Jak mówi ks. Dan Merz dyrektor Sekretariatu Kultu Bożego przy amerykańskiej konferencji biskupów, zmiana, wynikająca z prac prowadzonych pod patronatem Benedykta XVI przed przejściem na emeryturę, odnosi się do rosnącego zainteresowania kościoła "ojcowską opieką".
 
- To podkreślenie, że św. Józef był kimś, kto chronił Błogosławioną Dziewicę i kto troszczył się o Jezusa. My zwiemy go ojcem zastępczym (ang .foster father) Jezusa, ale musimy zdawać sobie sprawę, że rozwijał (ang. foster) człowieczeństwo Jezusa. - powiedział Merz. - Pielęgnował go i pomógł Chrystusowi stać się dorosłym.
 
Merz powiedział, że kapłani mogą natychmiastowo zacząć używać nowej modlitwy, którą odmawia się przed Modlitwą Pańską i komunią. Nowy tekst ukazał się po łacinie i po polsku, a także: hiszpańsku, włosku, portugalsku, francusku i niemiecku.
 
- Wcześniej w 1962 r., kiedy tylko rozpoczął się Sobór Watykański II, papież Jan XXIII postanowił umieścić imię św. Józefa w pierwszej modlitwie eucharystycznej. Potem, w trakcie gdy powstawały dodatkowe modlitwy eucharystyczne - celowo czy też z powodu ilości zmian, które były dokonywane - św. Józef nie został uwzględniony w dodatkowych modlitwach eucharystycznych - powiedział Merz.
 
- Za czasów, gdy papież Benedykt był papieżem, otrzymaliśmy informację, że dostawał prośby od ludzi z całego świata by dodać św. Józefa. Zrobił wszystko co niezbędne by to uczynić, ale zostawił papieżowi Franciszkowi do zatwierdzenia. - dodał Merz.
 
Franciszek również przywiązuje szczególną wagę do postaci św. Józefa. Wybrał 19 marca, święto św. Józefa, jako datę swojej Mszy inauguracyjnej, a także ma jego symbol na swym herbie.
 
- Św. Józef jawi się jako silny i odważny mężczyzna, a jednak w jego sercu widzimy wielką czułość, która nie jest cnotą słabego, ale raczej oznaką siły ducha i zdolności do troski, współczucia, wyjątkowej otwartości na innych, miłości - mówił Franciszek podczas Mszy inauguracyjnej. Również za czasów swego pontyfikatu Benedykt XVI (Joseph Ratzinger) wypowiadał się w dobrych słowach o swoim patronie.
 
MCC/HP