W środę prawniczy think tank Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS poinformował, że biuro OBWE wydało opinię o projekcie reformy sądownictwa.

Według "wstępnej opinii" OBWE,  „proponowane zmiany budzą poważne obawy związane z podstawowymi zasadami demokracji, w szczególności podziałem władz i niezależnością władzy sądowniczej. Poprzez przekazanie uprawnień do powoływania sędziów pełniących funkcję członków KRS władzy ustawodawczej, a także wprowadzenie nowych procedur wyboru sędziów, które pozwalają władzy ustawodawczej i wykonawczej wywierać decydujący wpływ na ten proces, proponowane zmiany poważnie zagrażają niezależności organu, którego głównym celem jest zagwarantowanie niezależności sądów w Polsce”.

Dziś wieczorem od opinii odniósł się minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. Zdaniem prokuratora generalnego, jest ona "skrajnie nieprofesjonalna i pełna merytorycznych błędów".

Szef resortu sprawiedliwości dodał, że udostępni zestawienie tych błędów. Zaznaczył, że Ministerstwo Sprawiedliwości jest otwarte na krytykę, jednak powinna być ona rzeczowa. 

"Opinia jest skrajnie nieprofesjonalna i pełna merytorycznych błędów. To są kompromitujące słabości, roi się w niej od elementarnych błędów"- podkreślił minister podczas konferencji prasowej. Przykładem błędu może być określenie  KRS jako organ samorządu sędziów, którym w istocie Krajowa Rada Sądownictwa nie jest.

ajk/PAP, TVP Info, Fronda.pl