Trzynasty rok z rzędu wzrosło finansowe wsparcie charytatywne członków organizacji. Wzrost o 9,4 mln dol. zapewnił rekordowy wynik przekazanych 167,5 mln dol. w roku ubiegłym. Rycerze pomagali w USA ofiarom huraganu Sandy czy tornad w Oklahomie. Liczba członków międzynarodowych filii Rycerzy Kolumba również wzrosła i obecnie wynosi milion 843 tys. 578. Lista członków stale się wydłuża, a ostatnio dodano aż 230 nowych rad, z czego 8 w Meksyku, 10 w Polsce, 13 w Kanadzie,  117 w USA i aż 80 na Filipinach.

Na silną pozycję finansową zapewne wpływa fakt, że Rycerze Kolumba mają również swoją własną firmę ubezpieczeniową. Firma notowana jest na 909 miejscu (o 56 miejsc wyżej) największych firm według rankingu miesięcznika „Forbes”.

Organizacja sprzeciwia się nakazowi finansowania sterylizacji, antykoncepcji i środków poronnych, który wobec pracodawców ofertujących ubezpieczenie zdrowotne swoim pracownikom wprowadziła ustawa zdrowotna zwana potocznie Obamacare. Władze zakonu obiecały zwalczać ten rządowy nakaz. Na tym antyaborcyjna działalność Rycerzy w USA się nie kończy.

Rycerze stawiają pomniki pomordowanym dzieciom nienarodzonym i pikietują pod klinikami aborcyjnymi. Być może na tym polu zaangażują się bardziej aktywnie i widocznie polskie oddziały. Z okazji przyszłego głosowania nad ustawą zakazującą aborcji eugenicznej, będzie ku temu dobra okazja.

Natalia Dueholm