Wartość współpracy między Włoskim Radiem i Telewizją a Stolicą Apostolską podkreślił Papież Franciszek, spotykając się z kilkutysięczną rzeszą pracowników RAI oraz ich rodzin. Dzisiejsze wydarzenie wpisało się w obchody 90-lecia jego pierwszych transmisji radiowych oraz 60-lecia – telewizyjnych. Audiencję w Auli Pawła VI poprzedziła Msza, którą sprawował tamże kard. Angelo Comastri. 

W swoim przemówieniu Ojciec Święty przypomniał imponujący rozwój elektronicznych mediów publicznych we Włoszech na przestrzeni ostatniego półwiecza. Ich rolę w życiu Kościoła ukazały takie światowe wydarzenia, jak Sobór Watykański II czy pogrzeb Jana Pawła II. Również codzienne wydarzenia kościelne mogą śledzić słuchacze i telewidzowie we Włoszech i za granicą dzięki współpracy RAI z Radiem Watykańskim i Watykańskim Ośrodkiem Telewizyjnym. Ponadto Włoskie Radio i Telewizja mogą pochwalić się własnymi produkcjami i programami poświęconymi sprawom religijnym. Jak zaznaczył Franciszek, wdzięczność Bogu za te dokonania powinna wzbudzać tym większe poczucie odpowiedzialności. 

„Przeszłość jest korzeniem, historia stanowi podstawę nowych wysiłków; jest to korzeń wyzwań współczesności i korzeń przyszłości, by podążać do przodu – mówił Ojciec Święty. – Nie może być tak, że przyszłość zastanie nas bez odpowiedzialności za naszą tożsamość, nie. Niech nas zastanie zakorzenionych w historii i idących stale do przodu. Wszystkim wam tu obecnym i tym, którzy z różnych racji nie mogli przyjść na to spotkanie, przypominam, że wasza profesja ma charakter nie tylko informacyjny, ale i formacyjny. To służba publiczna, to znaczy służba na rzecz dobra wspólnego: służba prawdzie, dobru i pięknu. Wszystkie grupy zawodowe należące do RAI: dyrekcja, dziennikarze, artyści, administracja, technicy i pracownicy fizyczni wiedzą, że przynależą do firmy, która tworzy kulturę i edukuje, oferuje informację i rozrywkę, docierając w każdej chwili dnia do wielkiej grupy Włochów. To odpowiedzialność, z jakiej ci, na których ona spoczywa, nie mogą się zwalniać”. 

Papież dodał, że etyczna jakość przekazu medialnego jest owocem ukształtowanego sumienia, wrażliwego na człowieka, zarówno tego, który jest przedmiotem informacji, jak i tego, do którego ta informacja dociera. Franciszek zachęcił zatem pracowników RAI do czuwania nad odpowiednim poziomem etycznym swej pracy, unikając dezinformacji, zniesławiania i oszczerstw. 

Beb/Radiowatykańskie.pl