydowskim planem panem B na wypadek wzmożenia się muzułmańskich ataków na Żydów w państwach Europy Zachodniej lub zniszczenia Izraela. Dlatego też zamiast dalej szkalować Polaków i robić z nich ludzi, którzy wyssali antysemityzm z mlekiem matki, teraz ma się budować między Polakami a Żydami mosty i szukać porozumienia. Jak jest naprawdę, trudno powiedzieć. Na pewno szukanie porozumienia i budowanie mostów jest o wiele lepsze, niż ich burzenie. Nagła metamorfoza gazety na pewno rodzi jednak sporo wątpliwości. Tak czy inaczej, "Gazeta Wyborcza" musi być owym artykułem wstrząśnięta. Nie mówiąc już o szoku i niedowierzaniu niektórych jej redaktorów, specjalizujących się w tropieniu wszelkich przejawów polskiego antysemityzmu. Amerykańska wyrocznia medialna, pisząc bowiem, że Polska nie jest wcale tak antysemicka, jak ją niektórzy malują, może ich przecież pozbawić pracy. Chyba, że nagła zmiana frontu w sprawie polskiego antysemityzmu została ustalona z kolegami z Polski na czas otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich i nie potrwa zbyt długo. Jedna jaskółka wiosny bowiem nie czyni. Istnieje także możliwość, że peany amerykańskiej gazety pod adresem obecnego stosunku Polaków do Żydów, są tylko pochwałą serwilistycznej postawy części polskich elit względem społeczności amerykańskich Żydów.

Muzeum Historii Żydów Polskich

Wraz z planowanym otwarciem Muzeum Historii Żydów Polskich, wielu Polaków zadaje sobie pytanie o to, z jakiej perspektywy będzie opowiadana w nim historia relacji polsko-żydowskich. Czy będzie to perspektywa polska, żydowska, czy też obie te narracje połączy się w jedną spójną całość? Niektórzy obawiają się bowiem, że może dominować narracja, w której oprócz ukazania oczywistego i niepodważalnego wielkiego wkładu społeczności żydowskiej w polską kulturę, może zostać wręcz pokazane, że bez pomocy Żydów, Polacy nie byliby sami w stanie wejść na wyższy poziom cywilizacyjny. Obawy te, spowodowane są m.in. tym, że Muzeum Historii Żydów Polskich powstało zanim zbudowano Muzeum Historii Polski, któremu III RP wciąż rzuca pod nogi kłody. Jak jest naprawdę, zobaczymy dopiero po otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich. Z pewnością przetnie to wszelkie spekulacje na ten temat.

Oczekiwania

Wiele osób z niecierpliwością oczekuje powstania przed Muzeum Historii Żydów Polskich, pomnika poświęconego Polskim Sprawiedliwym - tym znanym z nazwiska i tym, którzy oddając życie za swoich żydowskich braci, pozostali anonimowi. Oczekuje się także, iż w Muzeum znajdzie się miejsce na ekspozycję poświęconą polskim Żydom katolikom, a także związkom polskich Żydów z komunistycznym aparatem represji. Niestety, wydaje się, że dla pewnych środowisk, może to być jednak nie do przyjęcia i o wiele łatwiejsze będzie upamiętnianie Polskich Sprawiedliwych, niż włączenie do stałej ekspozycji, wspomnianych powyżej treści. W tej kwestii chciałbym się jednak mylić.

 

Gabriel Kayzer


Komentarze

anonim2014.10.22 16:17
Chwalą, bo to Polaków oskubano na 300 mln zł i nie ma nic o katolikach żydowskich, o sprawiedliwych wśród narodów, antypoloniźmie na ziemiach polskich. Ja bym się nie cieszył z 1 artykułu bo kosztuje za dużo złotówek. Kiedy Muzeum Polski w Izraelu za 300 mln zł zapłaconych przez izraelskich podatników?
anonim2014.10.22 17:56
@existenZ Polacy jako jedyni byli ścigani pod karą śmierci za ratowanie Żydów, moglibyście fundnąć takie muzeum Polakom, a nie wy już się odwdzięczyliście swoją nadreprezentacją w NKWD, donosami do sowietów (wg raportu Karskiego), rzezią w Nalibokach i Koniuchach przez Tuwię Bilskiego oraz artykułami w antypolskiej gadzinówce Wybiórczej atakującej wiarę katolicką na którą powoływali się Polacy ratujący Żydów.
anonim2014.10.22 18:39
Żydzi upamiętniają ratujących ich Polaków poprzez nie znającą precedensu pod względem skali, perfidii, plugastwa i użytych środków technicznych nagonkę. Także na forach udając "dumnie" ... "Polaków". @fra "Antysemityzm" ma się świetnie ale jednocześnie sam(a) przyznajesz, że jest karany (antypolonizm promowany tak GWniane "POgroSSie" a wręcz nagradzany jak w przypadku groSSa). Czyli ma się świetnie ale w "katakumbach". Jest to kolejny przykład na to jak to "antysemicka" Polska krzywdzi biednych Żydów. Nie tylko sprezentowuje monstrualne haracze (np w postaci kamienicy przejętej na "podstawie" ... ustnej relacji sporządzonej w Izraelu), rok rocznie bije absolutny rekord świata w nakładach na promocję ich kultury ale jeszcze kiedy ktoś nie podoba się Żydom to jest zabijany (posrednio lub bezpośrednio usciślenie - dla dysfunkcyjnego funkcyjnego) lub "tylko" skazywany, pozbawiany pracy etc @Częstochowski Poeta Mało wiesz na "te" tematy. Po Polsce krąży mnóstwo wycieczek nienawiści z erec Israel i jest mnóstwo tzw "incydentów" - ale WSZYSTKIE są wynikiem ich agresji, braku wychowania etc
anonim2014.10.22 21:33
Ludzie pochodzenia żydowskiego tacy jak Michnik, ciężko pracują nad mentalnym urabianiem Polaków. Polacy powinni się czuć gorsi, winni nawet za to co nie zrobili. Książka do pobrania "KOŚCIÓŁ WYBORCZEJ NAJWIĘKSZA OPERACJA RESORTOWYCH DZIECI" http://chomikuj.pl/nbogdanus/*23+INNE+CIEKAWE+E-BOOKI O LUDZIACH I METODACH - KULISY „WYBORCZEJ” „Owszem, atakujemy Kościói - ale po to, żeby go bronić” - to słowa szefa działu religijnego „Gazety Wyborczej”. Czy to prawda? Jakie są rzeczywiste intencje środowiska Agory? Już na pierwszy rzut oka widać, że z redakcji przy ulicy Czerskiej prowadzi się stały ostrzał Kościoła. Ale dlaczego i w jaki sposób się to robi? Kto w redakcji specjalizuje się w takich atakach? Jakie ciosy zadawane od 1989 roku okazały się najskuteczniejsze? To tylko przykłady pytań, na które stara się odpowiedzieć ta książka.
anonim2014.10.24 15:24
Komus zaley na wbijaniu klina miedzy Polakow i Zydow . A ja tam lubię i b szanuje wszystkich żydów , JPII mial przyjaciela zyda , wspaniale teksty pisze Dawid czy Bronek Wildstein , caly ten najazd na zydow , to sztuczna krew ...zepsuta i tylko do wylania do sciekow. To komuchy wredne chca nas sklocic z zydami . Nie uda sie !!!
anonim2014.10.24 23:50
To polski (NIE)rząd utworzył to muzeum i jest przyjacielem Żydów, a nie Polacy! Polacy pamiętają, kim były w stalinowskim ZSRR obsadzone najwyższe stołki w NKWD i kim byli z pochodzenia komendanci największych radzieckich obozów, w których zginęło tylu Polaków!
anonim2014.10.26 4:06
Bez Chrzescijanstwa i jego zydozerczej propagandy nie byloby Holokaustu, wystarczy uwaznie przeczytac Ewangelie, zeby to zrozumiec... W katolickiej Polsce antysemityzm jest naturalna konsekwencja tego co zostalo tam zapisane oraz wielowiekowych uprzedzen i przesladowan Zydow stymulowanych niedawnymi naukami Kosciola, ktore taraz bardzo trudni wykorzenic...