- Wprowadzone przez Węgry warunki działania zagranicznych instytucji edukacji wyższej na węgierskim terytorium są niezgodne z prawem UE – orzekł w dniu dzisiejszym TSUE.

W wyniku nie podpisania przedłużenia umowy przez rząd Węgier ze stanem Nowy Jork, gdzie bazową siedzibę ma uczelnia Georgea Sorosa mieszcząca się na Węgrzech, ograniczeniu uległ zakres prowadzonych na tej uczelni zajęć, a rekrutacja została przeniesiona z Budapesztu do Wiednia.

Rząd Węgier od dłuższego czasu prowadził już działania skierowane przeciwko Sorosowi obwiniając go między innymi o udział w sprowadzaniu do Europy milionów nielegalnych imigrantów.

Ponadto przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech premier Orban wspominał o próbach ich zakłócania oraz wpływania na ich wyniki przez „siatkę Sorosa”.

Zgodnie z przyjętą w kwietniu 2017 roku przez węgierski parlament ustawą o szkolnictwie wyższym na Węgrzech mogą funkcjonować tylko te zagraniczne uczelnie, które mają podpisane umowy z rządem Węgier oraz posiadają placówkę edukacyjną w kraju pochodzenia. Uczenia CEU takiej placówki w USA natomiast nie posiada. Niektórzy krytyce tej ustawy uważają, że powstała ona głównie przeciwko CEU.

W tej sprawie stanowisko zajął TSUE, który w dniu dzisiejszym orzekł:

- Węgierska ustawa o szkolnictwie wyższym, która zmusiła Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU) założony przez finansistę George’a Sorosa do wycofania znacznej części zajęć z Węgier, jest niezgodna z prawem UE.


mp/pap