4. sierpnia ok. 135 pielgrzymów wyruszyło z Warszawy. Do pokonania mieli 290 km, które przebyli w ciągu 10 dni. Pielgrzymi pochodzili z różnych krajów, przede wszystkim z Polski, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Białorusi i z Czech. Już na początku drogi dołączyło się kilkadziesiąt osób, tak że ostatecznie do Częstochowy wymaszerowało ok. 200 osób, w tym wiele dzieci i młodzieży.

10. sierpnia dołączył do pielgrzymów bardzo szczególny i szacowny gość, urodzony w Japonii ojciec Thomas Onoda, przeor z Manili na Filipinach. O. Onoda jest odpowiedzialny za misje w Japonii i Korei. Był to jedyny przedstawiciel Dalekigo Wschodu, który przyjechał do Polski, by pielgrzymować do Czarnej Madonny z Bractwem św. Piusa X.

Tak jak każdego roku, pielgrzymów prowadził o. Karl Stehlin, przełożony Bractwa na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią. Wygłosił szereg wykładów o temacie „Maryja jako Strażniczka naszej wiary”. Podkreślił min. konieczność oddania Matce Bożej i wypraszanie u Niej łaski dla siebie i innych.

14. sierpnia liczba pielgrzymów urosła do niemal 350. Wielu wierzących przybyło bowiem prosto do Częstochowy, aby uczcić tam Królową Polski przed cudownym obrazem. Wszyscy razem nisko klęknęli przed Niepokalaną i odśpiewali ku Jej czci pieśń „Salve Regina” oraz polską „Bogurodzicę”. Wieczorem tego samego dnia, o. Karl Stehlin odprawił uroczystą Mszę. Podczas kazania o. Jan Jenkins uczcił 25.lecie kapłaństwa o. Karla Stehlina, który wg portalu pius.info znacznie przyczynił się do umocnienia katolickiej tradycji w Polsce. 15. sierpnia o 8 rano pielgrzymka została zakończona Mszą świetą, którą celebrował o. Thomas Onoda.

PCh/pius.info