Późnym wieczorem w piątek senatorowie przegłosowali przygotowaną przez rząd nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Teraz ustawa trafi do prezydenta, a jeśli ten złoży podpis pod nowelizacją i w czerwcu prześle do publikacji w Dzienniku Ustaw, zmiany wejdą w życie 1 października.

Wejście w życie tej noweli ma ogromne znaczenie dla kobiet spodziewających się dziecka, które prowadzą obecnie działalność gospodarczą. Jeśli urodzą przed zmianą przepisów, mogą liczyć na wyższy zasiłek macierzyński z ZUS.

Nowelizacja przepisów ma przeciwdziałać wyłudzaniu zasiłków macierzyńskich przez kobiety zakładające działalność gospodarczą tuż przed porodem.

Aktualnie w zamian za jedną składkę ZUS w wysokości 3 tys. zł mogą sobie zapewnić nawet 5 tys. zł zasiłku macierzyńskiego przez 12 miesięcy po urodzeniu dziecka.

Po zmianach, aby dostać zasiłek w maksymalnej wysokości, będzie potrzebne opłacanie do ZUS składek w podwyższonej kwocie przez cały rok.

Nowe regulacje zaszkodzą jednak osobom, które od lat prowadzą działalność, które nie będą się starać o wyższy zasiłek na dotychczasowych zasadach.

KZ/Rp.pl