Donald Tusk zaatakował dziś marszałek Sejmu Elżbietę Witek, wbrew opinii prawników przekonując, że decydując o reasumpcji głosowania dopuściła się ona „jawnego oszustwa i fałszerstwa”. Lider Platformy Obywatelskiej zapowiedział też swój nowy projekt, który będzie miał za zadanie… „zabezpieczyć wybory”.

Były premier spotkał się dziś ze swoimi sympatykami w Gołdapi. Tam tradycyjnie atakował rząd Zjednoczonej Prawicy, powtarzając tezę o scenariuszach pisanych na Kremlu. Odniósł się również do reasumpcji środowego głosowania, oskarżając marszałek Sejmu o „jawne oszustwo”.

- „To już jawne oszustwo i fałszerstwo w wykonaniu drugiej osoby w państwie, pani marszałek Witek. (…) Najpierw oszustwo, czyli reasumpcja, a potem kłamstwo w żywe oczy. (…) Ta jawna korupcja, zupełnie bezwstydna. (…) To przekracza ludzkie wyobrażenie. To wstyd na cały świat”

- mówił.

- „Powiem wam szczerze, że od kilku dni zaczynam się obawiać, gdy widzę ten poziom bezwstydności w tych kłamstwach, fałszerstwach. Widać, że są zdolni do wszystkiego. (…) Pani marszałek Witek popełniła przestępstwo. (…) To przestępstwo o charakterze kryminalnym”

- dodawał.

W tym kontekście Tusk zapowiedział swój nowy projekt polityczny. Przekonując, że politycy PiS „dobrze wiedzą, że jeżeli stracą władzę, to niektórzy z nich mogą stracić wolność” stwierdził, że trzeba zadbać o bezpieczeństwo wyborów.

- „Mamy obowiązek przypilnować tych, którzy te wybory będą organizować, żeby nasz głos, niezależnie od wyniku, był respektowany a nie zafałszowany”

- mówił.

- „Będę przez najbliższe tygodnie przygotowywał taki projekt, wspólnie ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, nie na kogo głosować, ale jak zabezpieczyć wybory w Polsce przed jawnym, ordynarnym fałszem, jaki ostatnio miał miejsce w Sejmie”

- zapowiedział.

Powodem ataku opozycji na marszałek Sejmu jest jej decyzja z ub. środy ws. reasumpcji głosowania. Tego dnia głosowana była m.in. nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Opozycja wniosła o przerwę w obradach do września i wygrała to głosowanie. Grupa posłów domagała się jednak jego powtórzenia. Po zwołaniu Konwentu Seniorów i zasięgnięciu opinii prawników marszałek Elżbieta Witek zdecydowała o reasumpcji. W powtórzonym głosowaniu wniosek opozycji został odrzucony.

W ocenie prawników marszałek Sejmu postąpiła zgodnie z przepisami prawa.

- „Podjęta przez Marszałek Sejmu w dniu 11 sierpnia 2021 r. decyzja o skierowaniu wniosku w przedmiocie reasumpcji była zgodna z przepisami prawa”

- zapewnia dr hab. Grzegorz Pastuszko, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

- „Wniosek o reasumpcję głosowania złożony w środę 11 sierpnia 2021 r. spełniał wymogi formalne zawarte w art. 189 Regulaminu Sejmu, czyli: a) wniosek miał formę pisemną, b) wniosek został złożony przez grupę co najmniej 30 posłów; c) kwestionowana decyzja nie została podjęta w trybie głosowania imiennego”

- wyjaśnia dr Andrzej Pogłódek z UKSW w Warszawie.

kak/wPolityce.pl, PAP