21.07.13, 10:14Islamska kobieta (fot. Getideaka_FreeDigitalPhotos)

Pakistańscy duchowni: Niech kobiety nie chodzą same na zakupy. "Propagują wulgarność"

Decyzja o zakazie samotnych wyjść kobiet na zakupy w czasie trwania ramadanu zapadła w piątek w dystrykcie Karak, w konserwatywnej prowincji Chajber Pachtunchwa. Od teraz kobietom w wyjściu na targ ma towarzyszyć mężczyzna z rodziny. Te, które przyjdą robić zakupy bez krewnego płci męskiej zostaną przekazane policji.

Skąd taki restrykcyjny zakaz? Islamski duchowny wyjaśnił, że kobiety "propagują wulgarność i utrudniają mężczyznom przestrzeganie postu w czasie ramadanu". Zakaz ma zostać cofnięty po zakończeniu ramadanu.

eMBe/Gazeta.pl

Komentarze

anonim2013.07.21 12:57
@Fawkes_04 "czym różni się stanowisko tych duchownych od tego czego od kobiet domaga się Terlikowski?" Wiesz że między DNA szympansa i człowieka jest niecałe 2% różnicy? Tyle wystarczy żeby z małpy zrobić człowieka. Taka sama różnica jest między postulatami pana Terlikowskiego a muzułmańskich duchownych - niewielka ale zasadnicza. "Czy czasem i on nie oczekuje że zamiast się emancypować będą siedziały w domu by być regularnie zapładnianymi przez mężów? " Emancypować? Co złego widzisz w "siedzeniu w domu"? Wiele kobiet chciałoby mieć komfort "siedzenia w domu" gdyby tylko ich mąż odpowiednio dużo zarabiał. Niestety, wysokie podatki i inne mechanizmy zmuszają kobiety by zamiast "siedzieć w domu" i nim się opiekować, "siedzą w biurze" i robią kawkę panu dyrektorowi. To jest niby ta emancypacja? Taki zaszczyt dla kobiety? "- Dwie łyżeczki cukru panie dyrektorze?" - "Tak pani Halinko, jak zawsze". Emancypacja. Wolne żarty. "[...]skasowaliście nasze konto." Bardzo dobrze że skasowali, ich portal, ich decyzje. Jak się nie podoba to idź na Onet albo na forum Wyborczej, tam znajdziesz wielu takich jak Ty, lewaków.
anonim2013.07.21 14:04
W tamtej kulturze taki nakaz wcale nie oznacza dyskryminacji tych kobiet, ale ich ochronę. Zważywszy na to, że mężczyźni tamtych rejonów są pobudliwi seksualnie ponad miarę europejską i nawet odsłonięta twarz kobiety potrafi ich wprowadzić w stan podniecenia, toteż pojawienie się kobiety w polu widzenia w okresie zachowania ramadańskiej "posuchy" na seksualne uciechy, może doprowadzić niektórych z nich do czysto odruchowego zachowania się samca wobec płci przeciwnej. Sama jej obecność może wyzwolić w nim takie pokłady żądzy i ochoty na jej natychmiastowe spełnienie, że wielu z tych, którzy by ją zobaczyli w okresie ramadanu, nie tylko mieliby ochotę na zgrzeszenie z nią nie tylko w myślach czy słowach, ale również czynem. Towarzystwo męskie chroni zatem taką kobietę od napaści nie tylko słownej, ale po prostu od gwałtu. Ponieważ w tamtych szariatowych prawach, z reguły to kobieta jest winna gwałtu, a nie gwałciciel, więc tym samym chroni ją to przed oskarżeniem, mogącym się zakończyć jej skazaniem.
anonim2013.07.21 15:16
@icari80... "po 1 sprowadziłaś tamtejszych ludzi do zwierząt pisząc o ich pobudliwości- nieładnie." Czy jeśli się podniecasz seksualnie, to jest to atawizm, czy intelektualnie wykoncypowanym aktem ujędrnienia penisa w momencie wzwodu, całkowicie zależnym od twojej woli? Pomimo tego, że potrafisz się powstrzymać od realizacji tego, co "ciało by chciało"? "Ty człowiek, oni zwierzęta, tak to widzisz?" Nie. Po prostu mają inny temperament. "po 2 "Ponieważ w tamtych szariatowych prawach, z reguły to kobieta jest winna gwałtu" czyli mam rozumieć, że zgadzasz się z sytuacją, w której przed jednym durnym prawem ma kobiety chronić inne durne prawo? " Jeżeli to drugie durne prawo ochroni przed tym pierwszym, to tak. Ulepszanie ich świata należałoby rozpocząć od zniesienia szariatu, na co raczej muzułmanie nie wyrażą nigdy zgody. Raczej wprowadzą je tam, gdzie nigdy nie było stosowane (patrz: Europa Zachodnia), niż zrezygnują ze swej tradycji. "Czyli najpierw ustanówmy by każde wypowiedziane słowo Kropelki było sprzeczne z prawem a później zabrońmy jej mówić by chronić ją przed złamaniem tego prawa. " Tak to mniej więcej wygląda, jeśli chodzi o prawo, które zostało ustanowione w Pakistanie. Chroniłoby Kropelkę przed śmiercią z powodu nieprzestrzegania pierwszego ustalenia. "Absurd na absurdzie, prawda Kropelko? I Ty tak łagodnie o tym piszesz... Wszak nie musisz tego smakować prawda? " Tak. To jest absurd. Ale jak widać jeden absurd można złagodzić jedynie drugim absurdem. Aby znieść wszystkie absurdy (z naszego punktu widzenia) należałoby, jak pisałam, znieść w krajach muzułmańskich szariat. Życzę powodzenia tym, którzy się tego podejmą :)
anonim2013.07.21 15:32
@icari80... "Na Frondzie funkcjonuje metoda "odbierania siły" poprzez kasowanie najbardziej kłująco trafnych wypowiedzi." Raczej najbardziej idiotycznych, coby ich właściciele nie musieli się potem wstydzić wypisywanych przez siebie głupot :)
anonim2013.07.21 15:45
@icari80... "Zarówno szariat jak i w/w ustanowione prawo odbierające kobietom jeszcze więcej wolności, są godne potępienia" Owszem, ale w tamtych warunkach pozwala im zachować życie. "a nie tłumaczeń, że tamtejsi mężczyźni to by się na pewno nie opanowali i rypaliby jak króliki." Rozumiem tę męską szowinistyczną ;) solidarność ponad podziałami, ale przykładasz własną miarę europejskiego inteligenta do mężczyzn, którzy zostali wychowani w odmiennej kulturze. "To są ludzie, do cholery, a nie zwierzęta." Tak. Są ludźmi. Ci co kradną, zabijają, gwałcą też są nimi. "Potrafią panować nad instynktami a gwałt NIE JEST odruchem. Jest zachowaniem." Jest odruchem dla tych, którzy nie potrafią zapanować nad instynktem. "A szariat jest właśnie tłumaczony tym, że niby mężczyźni byliby skłaniani do grzechu." "Niby"? A może twórcy szariatu na tyle znali swoich ziomków i ich zachowania, że jedynie restrykcyjnym prawem spróbowali i zdołali zapanować nad ich zachowaniem? "To coś jak ze zdjęciami Radwańskiej. Winna jest czyjegoś grzechu. Ponieważ ten "ktoś" nie ma rozumu i reaguje jak pies na sukę i dlatego trzeba krytykować nie tego kogoś tylko Radwańską." Nie powinna tego robić, skoro swym zachowaniem mogła kogoś skusić do grzechu np. masturbacji. "Ludzie sami siebie sprowadzają do rangi zwierząt. " Niektórzy tak. Szczególnie w tym celują różnej maści lewacy, stawiający wyżej prawa zwierząt od ludzi.
anonim2013.07.21 15:47
@icari80... Nie wiem co pisałeś i co zostało usunięte. Widocznie ktoś uznał twoje słowa za ich nadużycie.
anonim2013.07.21 16:02
W naszych sklepach też od czasu do czasu widzę pary robiące zakupy razem. Facet idzie sobie środkiem i rozgląda dookoła, a za nim babina pcha wózek zapełniony po brzegi... Nie ma to jak kultura europejska ;)
anonim2013.07.21 16:26
Burmistrz, podejrzewam że ta babina która pcha ciężki kosz za swoim "partnerem" też czuje się bardzo wdzięczna, że jej facet uznaje emancypację i inne, zachodnie standardy. Katol, wiadomo, by pomógł, ale nie postępowiec, z jakże cywilizowanej Europy. :)
anonim2013.07.21 16:52
Burmistrz, nie, nie, masz rację... ta kobieta pchająca koszyk przynajmniej nie jest traktowana jak zwierzę, niech czuje się szczęśliwa że nie żyje w takim np. Pakistanie. :) A tak między nami, czasem łatwo wytykamy innym błędy, podczas gdy sami postępujemy dokładnie tak samo.
anonim2013.07.21 17:11
Burmistrz, dziecko drogie, jeśli nie rozumiesz o czym piszę, to Twoja strata. :) Problem w tym, że niektórzy uważają się za szlachetniejszych z racji narodzin w kręgu kultury europejskiej, co oczywiście jest bzdurą.
anonim2013.07.21 19:55
@icari80... "swoje wiem. Mało to katolickie. " "Katolickość" nie polega na tolerowaniu i akceptowaniu idiotyzmów. "Kosztem ubezwłasnowolnienia kobiet jako ludzi." Z naszego punktu widzenia :) Czytałam wywiady z kobietami "stamtąd" i przekonywały, że to ich życie jest życiem wolnym od zniewoleń, które daje kobietom cywilizacja europejska. Na przykład przymusu pracy kobiety dla wspomożenia utrzymania rodziny, nawet takiej, w której trudno o jakąkolwiek "realizację". "ubezwłasnowolnienie i zrobienie z człowieka niewolnika na smyczy miałoby chronić przed śmiercią, potwierdza tylko skalę tego zła. " Gdybym żyła w tamtych realiach, prawdopodobnie sama bym wolała mieć przy sobie męskiego opiekuna, który by mnie uchronił przed złem czyhającym ze strony innych mężczyzn. Dzięki temu rozporządzeniu tamte kobiety mają za darmo ochroniarzy :) Europejki muszą za to płacić :D "Typowo kobiecy argument." No i wytykając mi moją żartobliwą uwagę, wpadłeś we własne sidła :) Okazałeś się nie tylko teoretycznym, ale również praktycznym "szowinistą" :) "Bóg dał WSZYSTKIM LUDZIOM rozum i wolną wolę a my tu dyskutujemy o tym, że pewni ludzie tego nie mają bo nie są inteligentami z Europy?" Nie twierdzę, że muzułmanie nie mają rozumu, ale że ich tradycje są odmienne od naszych i dlatego przykładanie naszej miary do ich, jest co najmniej błędem metodologicznym :) Można być inteligentem europejskim albo arabskim, ale postrzeganie pewnych spraw przez obojga może całkiem odmienne nawet w podstawowych sprawach. "A może po prostu lubią trzymać w ryzach należące do nich kobiety w imię tradycji i religii?" Może tak być. Zapewne u jej podstaw leżał męski szowinizm w zaraniu powstawania tej religii . Bardzo silny zresztą, bo przetrwał do dzisiaj. "jeśli udowodnię Tobie, że nastoletni chłopcy czasami masturbują się do zdjęć kobiecej twarzy bo ich to podnieca, umieszczając swoje zdjęcie w avatarze zgrzeszyłaś" Robisz to? Ciekawe zboczenie... "Grzesznik jest winny popełnionego grzechu. Nikt inny." Nie zawsze. Na przykład grzech przedmałżeńskiego współżycia jest grzechem dwojga ludzi. "Nie można być winnym czyjegoś grzechu" Można. Jeżeli widzisz, że ktoś coś złego czyni i na to pozwalasz, nie reagujesz, nie upominasz. "Jest zbyt wiele różnych fetyszów czy po prostu dewiacji seksualnych by oceniać to tak jak Ty to robisz za Frondą." Hm... Coś sugerujesz? Dziwisz się potem, że za podobne, bezpodstawne sugestie ktoś może poprosić o skasowanie twojego konta na Frondzie? "I palikociarze." Palikociarze również należą do lewackiego towarzystwa. Nie trzeba ich osobno wymieniać. "Bo jeśli nie nasi to źli a jeśli źli to szczególnie nie nasi. " Złych ludzi można spotkać po obu stronach. Z tym, że my proponujemy im nawrócenie się na dobrą drogę, wy ich apologizujecie. "Plemienne. Zwierzęce. " Czyli normalne. Każdy broni własnego podwórka przed napaścią obcych.
anonim2013.07.21 21:23
@Fascination... "Na przykład przymusu pracy kobiety dla wspomożenia utrzymania rodziny" Ten sam "przymus" obowiązuje mężczyzn. Wszystkich też obowiązuje "przymus" oddychania, jedzenia, picia i wydalania." Przymus pracy to nie przymus fizjologiczny. Złe porównanie. Przy okazji zaznaczam, że nie ma przymusu pisania czegokolwiek na Frondzie. "Dzięki temu rozporządzeniu tamte kobiety mają za darmo ochroniarzy" Nie wierzysz chyba w te pierdoły, które wypisujesz?! Wybacz ostry ton, ale ciężko pogodzić się z dystansem i ironią, z jakimi traktujesz temat, ciężko uwierzyć, że kobieta może być tak niewrażliwa na dyskryminację innych kobiet." Komentarz do "pierdoł" omijam. Raczej nie posługuję się takim prostackim językiem. Co do meritum - tamtego świata nie zmienisz, jeśli nie pojedziesz tam jako aktywistka-feministka i nie nadstawisz swojej głowy, wrażliwej na ucisk tamtych kobiet. Ale możesz spróbować. Skoro nie pojedziesz, to z twojej strony każde zdanie "w obronie" to klasyczne bicie piany. Bardziej natomiast interesuje mnie dyskryminacja polskich kobiet, zmuszanych do pracy do 67 roku życia na równi z mężczyznami, zmuszonych do pracy ze względów ekonomicznych w okresie opieki nad niemowlęciem, "uświadamianych" przez podstarzałe feministki, jak to wspaniale jest zabić w sobie dziecko, jak to wspaniale jest być "rodziną" z drugą kobietą, a nie z troskliwym mężem i ojcem. Tym się zajmij... "obrończyni" kobiet.
anonim2013.07.21 22:48
Byl w ubieglym roku artykul o 3 mlodych Saudyjkach, ktore powalily i skopaly jakiegos islamskiego duchownego, bo stary pierdziel przczepil do nich na ulicy i trul o nieskromnym zachowaniu. Bardzo rozsmieszyl mnie ten incydent :)
anonim2013.07.22 0:27
@Fascination... "Nie ma czegoś takiego jak "przymus pracy", jest potrzeba pracy. Tak czy inaczej dotyczy to w tym samym stopniu kobiet co mężczyzn, więc nie można tu mówić o żadnej dyskryminacji." Analogicznie można powiedzieć o "potrzebie fizjologicznej". Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku twoje porównanie jest złe, gdyż praca jest koniecznością zewnętrzną, a fizjologia koniecznością wewnętrzną człowieka. Bez oddychania nie przeżyjesz. Nie pracując - przeżyjesz wiele okresów w swoim życiu. ""Przy okazji zaznaczam, że nie ma przymusu pisania czegokolwiek na Frondzie." Ale czuję wewnętrzną potrzebę zrozumienia takich, jak Ty." Widzę, że ciężko ci to przychodzi. Może jako staruszka zrozumiesz :) "Prostackie "żarciki" są znacznie gorsze. Te kobiety nie mają "darmowych ochroniarzy", te kobiety są w praktyce ubezwłasnowolnione. Do śmiechu Ci przy tym?" Nie jest. Ale trudno się skutecznie przeciwstawić zwyczajom panującym w Pakistanie siedząc wygodnie przed laptopem i wypisując swoje uwagi. Zachęciłam cię do wyjazdu do tego kraju w ramach akcji pomocy tym kobietom. Kiedy skorzystasz z zachęty? "Meritum była Twoja powalająca zgoda na przedmiotowe traktowanie kobiety, tak tam, jak i tu." Kobieta powinna być traktowana jak kobieta. Mężczyzna jak mężczyzna. W naszej kulturze jest inne traktowanie dzięki chrześcijaństwu, wśród muzułmanów jest inaczej przez panujący tam islam. Wyjaśnij mi natomiast, w czym upatrujesz to "przedmiotowe" traktowanie kobiety przeze mnie? "Bardziej natomiast interesuje mnie dyskryminacja polskich kobiet" Droga wolna, jedź do Watykanu..." Rozumiem, że uważasz iż ustawy dyskryminujące kobiety w Polsce uchwalał konsystorz papieski? To ci rewelacja... "Jak Ci się podoba potraktowanie własnym stylem "argumentacji"? Jest wyjątkowo... głupie. "To co wypisałaś, to żadna "dyskryminacja", bo tyczy się wszystkich" Serio? Uważasz, że zarówno kobiety i mężczyźni karmią piersią i zmuszanie, ze względów ekonomicznych, do oddawania niemowląt do żłobków, w związku z tym nie jest dyskryminacją? Ciekawe... ""zmuszanych do pracy do 67 roku życia na równi z mężczyznami" Zrównanie wieku emerytalnego to chyba jedyna dobra rzecz, jaką parlament dla kobiet zrobił w ostatnich latach." Takiej antykobiecej bzdury, jeszcze nie słyszałam. Ale zawsze musi się znaleźć "kobieta", która w imię politycznej poprawności przyklaśnie pracy kobiet nawet do 80 roku życia. Oj! Bidulko! Zmienisz zdanie, gdy wpadniesz w okres menopauzy... Oj! Zmienisz, głupiutka... "Co proponujesz? Kolejne wydłużenie urlopu macierzyńskiego, żeby kobiety nie miały już żadnej wartości na rynku pracy?" Kobieta powinna opiekować się dzieckiem przynajmniej do jego 3 roku życia. To, że tak się nie dzieje, to degradacja roli kobiety jako matki, to złe założenie, że kobieta ma "wartość" jedynie jako osoba, realizująca się przez pracę na wysokich stanowiskach w korporacjach, dla których jej macierzyństwo jest przeszkodą. Tymczasem macierzyństwo kobiety jest sprawą najważniejszą nie tylko dla niej, ale również dla społeczeństwa i powinno być nie tylko należycie doceniane, ale również premiowane. Dopóki same kobiety nie zmienią swego myślenia na ten temat, dopóty będą traktowane głównie jako tania siła robocza w "pracy", a ich wysiłek wychowawczy niedoceniony i należycie wynagrodzony. ""jak to wspaniale jest zabić w sobie dziecko, jak to wspaniale jest być "rodziną" z drugą kobietą, a nie z troskliwym mężem i ojcem" Twoje zwidy nikogo nie dyskryminują " To nie są zwidy, ale konkretne dziwaczenia feministek-aborcjonistek-homoseksualistek.
anonim2013.07.22 2:26
@Kropelka Islam zakazuje w ramadanie kontaktów seksualnych, ale tylko od wschodu do zachodu słońca, zatem Twój wywód nie jest do końca prawdziwy. Myślę, że muzułmanie nie chodzą jednak nakręceni w ciągu dnia z powodu tego, że przez jakieś kilkanaście godzin muszą powstrzymać się od tego typu aktywności, nie sądzisz? W ciągu dnia są raczej ospali, ale też drażliwi, zwłaszcza, gdy ktoś na ich oczach coś pije lub spożywa.
anonim2013.07.22 11:21
@icari80... "Swoją wypowiedzią z Lip 21, 2013, 7:55 po południu załamałaś mnie. Nie ma sensu z Tobą dyskutować. Nie dlatego, że nie mam już argumentów tylko z powodu erystyki, którą (Świadomie? Nieświadomie?) stosujesz. " Miej odwagę i przyznaj się, że nie brakuje ci argumentów i nie zasłaniaj się moją erystyką. "Strasznie nie lubię manipulacji w uczciwej dyskusji, Kropelko. Uczciwej bo szanowałem Ciebie jako rozmówcę. Owszem, czas przeszły. Żegnam." Żegnam również. Bez żalu, bo zauważyłam już twoje "popisy" pod innymi artykułami. Nie tęsknię za "dyskusją", z osobą o twoich poglądach.