1. Nie będzie zwolnień górników dołowych

Najważniejszym punktem wynegocjowanego porozumienia jest utrzymanie zatrudnienia górników dołowych  – wszyscy mają znaleźć zatrudnienie. Jak mówił w TVP Info Wojciech Kowalczyk, zatrudnienie tej grupy zawodowej nie jest problemem, bo górników dołowych brakuje. 

2. Nie będzie likwidacji kopalń; przewiduje się utworzenie Nowej Kompanii Węglowej

Po drugie, w porozumieniu znalazł się zapis, że żadna z kopalń nie zostanie zlikwidowana. Część z nich trafi do nowej spółki węglowej, pozostałe do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A., inne przejdą do nowo utworzonej Nowej Kompanii Węglowej.

Kopalnie, które będą przekazywane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń to: KWK Piekary, Ruch Centrum z kopalni KWK Bobrek-Centrum, Ruch Makoszowy z KWK Sośnica-Makoszowy oraz KWK Brzeszcze. Oznacza to podział dwóch kopalń; Bobrek-Centrum i Sośnica-Makoszowy. Natomiast Ruch Bobrek będzie sprzedany Węglokoksowi. W ramach tego planu uzgodniony zostanie poziom zatrudnienia. 

3. Większe odprawy i pakiet osłonowy


Po trzecie, poprawiono pakiet osłonowy. Górnicy zatrudnieni na dole, którym do emerytury zostało cztery lata lub mniej, mogą skorzystać z czteroletnich urlopów górniczych w wysokości 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Jednocześnie będą mogli pracować poza kopalnią.

Pracownicy przeróbki mechanicznej, którym do emerytury zostało 3 lata lub mniej, mogą skorzystać z trzyletnich urlopów przedemerytalnych w wys. 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Jednocześnie będą mogli pracować poza kopalnią.

Z kolei pracownicy przeróbki mechanicznej, administracji i powierzchni mogą skorzystać z odpraw. Otrzymają wtedy 12-krotność miesięcznej pensji, a także dodatkowe ustawowe odprawy - łącznie nie więcej niż 15-krotność swojego wynagrodzenia.

4. Bez konsekwencji za strajk


Po czwarte, zarząd Kompanii Węglowej zobowiązuje się, że nie będzie wyciągał konsekwencji dyscyplinarnych i prawnych wobec protestujących pracowników i wyda w tej kwestii stosowne oświadczenie.

5. Wniosek o dofinansowanie

Po piąte, strona rządowa deklaruje, że wystąpi do Komisji Europejskiej z wnioskiem o skorzystanie z Europejskiego Funduszu dla Inwestycji dla sektora górnictwa węgla kamiennego. Wniosek ma zostać przygotowany do końca lutego. 

6. Ratowanie BUMAR-u

Po szóste, rząd deklaruje, że niezwłocznie podejmie rozmowy na temat sytuacji w Zakładach Mechanicznych BUMAR w Gliwicach, podejmie też dialog na temat sytuacji przemysłu energochłonnego na Śląsku. 

kad/tvp info/iar/dziennik zachodni