18.11.20, 18:10Fot. via: Pixabay

O tych grzechach Jezus powiedział, że nie będą odpuszczone

„Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciwko Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym” (Mt 12, 31n.). Zapowiedź Chrystusa jest bardzo stanowcza i groźna. Na czym polega zatem grzech przeciwko Duchowi Świętemu?

Katechizm Kościoła Katolickiego św. Jana Pawła II wyjaśnia, że choć miłosierdzie Boże jest nieskończone, to ten, „kto świadomie odrzuca przyjęcie ze skruchą miłosierdzia Bożego, odrzuca przebaczenie swoich grzechów i zbawienie darowane przez Ducha Świętego”. Katechizm konkluduje, że „taka zatwardziałość może prowadzić do ostatecznego braku pokuty i do wiecznej zguby”. Współczesny Katechizm uważa zatem, że istotą grzechu przeciwko Duchowi Świętemu, przed którym szczególnie ostrzegał Pan Jezus, jest odrzucenie Bożego miłosierdzia. Św. Robert kard. Bellarmin, doktor Kościoła, tak pisał o ewentualnym przebaczeniu tego grzechu: „To przebaczenie jest bardzo rzadkim i trudnym, bo trudno i rzadko się zdarza, iżby ci, którzy wpadają w te grzechy, przyszli do prawdziwej pokuty”.

Katechizm św. Piusa X uwzględniał hierarchię pośród grzechów ciężkich. Na samym dole tej piramidy jest siedem grzechów głównych (pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew, lenistwo). Poważniejsze są grzechy wołające o pomstę do nieba (rozmyślne zabójstwo, grzech sodomski, uciemiężanie ubogich oraz wdów i sierot, zabieranie lub zatrzymywanie umówionej zapłaty sługom i robotnikom). Z kolei do najcięższych grzechów należą te skierowane przeciw Duchowi Świętemu:

1. O łasce Bożej rozpaczać – popełnia się ów grzech wtedy, gdy człowiek świadomie popada w rozpacz, mówiąc sobie, że nie ma już dla niego ratunku, że Bóg nie może kochać tak wielkiego grzesznika, jak ten człowiek. Jest to wątpienie w Boże miłosierdzie, które uwarunkowane jest pokutą.

2. Przeciwko miłosierdziu Bożemu zuchwale grzeszyć – to dość częsta postawa, szczególnie wśród ludzi w młodym wieku, przejawiająca się poprzez mówienie sobie: „Po co teraz będę się spowiadał? Poczekam, aż będę stary – wówczas będzie czas na pokutę, a teraz się wyszaleję”. Kościół przestrzega, że nie znamy dnia ani godziny, kiedy może nas spotkać śmierć, a po niej sąd.

3. Uznanej prawdzie chrześcijańskiej się sprzeciwiać – to w sposób stały i świadomy mówienie „nie” oficjalnej nauce Kościoła. Może mieć charakter wybiórczy, np. „Wierzę w to, co mówi się w kościele. Ale za nic nie uwierzę, że mieszkanie ze sobą przed ślubem jest grzechem! Bóg nie jest taki, by się o to obrażał”.

4. Bliźniemu łaski Bożej zazdrościć – już sama zazdrość jest grzechem, a zazdrość o Boże błogosławieństwo jest grzechem szczególnym. Za każdą łaskę Bożą człowiek winien jest dziękczynienie, nawet jeśli czasowo Bóg wystawia nas na próbę, a naszym znajomym udziela rozlicznych łask.

5. Na zbawienne napomnienia zatwardziałe mieć serce – grzech ten polega na stałym sprzeciwianiu się pobożnym natchnieniom lub upomnieniom zatroskanych osób (rodziców, przyjaciół, księży) o nasze trwanie w grzechu.

6. Rozmyślnie trwać w „niepokucieˮ – może się przejawiać poprzez świadomość tego, że jest się w stanie grzechu śmiertelnego, że w najbliższym czasie trzeba będzie się wyspowiadać, a pomimo to grzeszy się nadal, nie widząc różnicy między jednym a wieloma popełnionymi grzechami.

 

Kajetan Rajski, "Droga" 11/2014

Komentarze

Jacek2020.11.20 18:22
Strasznie dużo zarzutów wobec Boga wobec wiary, taka postawa nie szkodzi ani Bogu ani kościołowi ,szkodzi przede wszystkim osobom które swoje zagubienie ukazują poprzez pewną nienawiść.Do wszystkiego co dla innych ludzi, uśmiechniętych radosnych wierzących w dobro i miłość Boga daje wiarę i nadzieję na lepsze jutro. Zgryzota ,nienawiść egoizm i narcyzm niszczy nie tylko duszę ale i psychikę ludzką,wiara w Boga nie jest obowiązkowa, jeżeli jesteś pewny że Bóg nie istnieje po co poświęcasz jemu tyle uwagi i do kogo żywisz tyle nienawiści, do osoby która nie istnieje? a może walczysz z własną duszą która upomina się o Boga i kieruje cie na drogę Jezusa Chrystusa
Mikołaj2020.11.19 9:57
Zacytujmy najpierw kryterium grzechu przeciw Duchowi Świętemu . " Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciwko Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym”. Co znaczy " powiedzieć słowo " ? . To nie to samo co wyartykułować wyraz mowy !.Na słowo Boże powstał świat i na każdej Mszy świętej wypowiadacie : " ale powiedz tylko słowo , a będzie uzdrowiona dusza moja " . To znaczy , że "powiedzenie słowa"oznacza wyrażenie woli : myślą , mową lub uczynkiem .A w tym przypadku oznacza wyrażenie woli buntu , czyli sprzymierzenie się z szatanem , gdyż on jest głównym przeciwnikiem Boga w jedności Ducha Św. Zaznaczam : Świadome sprzeciwianie się Duchowi Świętemu . Nie jest tym słabość grzesznika bo to jest stan duszy na drodze do zbawienia , jego brak wiary bo ta jest łaską , ani też rozpacz z powodu uznania swej niegodności zbliżenia się do Boga (przypominam naukę Jezusa o faryzeuszu i celniku ). A tymczasem co nawymyślano przez 2 tys . lat w tym temacie ? . Popatrzcie na to przez ten pryzmat !.
MVD2020.11.19 9:25
Czyli ci to ukrywali pedofilię i bezczelnie przyjmowali Komunię Świętą - będąc kapłanami, to chyba są dobrym przykładem...
Natalja Siwiec2020.11.19 9:40
Nie tylko przyjmowali, oni wydawali komunię nieświadomym wiernym. Duch Święty zaspał albo ma to w doooooopie.
Natalja Siwiec2020.11.19 8:32
Hurra! Mam zapewnioną ekskomunikę. Dziękuję, to dla mnie zaszczyt. To teraz mnie jeszcze automatycznie zapostazjujcie.
Arkadiusz2020.11.20 19:00
opamietaj sie! nikt nie ma tego w zamiarze. Niech Duch Swiety ustrzeze Cie od blednej drogi. Im dalej, bedzie juz tylko ciemniej. wracaj do Swiatla! i nie martw sie o zgnilych/zepsutych kaplanow! Nie osadzaj! Nie nasza to rola. Oni zaplaca najwieksza cene, ale to nie w naszych rekach i nie na tym powinnismy sie osobiscie skupiac! Szatan atakuje i jeszcze mocniej bedzie atakowal Kosciol i kaplanow! i wielu nie wytrzyma. Ta instytucja sie rozpadnie jak domek z kart. Jezeli wierzysz prawdziwie, przygotuj sie na spotkania po domach, moze piwnicach,..itd. Zostanie nas tylko garstka, ...najwazniejsze abys Ty byla WIERNA !!! Pozdrawiam, "Z Bogiem"!.
Anonim2020.11.19 8:16
Ewidentnie Jezus/Jahwe/Duszek Kacperek bełkocze tak niezrozumiale, że trzeba zastępów kleszych, złotych świątyń, miliony dolarów i tysiące lat by dociec co tak naprawdę chciał nam powiedzieć.
Anonim2020.11.19 8:28
To właśnie dotyczy Ciebie i takich jak TY . Przeczytaj to ze zrozumieniem i zmień się póki żyjesz.
Anonim2020.11.19 8:42
Niczego nie będę czytał! Jeśli bóg chce mi coś powiedzieć, to niech to zrobi OSOBIŚCIE i tak, żebym zrozumiał. Żadnych wypadków, przypadków, przeczuć czy niedomówień. Jak on chce żebyśmy wypełniali jego wole, skoro nie wiemy czego on chce?
Anonim2020.11.19 10:30
BÓG chce jednego - aby twoja dusz trafiła do Raju a nie do piekła. To takie banalnie proste.
Arkadiusz2020.11.20 19:39
Ogarnij sie, bo bluznisz. Otworz Biblie i czytaj, modl sie o zrozumienie (bo widocznie "Duszek Kacperek" przerasta cie inteligencja na mile!) I skoncz wprowadzac zyczenia i rzadania (w demokratycznym stylu! bo niedlugo bedziesz chcial wprowadzic glosowanie w sprawie np. 10 Przykazan!!!). ON JEST NASZYM BOGIEM!!! (a nie premierem, ministrem, ktorego mozna odwolac!). Pokory!
pancerfaustyna2020.11.19 7:55
Zawsze traktowałam „kto świadomie odrzuca przyjęcie ze skruchą miłosierdzia Bożego, odrzuca przebaczenie swoich grzechów i zbawienie darowane przez Ducha Świętego” ambicjonalnie. Kiedyś ksiądz wyjaśnił co musiałabym zrobić, żeby ten grzech odhaczyć - sprzymieżyć się z demonami piekielnymi i ich działalnością przy świadomej i intencjonalnej wiedzy, jak wygląda świat duchowy. I udało mi się. Popieram diabła. Niech żyje wolne Piekło !!!
Anonim2020.11.19 8:29
Czyli jesteś oficjalnym satanistą.
B.2020.11.19 20:00
Droga panceref. Diabeł to choroby, cierpienie, krzywda, nienawiść, zdrada, kalectwa, nędza itd. Zastanów się, czy to właśnie popierasz i ściągasz na siebie.
Anonim2020.11.19 6:26
Język Ducha Świętego jest chyba zindywidualizowany, dla każdego z nas osobiście i bezpośrednio. Dlatego też odrzucenie Ducha Świętego jest chyba świadomym i ostatecznym odrzuceniem przyjaźni Z Bogiem.
xyz2020.11.19 4:55
Warto zwrócić uwagę, że Pan Jezus wypowiada słowa o grzechu przeciw Duchowi Świętemu zaraz po sytuacji kiedy zarzucono mu, że wyrzuca złe duchy mocą Belzebuba: „Lecz faryzeusze, słysząc to, mówili: On tylko przez Belzebuba, władcę złych duchów, wyrzuca złe duchy”. Osobiście, wydaje mi się, że grzech przeciw Duchowi Świętemu występuje wtedy kiedy uważa się, że Bóg jest zły lub czyni zło. I jeżeli ktoś żyje w takim przekonaniu, w jaki sposób może od Boga oczekiwać zbawienia lub odpuszczenia? Co do czyśćca to oczywiście Pismo Święte mówi o nim niemal wprost: „Gdy idziesz do urzędu ze swym przeciwnikiem, staraj się w drodze dojść z nim do zgody, by cię nie pociągnął do sędziego; a sędzia przekazałby cię dozorcy, dozorca zaś wtrąciłby cię do więzienia. Powiadam ci, nie wyjdziesz stamtąd, póki nie oddasz ostatniego pieniązka”
O faryzeuszach Karol132020.11.20 16:58
Ach zapomniałem bo sitwa rządzi się swoimi prawami: "... po co do Tajlandii, znam na miejscu kto sobie takie coś organizuje" - pan autorytet, rozmowa o seksturystyce. "widzę, że niektórzy Panowie mogą firmy zakładać... a w jakiej branży... w rozrywce, a nie wie Pan w życiu najważniejsza jest rozrywka. Trzeba wiedzieć jakie potrzeby mają ludzie, można to opodatkować, w ramach konsultacji to robić". "... my potrzebujemy do towarzystwa a nie do piwa" "no my społeczeństwo już dla takiego znajdziemy rolę, wdowy czekają, inne kobiety" O TYCH FARYZEUSZACH PISZESZ - tych z tzw. spółdzielni, co organizują kastingi na salony, bo zaopatrzenia w biurach brakuje. "bo u nas brakuje, albo z nami albo przeciw nam,... żeby się nie żałowało, dowód zawsze się znajdzie..." PANI i PANOWIE na salonach szukają następnej "skórki", czy "lampy", bo my wiemy jakie potrzeby są na rynku. Brakło "gili" do tresury, to ogłoś się RUDY CH... w TV może przyjdą, bo totolotek w spółdzielni czeka. TY LOKATY Faryzeuszu z ulicy Koszmarowej... wal się. Strasz sobie kredytami, czy oskarżeniami o pedofilię, ani centa nie dostaniesz TY i wasza sitwa - masońska ośmiornica. W filmach i literaturze już dawno o tej masońskiej zgniliźnie i ich metodach pisano. Ks Gobbi A. Huxley Zero Theorm T. Gilliam tzw. metoda na bańkę szklaną - pan Karoń 2019 youTube Kobiety bez wstydu - PL Na układy nie ma rady - PL Botox Pana Vegi Eskorta T. Lee Jonesa Scena stacji benzynowej w filmie X-Men z tą młodą ze szponami - łysy kupuje światełko i Wolverine dla młodej... zapomniałem wy nie przepraszacie wy KRADNIECIE... bierzecie co wam się należy... licencjonowani szantażyści. Co jak nie dla WAS, to klienci czekają, bo wy wiecie co potrzeba na rynku i zajmujecie się dystrybucją, w białych rękawiczkach oczywiście. Już lecę i się dogaduję... W TV się ogłoś... bo nie będę pisał w ilu programach są tzw. skrypty i jakim rekrutacjom i środowiskom służą. Moda i wiedza z zachodu... marsz przez instytucję był już dawno, więc i w KK są farbowani faryzeusze wg waszej ideologii... Masońska cnotliwość i interesy kasty, a jak nie pasuje to reszta pod but...
Bez Ducha św2020.11.18 23:47
wiara jest martwa, Duch to życie, jak nie zrodzisz się z "wody i Z DUCHA NIE BĘDZIESZ MIAŁ UDZIAŁU ZE MNĄ...' DUCH JEST OD WODY WAŻNIEJSZY!!!!!!!!
Anonim2020.11.18 23:47
bo to Duch jest WODĄ ŻYWĄ...
Katecheta2020.11.19 6:08
Wiara jest martwa bez uczynków, Przyjacielu. Duch Boży działa w tym kto podjął walkę ze złem, a nie w tym kto ze złem płynie.
Polak katolik2020.11.18 23:24
Duch Swiety - jak nauczal Nasz Pan Jezus Chrystus - to DUCH PRAWDY. Niech wezma to do serca wszyscy ci, ktorzy zyja w obludzie, udaja cos, kogos, czy manipuluja. zeby cos osiagnac....
violencja2020.11.18 23:16
Kocham Jezusa , Maryję , Ducha , Ojca i KK
Kuba2020.11.18 21:13
Jeżeli wydaje ci się, że w życiu ci nie wyszło, pomyśl, że są na tym świecie ludzie, którzy klękają przed obcym facetem i ze wstydem opowiadają mu o swoich psotach.
Katecheta2020.11.19 6:12
Oczywiście mówisz o psychologach i psychiatrach, bo my Katolicy mamy Sakrament Pokuty , a grzech wyznajemy Bogu. Nazywa się to świadomość grzechu.
Natalja Siwiec2020.11.19 9:41
Pomaga? Gratuluję! Dziękuję postoję, dobrze że moje dzieci nie mają tego problemu.
Jezus2020.11.18 21:08
Zabieranie lub zatrzymywanie umówionej zapłaty sługom i robotnikom. Przeto ja wam powiadam dopóki Kaczyński Birkfelnerowi nie zapłaci dopóty królestwa mego nie dostąpi
zdumiony głupotą lewackiego debila2020.11.18 21:11
Nie bluźnij intelektualny debilu
Przejąłem jego "dlugi".2020.11.18 21:12
Prof. doktor Jan Hertrich-Woleński & Son.
Anonim2020.11.18 20:42
Nie znam katolika, który potrafi wytłumaczyć w kilku zdaniach o co chodzi z tym Duchem?
Trudno tam u was w kibucu2020.11.18 20:54
o katolika?
doradca2020.11.18 21:12
zmień środowisko debilu
Anonim2020.11.18 21:26
to zapytaj protestanta, bez trudu się dowiesz
nooo2020.11.18 22:01
i to jest ten problem
a może krótko:2020.11.18 20:31
Nie przyjęcie oczyszczającej łaski Jezusa , nie uczynienie Go Panem, Zbawicielem i Drogą swojego życia... a także poznanie Go a potem odwrócenia się od Niego... 'oczyszczona świnia znów się tarza w błocie" jak mówi biblia. Ale zawsze jest czas wrócić póki żyjemy, o czyśćcu nic Pismo św niestety nie mówi.
rebeliant2020.11.18 20:09
O proszę bardzo: "Do przyszłego wtorku Sąd Najwyższy odroczył orzeczenie ws. trzech mężczyzn skazanych na kary od 7 do 8 lat więzienia za znęcanie się i rozbój na osobie, którą posądzali o współpracę z policją." - kiedy je...any kościółku zaczniesz naciskać, aby takich delikwentów zamykać na dożywocie ? Z ludzi chcecie robić aniołków i wystawiacie ich na łatwy żer śmieciom, które wymyśliły sobie, że będą jeździć po ludziach jak po szmacie (bo tacy są co postawili na bandytyzm). Takie ku...wy szybko straciłyby pewność siebie, gdyby tak z dnia na dzień mili i bojaźliwi ludzie nagle umieli rozwalić wytatuowany łeb szpadlem, uciąć palucha sekatorem. Ale skoro tak ludziom nie wolno, to chociaż niech policja i sądy takich ludzi zamyka na dobre. A kościółek będzie naliczać, że żył bez ślubu, że dłubał w nosie, że pomyślał krzywo o Duchu Świętym. Za tępienie bandyctwa się weźcie pasibrzuchy i strusie w jednym.
***2020.11.18 20:13
O co ci chodzi kretynie!!! Dopiero co, drzecie mordy że kościół ma się nie wtrącać do polityki, więc co chcesz?
rebeliant2020.11.18 20:21
Ale, że co matole bandytyzm ma być chowany raz za plecami postępowych rewolucjonistów, a raz za plecami świątobliwej sekty ? Tylko od tego są te dwie instytucje ?
Yo... rebeliant ...2020.11.18 20:37
Would you like to come over and suck my dog's dick? It has I'm told very calming effect. Worth a try, what say you, kike?
rebeliant2020.11.18 19:58
Będą k...wy straszyć ludzi, którzy ciułają jak mogą i się starają, a słowa zachęcającego do tępienia bandytyzmu cicho sza... Cicho sza bo taki bonzo dużo na tacę sypie i jeszcze na koniec setki tysięcy sypnie na marmury cmentarne. Takie duszenie ciułaczy o wydumane g...o tylko mnie utwierdza, aby s...rać na tą całą spowiedź. S...rać na Boga, który podciera sobie d...upe tym, że ktoś kogoś zgwałci, ktoś kogoś pobije i jest wolno puszczany - A c h u j w d u p e i Duchowi Świętemu skoro moja, czy też kogoś innego krzywda ma być błahostką do odstukania w konfesjonał. Dla mnie poważne krzywdy, które ludzi spotykają nie rozejdą się po kościach - do piekła pójdę, ale każdy dostąpi pomsty osobistej i żadnego chowania sprawców za plecami Boga nie będzie.
***2020.11.18 20:11
Przestaniesz się tak rzucać!!! Co? leków nie wziąłeś???
rebeliant2020.11.18 20:18
Skoro się tak bezładnie rzucam, to co cie to boli ? Najwyraźniej z sensem ujmuję sprawę i dlatego cię świątobliwość zapiekła.
***2020.11.18 20:39
...no przecież widać kogo bardziej "piecze".
rebeliant2020.11.18 19:46
"Przeciwko miłosierdziu Bożemu zuchwale grzeszyć – to dość częsta postawa, szczególnie wśród ludzi w młodym wieku, przejawiająca się poprzez mówienie sobie: „Po co teraz będę się spowiadał? Poczekam, aż będę stary – wówczas będzie czas na pokutę, a teraz się wyszaleję”" Szmaciarzu, który dusisz słabych (ofiary/pokrzywdzonych), a czerpiesz zyski z bandziorów (oprawców), k uu r wo!!! - kiedy wreszcie zabierzesz się za potępianie gangsterów/bandziorów, którzy zuchwale grzeszą przeciwko miłosierdziu, bo nie zamierzają się rozstać z bandytyzmem ? To jest dopiero ci wielki grzech, bo gówniarz omija konfesjonał, a bandyterka ludzi wywozi do lasów ucina im palce, handluje narkotykami, wciąga nastolatki (często przemocą i zastraszaniem) w prostytucję. Stąd też nazwa biskup - czyli podwójny skup; z jednej strony uchyla raju dla bandyctwa, a z drugiej strony już tu i teraz dusi pokrzywdzonych najmocniej jak się da i jeszcze drze ryja "litości i miłosierdzia" ... dla tych co litości dla swych ofiar nie mieli (ofiar, które nawet nie należały do przestępczego światka). Skoro kościół tak chce walczyć ze złem, to pies go za...ał. Zmienię może zdanie jeśli zaczną od nacisków na władzę, żeby za bandytyzm bandziory szły na dożywocie - nie ma tolerancji dla bicia, zastraszeń, handlu narkotykami, na zabójstwach, okaleczeniach, gwałtach kończąc. W przypadkach ewidentnych - k. s.
!!2020.11.18 19:33
Rabin Aaron Stolzmann z Nowego Jorku uważa, że chrześcijaństwo jest niczym więcej jak wypaczonym i nieprawidłowym Judaizmem. Używając terminologii kościelnej, chrześcijaństwo jest herezją w stosunku do Judaizmu.
rebeliant2020.11.18 19:28
Pomsta pomsta pomsta tylko pomsta. A za pigułkę gwałtu i zapomnienia Panu Bogu dziękujemy. Szulerów mamy już dosyć. Spowiadać się nie wolno, aby nie zakłamywać swojej świadomości i za każdy cios oddać ciosem - pomsty osobistej się dopominać, wręcz ją wyrywać. Pokrzywdzeni niech tłuką niemiłosiernie swoich oprawców, aż do momentu, gdy rany zejdą ze pokrzywdzonych, a przywrą do sprawców niech ich sobie Bóg weźmie pocieszyć nawet i pod kołdrę. Nie ma sadzania na jednej chmurce krzywdzicieli z pokrzywdzonymi, a zakłamany Bóg, który nie raz nie odmawiał sobie uderzać w ludzi niech sam otrzyma wszystkie krzywdy jakich doznali tutaj wszyscy ludzie i niech na koniec jeszcze zamknie mordę i niech wszystkim usługuje. Tak samo jak są grzechy niewybaczalne tak są krzywdy, które nie przejdą bez pomsty osobistej.
Anonim2020.11.18 19:09
Dymanie ministrantów jest spoko, takie sobie małe, nieistotne wykroczonko, właściwie nic.
Halo jestem "Anonim" , i nie tylko ,2020.11.18 19:07
bo jestem też: Alojzy Cedzidło, Figo Fago a tak naprawdę to męska tylko z nazwy , pisda . Wycieram doopy Polskim Panom , ale mam ambicje . Ogólnie mówiąc to jestem głupia pisda zza Buga , dosłownie i w przenośni i nienawidzę Polskich Panów . Wprowadzają mnie w kompleksy . Tutaj się podpisuje różnie , bo jak wspomniałam , jestem głupia pisda zza Buga , ale lubię "politykować , "filozofować " , pokazywać jaka ja dobra jest nie tylko z polskowo jazyka , itp . , itd . , ale i innych obcych , choć doopy wycieram . A również , jestem wybitna pisda "teolożka" .
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.18 18:47
a pyerdolenie dzieci przez klechów, będzie im odpuszczone?
Anonim2020.11.18 18:32
Jeden wielki śmiech na to wyjaśnienie słów Jezusa o Duchu Świętym przez KK . Pewnie tłumaczyli te słowa jacyś wybitni bibliści i teolodzy . A wiedzą te mózgownice czym jest Duch Święty ? Jak może się objawić ? A można poczuć Jego dotknięcie , można . Niczego nie wiedzą a w swej pysze i arogancji próbują wyjaśniać to innym . I niech tak zostanie . Niech nauczają tak jak chcą i niech słucha ich bredni kto chce . Nic mi do tego . Każdy musi sam wszystko zrozumieć a nie polegać na zdaniu innych gdyż to on sam będzie rozliczał się przed Bogiem a nie KK w jego imieniu. Od tego ma rozum swój i zmysły swoje a nie cudze . Każdy sam musi Boga szukać .
Co zrobić jak mnie nikt nie "lajkuje"?2020.11.18 18:32
Co zrobić jak mnie wszyscy olewają? Rób jak to praktykuje "Po 11... & Assholes Co."! Lajkuj sam siebie, "dyskutuj" sam ze sobą, a dla przyzwoitości to zmień choćby VPN.
Prawak i Katol2020.11.18 18:53
Ten debil Po 11..., AAAtomek i reszta to żenująca banda. Co im zostało? Pluć i rzygać na Frondzie, która nie ma administratora. Nikt ich nie traktuje poważnie, kariery nie zrobili, stare pryki, uczulone chorobliwie na Polskę i na Kościół.
Po 11 ...2020.11.18 19:10
Zatem bardzo proszę o ignorowanie naszych żenujących, głupich komentarzy.
Po 11 ...2020.11.18 19:29
New Polish navy has glass bottom boats, to see to the old Polish navy :)
Po 11 ...2020.11.18 19:30
How do you sink a polish battleship? .... Put it in water.
Po 11 ...2020.11.18 19:31
Why wasn't Christ born in Poland? ... Because they couldn't find three wisemen and a virgin.
Po 11 ....2020.11.18 19:32
Why did the Polak cross the road? .... He couldn't get his dick out of the chicken.
Po 11 ...2020.11.18 19:33
How do you get a one-armed Polak out of a tree? ... Wave to him ....
Po 11 ...2020.11.18 19:34
Two Polish hunters were driving through the country to go bear hunting. They came upon a fork in the road where a sign read "BEAR LEFT" so they went home....
Po 11 ...2020.11.18 19:35
How do you stop a Polish army on horseback? ... Turn off the carousel.
Po 11 ...2020.11.18 19:38
Dziękujemy polskim katolikom i naszym amerykańskim przyjaciołom za te i miliony innych sympatycznych dykteryjek o Polakach :))
AAAtomek2020.11.18 22:24
+++++ +++ i kler. I tyle w temacie.
Po 11 ...2020.11.18 18:21
Komentarz może być tylko jeden: https://www.youtube.com/watch?v=m4oswNJE2YQ
AAAtomek2020.11.18 18:27
To najlepszy komentarz do sytuacji :]