Do spotkania doszło w sobotę. Włoska gazeta Il Foglio powoływało się na sobie znane źródła, które potwierdziły, że spotkanie było "pozytywne" i że między dwoma liderami "pojawiło się porozumienie".

Franciszek od początku swojego pontyfikatu wyrażał troskę o status kapłanów z Bractwa św. Piusa X, na których nałożona jest kara suspensy. 1 września 2015 roku papież Franciszek na czas trwania Roku Miłosierdzia udzielił kapłanom jurysdykcji spowiedzi.

Lefebryści podziękowali wówczas papieżowi za "ojcowski gest".

W wywiadzie opublikowanym 4 marca bp Fellay mówił również, że "papież Franciszek chce, byśmy żyli i istnieli. Powiedział nawet, że (...) nigdy nie pozwoliłby skrzywdzić Bractwa". Bp Fellay stwierdził również, że papież uznaje Bractwo za grupę znajdującą się na "peryferiach" i dlatego widzi potrzebę, by znów znalazła się w Kościele. Bp Fellay jest jednym z biskupów  Bractwa Świętego Piusa X wyświęconych w 1988 przez abp. Marcela Lefebvre'a bez zgody Stolicy Apostolskiej, za co został w tym samym roku przez papieża uznany za ekskomunikowanego.

Sam biskup uznaje, że ekskomunika była od samego początku nieważna, gdyż zakazany czyn popełnił sądząc, że jest w stanie wyższej konieczności związanej z kryzysem w Kościele, co według jego opinii zwalniało go z kary ekskomuniki, nawet jeśli się mylił.

Miejmy nadzieję, że jedność różnych wspólnot Kościoła katolickiego przyniesie piękne owoce!

mko./media