23.09.14, 20:29Odbyła się rozmowa między Watykanem a FSSPX (fot. Wikipedia)

Odbyła się rozmowa między Watykanem a FSSPX

Obaj rozmówcy ustalili, że „stopniowo i w racjonalnym okresie czasu będą pracować nad przezwyciężeniem trudności”, jakie narosły między Watykanem a Bractwem. Mają ponadto nadzieję na „pełne pojednanie”.

Przedmiotem rozmowy były „niektóre doktrynalne i prawne problemy”. Stolica Apostolska podała, że klimat dwugodzinnej rozmowy był „serdeczny”.

Ze strony Watykanu w spotkaniu, oprócz kard. Gerharda Müllera, brali jeszcze udział sekretarz Komisji Eclessia Dei, abp Guido Pozzo, jego zastępca abp Josephe Augustine Di Noia oraz dwaj sekretarze Fellaya, Nikolaus Pfluger i Alain-Marc Nely.

Jak podaje szwajcarska katolicka agencja informacyjna, to sam Ojciec Święty Franciszek był inicjatorem rozmów.

„Pełne pojednanie”, na który obie strony mają według watykańskiego komunikatu mieć nadzieję, będzie bez wątpienia trudne. Jak kilkukrotnie podkreślał prefekt Kongregacji Nauki Wiary, jego warunkiem byłoby podpisanie przez przełożonego Bractwa przedłożonej mu przez Stolicę Apostolską dogmatycznej preambuły, którą zaproponowano jeszcze w 1988 roku.

Fellay odmówił jej podpisania ostatni raz w lutym 2013 roku. Oznaczałoby to, że Bractwo przyjmuje całą naukę II Soboru Watykańskiego, czego zrobić nie chce.

pac/kathpress

Komentarze

anonim2014.09.23 22:22
Różaniec w intencji jedności Kościoła i gwarantuję, że prędko ujrzymy efekty :) Amen
anonim2014.09.23 22:45
A po podpisaniu preambuły będzie to co z Franciszkanami Niepokalanej?
anonim2014.09.24 1:11
@ prostychlop Raczej tak, bo lefebryści odprawiają mszę tylko w rycie trydenckim. Skoro więc Franciszkanów likwidują za to, że "czasem" odprawiają w tym rycie, to lefebryści nie mają się czego dobrego spodziewać. Nie ma się jednak czym zanadto przejmować, bo za 2 tygodnie Synod i jeśliby nie daj Boże armia bezbożników-heretyków wśród uczestników przeważyła, a herezja weszłaby do Kościoła, to o pojednaniu nie będzie mowy. Raczej my będziemy uciekać do lefebrystów, niż oni do nas. Oby jednak tak się nie stało, a Bergoglio się opanował, bo wybierając na inauguratora Synodu heretyka Kaspera dał nam zrozumienia, które podejście mu się podoba.
anonim2014.09.24 9:30
bart_ek ty jak zwykle bredni swych udowodnić nie potrafisz. Bractwo nie jest schizmatyckie, ty nie wiesz kiedy schizma się pojawia . Stąd twe brednie
anonim2014.09.24 12:00
bart_ek nie tylko bredzisz, ale po prostu masz durne rozumowanie i brak wiedzy. Śmieszny jesteś w tym swoim zacietrzewionym podskakiwaniu i zaciągasz się smrodem. Tłumaczone ci było, kaczy łbie, że Bractwo nie ma statusu kanonicznego i nie ma to żadnego związku z żadną schizmą , święceniem biskupów, czy suspensą - to jest tematyka prawna, sprawa statusu kanonicznego. A tego statusu nie ma , ponieważ ci co dać powinni dać nie chcą, gdyż żądają od Bractwa uznania za katolickie tych twierdzeń soboru, które kłócą się z wielowiekowym , nieomylnym nauczaniem Kościoła. To nie Bractwo ma problemy doktrynalne, a problemy doktrynalne i mętlik zrodził sobór. Ten mętlik i sprzeczności obecne władze Kościoła żądają by uznać za nauczanie Kościoła. To one mają problemy doktrynalne, nie Bractwo. Z punktu widzenia prawa, posługa Bractwa, sakramenty, świecenia są godziwe i ważne. Tylko ty masz inną opinię w swym kaczym łbie. A jak dalej twierdzisz ze jest suspensa, to podaj kto i kiedy ją nałożył. Podobnie, napisz na czym polega schizma, a sam zobaczysz swe brednie (może).
anonim2014.09.24 13:14
@prostychłop ...RACJA!
anonim2014.09.24 13:17
@bartek jesteś nowym papieżem? Ośle! BPX jest częścią KK, ba to jest źródło zdrowej doktryny katolickiej!
anonim2014.09.24 13:18
Watykan potwierdzał wielokrotnie BPX jest częścią KK, a bartek srartek swoje kłamstwa nadal bezczelnie powtarza ... chłopie kłamiesz prosto w oczy ...czy ty jesteś katolikiem?
anonim2014.09.24 15:15
""BPX jest częścią KK, ba to jest źródło zdrowej doktryny katolickiej!" to co napisałeś to jawna herezja ... " To teraz miej odwagę bartusiu przyznać, że Kościół przed SWII nauczał herezji
anonim2014.09.24 15:36
bart_ek to nie wklejaj wywiadów tylko odnieś się do dokumentów Kościóła, fakt wyświęcenia kapłanów lub biskupów nie jest wystarczającym warunkiem uznania schizmy. I takie stanowisko zajął Kościół konkretnie w sprawie Bractwa. A ktokolwiek w wywiadach twierdzi co innego to nie mówi prawdy
anonim2014.09.24 15:40
bart_ek Weźmy pierwsze zdanie z takiego wywiadu: "Kard. Georges Cottier OP: - Do schizmy abp. Marcela Lefèbvre’a doszło po Soborze Watykańskim, za pontyfikatu Pawła VI." Jeśli schizmą było wyświęcenie biskupów to był to rok 1988. Wtedy nie było pontyfikatu Pawła VI.
anonim2014.09.24 15:59
bart_ek A to co napisał Marek Blaza SJ to kolejny gniot. Lepiej niech zajmie się nieortodoksyjnością we własnym zakonie , będzie miął dużo roboty. Aż dziwi ze ma czas wypisywać gnioty nt. Bractwa. Kwestionuje coś takiego jak „jurysdykcję zastępczą" na mocy której Bractwo działa w pełni prawidłowo i do tego wymysił księży tułaczy. Powinien nauczyć się mówić całą prawdę a nie uczyć się przebąkiwać o prawdzie.
anonim2014.09.24 20:27
@
anonim2014.09.24 20:41
@bart_ek Z Twoich wpisow jasno wynika, ze nie jestes na biezaco w tym temacie i nie rozumiesz co to znaczy “suspendowany”oraz “schizma”. Radze doksztalcic sie w temacie.
anonim2014.09.24 23:23
Chesterton, tak umiłowany na frondzie, w swojej książce (wydanej nakładem Fronda / Apostolicum) „Heretycy” wykłada nam łanie, że herezja nie bierze z chęci świadomego odstępstwa lecz hiperpoprawności na własnym podwórku. Luter, Kalwin, Zwingli…. chcieli przecież przybliżyć Kościół do ideału i - zanim przypałętały się im pobudki polityczne - byli święcie przekonani, że o to właśnie walczą. O Henryku VIII już tego powiedzieć nie można. Bardzo jestem ciekaw co takiego się przypałętało Lefebvre&company, że nawet Benedyktowi XVI nie udało się z nimi dogadać… O Franciszkanach Niepokalanej w swoim czasie też się pewnie dowiemy. Oby nie na skalę Rycerzy Kolumba.
anonim2014.09.25 9:46
bartuś się miota. Przed chwilą pisał, że Bractwo jest schizmatyckie a teraz już tylko, że dąży do schizmy. Może niedługo rozum mu wróci?
anonim2014.09.25 10:00
Patrząc na to co przez ostatnie lata dzieje się z Kościołem stwierdzam, że tylko tradycyjne instytuty mogą go ożywić i wnieść wiosnę. A nie gitarki i perkusja koło ołtarza.
anonim2014.09.25 13:00
@ prostychlop bart_ek - uś soborowy nkwdzista stwierdził, że Bractwo dąży do schizmy, jak przeczytał że Bractwo spotkało sie z kard. Mullerem.
anonim2014.09.25 14:06
@bart_ek No to jak w końcu? Cały okres przed SVII był heretycki i dopiero SVII to zmienił czy odwrotnie? Może to jednak SVII wprowadził do Kościoła herezję? Zdecyduj się i jasno określ swój katolicyzm, bo sam błądzisz i jeszcze mącisz innym.