Zakończenie sporu z Czechami w sprawie kopalni i elektrowni w Turowie może nie zakończyć zamieszania wokół tej sprawy. „Saksońskie Ministerstwo Sprawiedliwości zleciło bowiem polskiej kancelarii sprawdzenie zgodności z prawem koncesji na wydobycie dla Turowa” – informował portal money.pl, który dotarł do prawnika zajmującego się tą sprawą.

Autorzy skargi utrzymują, że kopalnia w Turowie „powoduje powstanie tzw. leja depresji”, co ma rzekomo powodować zanik wód podziemnych w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od granicy odkrywki.

O komentarz w tej sprawie portal Fronda.pl poprosił Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Poniżej pełna treść odpowiedzi Departamentu Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

Szanowny Panie redaktorze,

w nawiązaniu do Pana pytań uprzejmie informujemy, że podczas Polsko-Niemieckiej Rady ds. Ochrony Środowiska, która odbyła się w 27 sierpnia 2021 r., w której udział wzięli przedstawiciele Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych oraz Saksońskiego Ministerstwa ds. Środowiska i Rolnictwa, była omawiana kwestia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego „Turów”.

W ramach postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego „Turów”, przeprowadzona została ocena oddziaływania na środowisko, w tym w kontekście transgranicznym z Republiką Federalną Niemiec. Należy zaznaczyć, że konsultacje transgraniczne, w tym w formie spotkania ekspertów, prowadzone były bezpośrednio z Wyższym Urzędem Górniczym w Saksonii, zgodnie z podziałem kompetencji w Niemczech. Również inne organy Strony niemieckiej były aktywnie zaangażowane w sprawę, w tym m.in. Saksońskie Ministerstwo ds. Środowiska i Rolnictwa oraz Miasto Żytawa, których przedstawiciele uczestniczyli w spotkaniu ekspertów.

Każdy etap postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko był konsultowany z przedstawicielami Strony niemieckiej, a decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach została przekazana niezwłocznie po jej wydaniu, wraz ze wskazaniem możliwości wniesienia od niej odwołania.

Stanowisko organów Kraju Związkowego Saksonii w tym brzmieniu zostało zaprezentowane po raz pierwszy, co potwierdza fakt, że zgodnie z obowiązującym prawem, organy te miały możliwość kwestionowania warunków nałożonych w decyzji o środowiskowej, a z tego prawa nie skorzystały.

 

mp/mail do redakcji/ministerstwa klimatu i środowiska