„Apostoł Paweł dodawał otuchy chrześcijanom ze wspólnoty w Tesalonikach, którzy zadawali te pytania, i po zaprezentowaniu przezeń argumentacji padają słowa należące do najpiękniejszych passusów Nowego Testamentu: ‘I w ten sposób zawsze będziemy z Panem’. To proste słowa, ale jakże pełne wielkiej nadziei!” – powiedział Franciszek.

„’I w ten sposób zawsze będziemy z Panem!’. Czy wierzycie w to? Hm, wydaje się, że nie za bardzo, co...? Wierzycie? Powtórzmy to razem trzy razy: ‘I w ten sposób zawsze będziemy z Panem! I w ten sposób zawsze będziemy z Panem! I w ten sposób zawsze będziemy z Panem’!” – dodał.

Papież wyjaśnił ponadto sens symboliki Oblubienicy i Nowego Jeruzalem, które pojawiają się w odniesieniu do Kościoła w Księdze Apokalipsy św. Jana. Powiedział, że chrześcijańska nadzieja tycząca się rzeczy ostatecznych to nie jest zwykły optymizm – jest to gorące oczekiwanie na spotkanie z Chrystusem. 

A oto polskie streszczenie papieskiej katechezy tak, jak podaje je Radio Watykańskie:

W dzisiejszej katechezie Ojciec Święty przypomniał nam dwa określenia dotyczące Kościoła: „Nowe Jeruzalem” i „Oblubienica”. Św. Jan w Księdze Apokalipsy napisał: „Ujrzałem Jeruzalem Nowe zstępujące z nieba od Boga, przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swego męża” (por. Ap 21,2).

Ta właśnie rzeczywistość jest perspektywą ludu Bożego. Chrystus, stając się człowiekiem, przez swoją śmierć i zmartwychwstanie poślubił swój lud i uczynił go swoją oblubienicą. Ten lud dzień po dniu przygotowuje się na spotkanie ze swoim Panem, jak oblubienica na spotkanie swego oblubieńca. Jest to wizja Bożego planu zbawienia, Bożej Miłości wobec każdego człowieka. Kościół jest nie tylko oblubienicą. Jest powołany do stawania się miastem, wspólnotą ludzi dobrze się rozumiejących, zjednoczonych ze sobą i z Bogiem.

Zwornikiem jedności tego miasta, jego mieszkańców, jest Chrystus, który przyjdzie, by wszystkich doprowadzić do pełnej jedności ze sobą, by obdarzyć świat pokojem. Zadaniem Kościoła – oblubienicy oczekującej swojego Oblubieńca – jest przekaz orędzia nadziei o powtórnym przyjściu Chrystusa, ukazywanie drogi wiodącej do spotkania z miłosiernym Bogiem. Bądźmy czytelnymi i wiarygodnymi świadkami tej nadziei. Żyjmy zapowiedzią powtórnego nadejścia Pana, oczekujmy Go, trwając w postawie gotowości i czuwania.

bjad/radio watykańskie