Nowa komisja będzie służyć specjalistyczną konsultacją. Ma wypracowywać rozwiązania strategiczne celem unikania marnotrawstwa środków, sprzyjania przejrzystości przy zakupie dóbr i zamawianiu usług, udoskonalenia administracji ruchomościami i nieruchomościami, coraz większej roztropności w sferze finansowej. Chodzi także o zapewnienie opieki zdrowotnej i ubezpieczeń społecznych wszystkim, którzy mają do tego prawo.

Komisja będzie zbierać informacje, informować o nich Ojca Świętego oraz współpracować z Radą Kardynałów ds. Badania Problemów Organizacyjnych i Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Będzie też mogła podjąć współpracę z grupą roboczą ośmiu kardynałów, powołaną przez Papieża Franciszka do reformy Kurii Rzymskiej.

W skład ośmioosobowej komisji wchodzą eksperci w kwestiach prawnych, ekonomicznych, finansowych i organizacyjnych. Przewodniczącym został 57-letni Maltańczyk Joseph Zahra. Ten bankowiec i menażer, były dyrektor Centralnego Banku Malty, to osoba świecka. Jest on w Watykanie jednym z pięciu rewizorów międzynarodowych Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej i należy do rady administracyjnej Fundacji Centesimus Annus. Również pozostali członkowie nowej komisji to osoby świeckie, z wyjątkiem sekretarza, którym został hiszpański prałat Lucio Angel Vallejo Balda. Jest on równocześnie sekretarzem wspomnianej Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Prócz nich w nowej komisji jest dwóch Francuzów, Hiszpan, Niemiec, Singapurczyk i jedyna w tym gronie kobieta – Włoszka.

Papieska Komisja referująca o organizacji struktury ekonomiczno-administracyjnej Stolicy Apostolskiej rozpocznie pracę jak najprędzej. Pierwsze posiedzenie przewidziano krótko po powrocie Ojca Świętego z Brazylii.

eMBe/Radiovaticana.org